MorTilki.Com

Yeşil Çay İçenler Daha Uzun Yaşıyor!

Yeşil Çay İçenler Daha Uzun Yaşıyor!

Yeşil çayın gezegendeki en sağlıklı içecek olduğunu daha önce duymuşsunuzdur. Sıradan sıvılardan çok daha faydası olan yeşil çayın, zayıflamaktan iltihabı azaltmaya ve hatta kanserle savaşmaya kadar onlarca faydası bulunuyor. Dahası, son yapılan bilimsel çalışmalar düzenli olarak yeşil çay içenlerin daha uzun yaşadığını gösteriyor.

Yeşil çay, EGCG (Epigallokateşin Gallat) ismi verilen polifenollerdir. Yeşil çayı oluşturan bu bileşikler, hücre hasarını önlemeye ve diğer faydalar sağlamaya yardımcı olan doğal antioksidanlardır. Yeşil çaydaki maddeler vücutta serbest radikallerin oluşumunu azaltarak hücreleri ve molekülleri hasara karşı korur.

Aslına bakarsanız yeşil çayın faydaları sır değil. 7’den 70’e artık herkes bu içeceğin ne kadar sağlıklı olduğunu biliyor. Ancak, yeşil çay hakkında son yapılan bilimsel bir araştırmanın sonuç raporları da görmezden gelinecek gibi değil. Nitekim, bu araştırmaya göre düzenli olarak yeşil çay içenlerin daha uzun yaşadığı kanıtlanmış oldu. Peki bu araştırma nasıl yapıldı? Hep birlikte detaylara göz atalım…

Çin Tıp Bilimleri Akademisi Pekin Birliği Tıp Koleji Ulusal Kalp ve Damar Hastalıkları Merkezi’nden araştırmacılar, geçmişte kalp krizi, felç veya kanser gibi hastalıklar geçirmeyen 100 bin 902 Çinli’yi, haftada üç kez veya daha fazla yeşil çay içen daimi içiciler ile hiç yeşil çay içmeyen veya daha az yeşil çay tüketenler olmak üzere iki gruba ayırdı.

Tabii bu araştırma öyle birkaç günde bitmedi. Tam tamına yedi yıl boyunca devam ettirildi. Geçen yedi yılın ardından yapılan analizlerde, düzenli çay içenlerde kalp hastalığı ve felç geçirme riskinin % 20, bu iki hastalığa bağlı ölümlerin de % 22 düştüğünü görüldü.

Çin’de yapılan bu araştırma, 50 yaşında düzenli olarak yeşil çay içen bir insanın, düzenli yeşil çay içmeyenlere göre 1,26 yıl daha uzun yaşadığını ortaya koymuş oldu.

Görüldüğü gibi yeşil çay içmek hem daha sağlıklı bir hayat sürdürmek için hem de daha uzun yaşamak için önemli. Bu araştırma sizi yeterince tatmin etmediyse, o halde aşağıda yazdığımız yeşil çayın çeşitli faydalarına göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Yeşil Çayın Faydaları :

  • Yeşil çay, sağlığa faydalı biyoaktif bileşikler içerir : EGCG adı verilen kateşin dahil olmak üzere polifenol antioksidanlarla doludur. Bu antioksidanların sağlık konusunda sayısız yararı vardır.
  • Yeşil çaydaki bileşikler beyin fonksiyonunu iyileştirir : Yeşil çay, kahveden daha az kafein içerir, ancak sizi zinde ve uyanık tutmak için yeterlidir. Ayrıca beyin fonksiyonunu iyileştirmek için kafein ile sinerjik olarak çalışabilen amino asit L-theanine içerir.
  • Yeşil çay, yağ yakımını ve fiziksel performansı artırır : Kısa vadede metabolik hızı arttırdığı ve yağ yakımını teşvik ettiği yapılan çalışmalar sonucu kanıtlanmıştır.
  • Yeşil çaydaki antioksidanlar bazı kanserlerin riskini azaltır : Yeşil çay, kansere karşı koruyabilecek güçlü antioksidanlara sahiptir. Birçok çalışma, yeşil çay içenlerin çeşitli kanser türleri için daha düşük bir risk taşıdığını göstermektedir.
  • Yeşil çay, yaşlılıkta beyni korur : Alzheimer ve Parkinson riskini en aza indirir. Yeşil çaydaki biyoaktif bileşiklerin beyin üzerinde çeşitli koruyucu etkileri vardır. En yaygın iki nörodejeneratif hastalık olan Alzheimer ve Parkinson riskini minimum seyiveye indirir.
  • Yeşil çay, ağız ve diş sağlığı için de faydalıdır : Yeşil çaydaki kateşinler bakteri ve bazı virüslerin büyümesini engeller. Bu sayede enfeksiyon riskini azaltılmış olur ve diş sağlığında iyileşmeler görülür, çürük riski en aza iner ve ağız kokusunda azalma meydana gelir.
  • Yeşil çay, tip 2 diyabet riskini azaltır : Bazı kontrollü çalışmalar, yeşil çayın kan şekeri seviyelerinde hafif düşüşlere neden olabileceğini göstermektedir. Ayrıca tip 2 diyabet gelişme riskini azaltır.
  • Yeşil çay, kardiyovasküler hastalık riskini azaltır : Yeşil çayın toplam ve LDL kolesterolü düşürdüğü ve LDL parçacıklarını oksidasyondan koruduğu kanıtlanmıştır. Gözlemsel çalışmalar, yeşil çay içenlerin kardiyovasküler hastalık riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.
  • Yeşil çay, kilo vermeye ve obezite riskini azaltmaya yardımcıdır : Bazı çalışmalar yeşil çayın kilo kaybına yol açtığını göstermektedir. Karın yağının azaltılmasında özellikle etkili olabilir.
  • Yeşil çay, daha uzun yaşamanın anahtarlarından biridir : Araştırmalar, yeşil çay içenlerin, içmeyenlere göre daha uzun yaşayadığını göstermektedir.

Yeşil çayın çeşitli faydalarını ve bu konuda yapılan bazı bilimsel çalışmaları paylaştık. Yukarıda yazılanlar umarız sizi daha çok ve düzenli olarak yeşil çay içmeye teşvik etmiştir. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ