MorTilki.Com

İçme Suyunun İdeal PH Değeri Kaç Olmalıdır?

İçme Suyunun İdeal PH Değeri Kaç Olmalıdır?

Dünya üzerindeki tüm canlılar suya bağımlıdır. Su, canlıların yaşayabilmesi için oksijenden sona ikinci öneme sahiptir. Su kalitesi Ph ile değerlendirilir. Tamam güzel ama nedir bu PH? İçme suyunun değeri kaç olmalıdır?

Ph Değeri Nedir?

Sıklıkla adını duyduğumuz Ph (Power of Hydrogen), bir çözeltinin asitik derecesini açıklamaya yarayan ölçü birimidir. Ph değeri 0-14 arasında olabilir. 7 değeri nötr olarak kabul edilir. Ph değeri düşük olan suların içimi daha yumuşaktır. Ülkemiz insanının damak tadınada en uygun su çeşidi budur. Ancak suyun içiminin yumuşak olması kaliteli su olduğu anlamına gelmez. Tam aksine yumuşak içimli sular mineral bakımından fakir sulardır. Diğer bir anlatımla içimi yumuşak sular, kalsiyum ve magnezyum fakiridir diyebiliriz.

Suyun sertliği FS ile değerlendirilir. Fransız sertliği de denilen bu değer, Avrupa Birliği’ne göre 15 FS, Dünya Sağlık Örgütüne göre ise 10 FS değerlerindeyse içme suyunun en ideal sertlikte olduğu kabul edilir.

0 ila 7 arasındaki su asidik, 7-14 arası Ph değerine sahip sular ise bazik çözelti olarak adlandırılır. İçme sularının en ideal değeri 7.5 ila 8.5 Ph (alkali) değerleri arasıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ