MorTilki.Com

Göze Limon Damlatmak Faydadan Çok Zarar Veriyor!

Göze Limon Damlatmak Faydadan Çok Zarar Veriyor!

Limon dünyanın en popüler meyvelerinden biri. Vitamin, mineral ve antioksidanlarla dolu bu vitamin deposunun sağlığa sayısız faydaları var. Ancak, sanıldığı gibi göze limon damlatmanın faydası yok. Dahası, limon suyu gözlere ciddi zararlar verebiliyor.

Halk arasında göze limon damlatmanın göz rengini açtığı, gözlere parlaklık verdiği, gözleri beyazlattığı ve göz sağlığı için gerekli olduğu gibi oldukça yanlış genel bir bilgi var. Gerçeklikle alakası olmayan bu şehir efsaneleri, her yıl dünya genelinde onbinlerce insanın görme sorunlarıyla karşı karşıya gelmesine neden oluyor.

Limon Göz İçin Faydalı mı?

Limonların C vitamini bakımından oldukça zengin olduğunu sanırım herkes biliyor. Sarı nokta hastalığı olarak bilinen maküler dejenerasyon, katarakt, kornea ülseri ve yaşa bağlı görme sorunlarına karşı C vitamini oldukça etkilidir. Ancak bu faydaları edinebilmek için limonu gözünüze sıkmak yerine oral yoldan almanız gerekir. Daha açık bir ifadeyle suyunu içmeniz veya limonu yemeniz gerekir.

Haziran 2013 tarihli bir çalışmaya göre A, C ve E vitaminleri, çinko, lutein ve zeaksantin göz sağlığı için en önemli besinlerden bazılarıdır. A vitamini hariç, limon suyu tüm bu besinlere sahiptir. Limonu yemek veya suyunu içmek vücudunuzun tüm bu vitamin ve mineralleri emmesini sağlar. Bununla birlikte, gözünüze limon sıkamadığınız gerekçesiyle bir bardak limon suyu içmeniz de asidik olması nedeniyle pek olası değildir.

İnsanlar bu vitaminin her gün 65 ila 95 miligramına ihtiyaç duyar. Tek bir limon (Yaklaşık 48 gram limon suyu veren) 18.6 miligram C vitamini içermektedir. Bu değer, günlük ihtiyacın yüzde 21’inin karşılar.

Gözlerinize Neden Limon Damlatmamalısınız?

C vitamini suda eriyebilen bir vitamindir ve askorbik asit olarak bilinir. Bu vitamin oral yolla alındığında tartışmasız faydalıdır. Ancak limonun göze sıkılması ya da damlatılması, limon suyu ile göz banyosu yapılması son derece tehlikelidir ve çeşitli görme sorunlarına yol açabilir.

Limon suyu, askorbik asit ve sitrik asit içeriği nedeniyle son derece asidiktir.  Bu asidik sıvı, hassas yapıda olan gözler için tehlikelidir. Nitekim, limon suyunun pH değeri 2.25’tir. Buna karşılık, insan gözünün pH’ı ise 7.4’tür. Saf limon suyunu göze damlatmak korneaya zarar vererek sisli görmeye neden olabileceği gibi göz içi basıncını artırabilir, gözlerdeki kollajen liflerine ve siliyer cisimlere zarar verebilir. Limon suyu, su ile seyreltilmiş olsa bile gözlere damlatılmamalı ve bununla göz banyosu yapılmamalıdır.

Limon Suyunun Sağlığa Faydaları

Limon ve limon suyu tüketiminin çok çeşitli sağlık yararları olduğu kanıtlanmıştır. Uluslararası Eczacılık Araştırma Dergisi‘nde yayımlanan Mayıs 2016 tarihli bir araştırmaya göre, limon suyunun faydaları şunlardır :

 • Ateşi önler
 • Kan basıncını normalleştirmeye yardımcı olur
 • Kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olur
 • Hücrelerin kanserden korunmasına yardımcı olur
 • Safra kesesi ve böbrek taşı oluşumunu önler
 • İskorbüt hastalığını önler
 • Sindirimi teşvik eder
 • Bağışıklık sistemini düzenler ve iltihabı azaltır
 • Anestezik ve antibakteriyel etkiler sayesinde boğaz ağrısını yatıştırır
 • Kilo kaybını destekler

Sonuç :

Gözlere limon suyu damlatmak göz rengini açmaz, gözü beyazlatmaz, parlaklık vermez. Limon suyunu direkt olarak göze uygulamanın faydalı olduğunu içeren tüm bilgiler asılsızdır. Nitekim, limon asidik özellikte bir meyvedir ve pH değeri 2.25’tir. Oldukça hassas olan gözlerin pH değeri ise 7.4’tür. Bu sebeple, limonun gözlere sıkılması, damlatılması veya limon suyuyla gözlerin yıkanması tehlikelidir ve zararlıdır. Ayrıca, kulak zarına zarar verebileceğinden, limon suyu kulağa damlatılmamalıdır. Bunlarla birlikte, limon suyunun ağızdan alınması durumunda gözler dahil birçok faydası vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Burak dedi ki:

  Limon suyu kulaga damlatilmamasi gerekir olacak yanlis olmus.

BİR YORUM YAZ