MorTilki.Com

Çemen Otunun Faydaları Nelerdir? Çemen Otu Hakkında Testosterondan Diyabete En Geniş Rehber

Çemen Otunun Faydaları Nelerdir? Çemen Otu Hakkında Testosterondan Diyabete En Geniş Rehber

Çemen otu, yüzlerce yıldır alternatif tıp dünyasında başarıyla yerini koruyan ve etkileyici sağlık faydaları olan bir bitkidir. Ayrıca, Hindistan mutfağında gerek tohumu gerekse yağı bolca kullanılır. Peki, faydaları ve kullanım alanı oldukça fazla olan bu bitki ne işe yarar? Hep birlikte inceleyelim…

Çemen otu onlarca farklı alanda sağlık yararları olan mucizevi bir bitkidir. MorTilki.Com ekibi olarak, bilimsel adı Trigonella foenum graecum olan bu otun nelere iyi geldiği ve kullanım alanları hakkında geniş bir rehber hazırladık. Aşağıdaki makalede, testosterondan şeker hastalığına kadar çemen otunun faydaları bilimsel araştırmaların ışığında açıklanmaktadır.

Çemen Otu Nedir?

Öncelikle bilmeyenler için çemen otunun ne olduğunu açıklamakta fayda var. Çemen otunun bilimsel adı Trigonella foenum graecum‘dur. 60 ila 90 cm uzayabilen bir bitkidir. Yeşil yaprakları, küçük beyaz çiçekleri ve küçük, altın-kahverengi tohumları olan baklaları vardır.

Çemen otu binlerce yıldır cilt sorunlarını ve diğer birçok hastalığı tedavi etmek için alternatif ve Çin tıbbında kullanılmaktadır. Son zamanlarda, yaygın bir ev baharatı haline gelmiştir. Ayrıca saçlara ve cilde iyi geldiği için çeşitli sabun ve şampuan gibi ürünlerin içeriğinde de bulunmaktadır.

Çemen Otunun Besin Değeri

Bir çorba kaşığı (11.1 gram) çemenotu  tohumu 35 kaloridir ve aşağıdaki besinleri içerir :

 • Lif : 3 gram
 • Protein : 3 gram
 • Karbonhidrat : 6 gram
 • Yağ : 1 gram
 • Demir : Günlük Alınması Gereken Değerin % 20’si
 • Manganez : Günlük Alınması Gereken Değerin % 7’si
 • Magnezyum : Günlük Alınması Gereken Değerin % 5’i

Yukarıda da görüldüğü üzere, çemen otu tohumu demir ve magnezyum da dahil olmak üzere iyi miktarda lif ve mineral içeren sağlıklı bir besin profiline sahiptir.

Çemen Otu Anne Sütünü Artırır mı?

Hiç şüphesiz, anne sütü bebeğinizin gelişimi için en iyi beslenme kaynağıdır. Bununla birlikte, bazı anneler yeterli miktarda sütünün olmadığından şikayetçidir. Günümüzde bazı reçeteli ilaçlar anne sütü üretimini artırmak için yaygın olarak kullanılırken, araştırmalar çemen otunun güvenli ve doğal bir alternatif olabileceğini ortaya koymaktadır.

Bu konuda 77 yeni anne üzerinde yapılan ve 14 gün süren bir çalışma, çemen otu tohumları ile bitkisel çay içmenin anne sütü üretimini artırdığını ve bu da bebeklerin daha fazla kilo almasına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Bir başka çalışmada 66 anne üç gruba ayrıldı. Birine çemen otu çayı, ikincisi plasebo ve üçüncüsü hiçbir şey almadı. Annelerdeki sütün miktarı, plasebo grubundaki annelerde yaklaşık 34 ml, çemen otu grubundaki annelerin sütü ise 73 ml daha fazlalaştı. Araştırmalar, çemen otunun anne sütü artırdığını ve yeni doğan bebeklerde kilo alma oranını artırabileceğini gösterdi.

Bu araştırmalar teşvik edici olsa da, anne sütü ile ilgili endişelerinizi ebe veya doktorunuzla görüşmelisiniz.

Çemen Otunun Testosteron Seviyeleri Üzerindeki Etkisi

Erkeklerin çemen otu kullanmasının en yaygın nedenlerinden biri testosteronu arttırmaktır. Bazı çalışmalar, libido artışı da dahil olmak üzere yararlı etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

2 ay süren bir çalışmada, 30 yaşındaki deneklerin yarısı haftada 4 seans ağırlık antrenmanı yaptı ve diğer yarısı günde 500 mg çemen otu aldı. Çemen otu almayan grup testosteron seviyesini korudu ancak, çemen otu grubu bariz bir artış gösterdi. Bu grupta ayrıca vücut yağında % 2’lik bir azalma görüldü. (Güvenilir Kaynak)

6 haftalık bir başka çalışmada ise 30 erkeğe cinsel işlev ve libidodaki değişiklikleri değerlendirmek için 600 mg çemen otu özü verildi. Katılımcıların çoğu güç artışı yaşadığını ve cinsel performanslarının arttığını bildirdi.

Çemen Otunun Şeker Hastalığına Faydası

Çemen otu, diyabet ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Bir çalışmada, tip 1 diyabetli insanlar öğle ve akşam yemeklerinde 50 gram çemen otu tohumu aldı. 10 gün sonra katılımcıların daha iyi kan şekeri seviyeleri olduğu görüldü. Deneklerde, Total ve LDL (kötü) kolesterol azalmaları gözlendi. (Güvenilir Kaynak)

Başka bir çalışmada, diyabetsiz insanlar çemen otu aldı. Alımdan 4 saat sonra kan şekeri seviyelerinde % 13,4’lük bir azalma yaşadılar.

Bu çalışmalar çemen otunun insülin fonksiyonunu iyileştirmedeki rolünü göstermektedir. Bununla birlikte, bütün çemen tozu veya tohumları kullanan çalışmalarda görülen etkiler, kısmen yüksek lif içeriğinden kaynaklanabilir.

Yapılan bilimsel çalışmalar, çemen otunun kan şekeri kontrolünde ve tip 1 ve 2 diyabet tedavisinde olumlu etkisi olduğunu göstermektedir.

Çemen Otu ve Zayıflama

Çemen otu direkt olarak sizi zayıflatmaz ancak iştah kesici olduğu yapılan çalışmalar doğrultusunda kanıtlanmıştır. Bu doğrultuda kilo verme konusunda size yardımcı olabilir. Şimdiye kadar yapılan 3 çalışmada, çemen otu kullanan deneklerin yağ oranında ve iştahlarında azalma olduğunu görülmüştür.

Çemen Otu ve Kolestrol

Bu güne dek yapılan çalışmaların ışığında çemen otunun kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürebileceğini sonucuna varılmıştır. (Güvenilir Kaynak) Ancak yine de bu konuda daha detaylı çalışmalara ihtiyaç vardır.

Çemen Otu ve Mide Ekşimesi

Mide ekşimesi sık olan kişilerde yapılan 2 haftalık bir pilot çalışma, çemen otunun semptomlarını azalttığını göstermektedir. Çemen otunun bu konudaki işlevi antasit ilaçların etkileriyle eşdeğer olarak görülmüştür. (Güvenilir Kaynak)

Bunlara ek olarak, geleneksel tıptan bazı incelemeler ve resmi olmayan raporlar çemen otunun ülseratif kolit hastalığı, cilt problemleri ve adet sancılarını azaltma gibi diğer birçok duruma yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Diğer yandan, çemen otu tohumu ve yağının göğüsleri büyüttüğü konusunda birçok makale yazılmıştır. Ancak bu iddiların gerçekliğini kanıtlayan bilimsel veri ve çalışma yoktur.

Çemen Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Çemen otu çayı demlemek oldukça basittir. Çemen otu tohumunun toz hali kaynamış su ile karıştırılarak demlenmesi için birkaç dakika beklenir. Ardından süzgeç ile süzülerek içilebilir. Eğer tatlandırmak isteniyorsa beyaz şeker yerine bir çay kaşığı süzme bal kullanılması tavsiye edilir.

Çemen Otunun Zararları ve Yan Etkileri

 • Yapılan bilimsel çalışmaların ışığında çemen otu sağlıklı insanlar için nispeten güvenlidir diyebiliriz. Bununla birlikte, çoğu takviyede olduğu gibi, ishal ve hazımsızlık gibi ufak çaplı yan etkiler görülebilir.
 • Yeme bozukluğu olan kişiler veya kilo almaya çalışanlar için zararlı olabilecek iştah azalması yaşayabilirler.
 • Bazı insanlar çemen otunun garip ve hafif tatlı bir vücut kokusu olduğunu söylemiştir. Ancak bu doğrulanmamıştır.
 • Kan şekeri üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, diyabet ilacı veya kan şekeri seviyelerini düşüren diğer takviyeleri kullanıyorsanız çemen otu dikkatle kullanılmalıdır.
 • Hayvan çalışmaları, çok yüksek dozlardaki çemen otunun DNA hasarı, doğurganlığın azalması, nörolojik problemler ve düşük yapma riski gibi olumsuz yan etkilere neden olduğunu göstermektedir.

Bu yan etkilerin çoğu insanlarda doğrulanmamış olmasına ve kullanılan dozajların olağandışı yüksek olmasına rağmen, bazı bilim adamları çemen otu takviyelerinin kullanımı konusunda dikkatli olunmasını tavsiye etmektedir.

Hangi hastalıktan muzdarip olursanız olun, size yalnızca doktorunuz yardımcı olabilir. Hastalık şikayetleriniz için sağlık kuruluşlarına başvurun ve bu tür bitkisel takviyeleri kullanmadan önce bir uzmanın onayını alın. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ