MorTilki.Com

Sürekli Acıkmak Önemli Hastalıkların Habercisi Olabilir! Sürekli Açlık Hissinin Nedenleri

Sürekli Acıkmak Önemli Hastalıkların Habercisi Olabilir! Sürekli Açlık Hissinin Nedenleri

Gün içerisinde farklı öğünlerde tükettiğimiz besinler, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi karşılar ve günlük aktivitelerde zinde hissetmemizi, işlerimizin üstesinden kolaylıkla gelmemizi sağlar. Metabolizma, yediğimiz besinlerden elde ettiği enerjiyi gün içinde harcar ve saatler sonra açlık hissi yeniden oluşur. Bu şekilde oluşan açlık hissi normal olarak karşılanır ancak yemek yedikten kısa bir süre sonra yeniden acıkıyor ve doymuyorsanız bu durum bazı ciddi sağlık sorunlarının göstergesidir.

Yeterli miktarda su tüketmemek, ağırlı olarak tuzlu gıdaların tüketilmesi, kadınların belirli bir yaşta karşılaştığı menopoz ve kullanılmakta olan bazı ilaçlar kişinin kısa sürede acıkmasına neden olabilmektedir. Sürekli açlık hissi sıraladığımız nedenler sonucu değilse, aşağıdaki önemli sağlık sorunlarından kaynaklanıyor olabilir.

1 – Gizli Şeker

Yemekten kalktıktan sonra halsiz hissediyor, bir süre aç kalırsanız sinirli bir hale geliyor ve canınız gün içinde tatlı şeyler tüketme ihtiyacı duyursa sebebi gizli şeker olabilir. Bu durum, gün içinde aşırı kafein tüketimi, düzensiz beslenme, daha çok karbonhidrat içeren besinlerin tüketimi ve stresle beraber tetiklenmektedir.

2 – Tiroit Bezi Anormallikleri (Hipotiroidi)

Kısa sürede acıkma hissi, tiroit bezinin işleyişinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Söz konusu sistemin yetersiz kalması, metabolizmanın yavaş çalışmasına neden olarak kilo alımına sebep olmaktadır. Bir süre sonra vücuttaki yağ oranı artmaya başlar ve kan şekeri düşerek hipoglisemiye neden olur.

3 – İnsülin Direnci Sonucu Kan Şekerinin Yükselmesi

Hücrelerden salgılanan bir hormon olan insülin, kandaki şeker düzeyinin sağlanmasında önemli bir rol oynar. Eğer kişide insülin direnci varsa, glikoz hücrelerin içine yeterli miktarda ulaşmaz ve kan şekeri aniden yükselir. Bunun sonucunda ise bireyde sürekli tatlı şeyler yemek hissi, doymama hissi, yorgunluk ve halsizlik oluşmasına neden olmaktadır.

4 – Uyku Düzeni Bozukluğu

Yeteri kadar uyunmadığı taktirde vücut dinlemez ve iştah kontrolünün dengesi bozulur. Bunun neticesinde vücut daha fazla besin tüketim ihtiyacı duymaya başlar. Uykusuzluk, aynı zamanda vücudun yorgun düşmesine neden olur ve öğünlerde yağlı ve yüksek kalori içeren besinlerin tüketilmesini tetikler.

5 – Stres

Birçok farklı hastalığının başlıca nedenleri arasında bulunan stres, sık acıkma hissine de yol açmaktadır. Endişe içerisinde olan kişilerin vücudunda kortizol hormonu salgılanmaya başlar. Bu hormonun artışı ile birlikte açlık hissi de oluşur. Yapılan araştırmalar, aşırı stres halinde olan bireylerin beslenme sırasında daha çok sağlıksız yiyeceklere yöneldiğini kanıtlamıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ