MorTilki.Com

Evcil Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar

Evcil Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar

Evcil hayvan beslemek, çocuklara sorumluluk duygusunu aşılar, diğer canlılara saygı duymayı öğretir ve sosyal iletişimlerini daha güçlü hale getirmelerine yardımcı olur. Ancak, evcil hayvan beslemek bazı riskleri de beraberinde getirir. Çocuklar başta olmak üzere tüm ev halkına enfeksiyon bulaştırarak hastalanmalarına neden olabilir.

Evcil hayvan beslemenin hem psikolojik hem de fiziki birçok faydası vardır. Stresi azaltmak, kolestrolü düşürmek, daha sosyal bir insan olmak, kondisyon sağlamak, depresyonu engellemek bunlardan yalnızca birkaçıdır. Bu faydalarla birlikte, evde hayvan beslemek çeşitli tehditleri de beraberinde getirir. Hayvanlarda bulunan bakteri, virüs, parazit ve mantarlar kolaylıkla insanlara geçebilir, hastalanmalarına neden olabilir.

Hayvanlar tarafından ısırılmak, çizilmek veya salyası (tükürüğü), dışkısı, ya da döküntüleriyle temas etmek neticesinde yukarıda sayılan zararlı parazitler kolaylıkla insanlara bulaşabilir. Bu zararlı parazitler özellikle bebekler, 5 yaşından küçük çocuklar, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar için endişe kaynağıdır.

Kediler ve Köpeklerden Bulaşabilecek Hastalıklar

Öncelikle evcil hayvan olarak en çok tercih edilen tüylü dostlarımızdan başlayalım. Kediler ve köpekler sevimli ev hayvanlarıdır ancak aşağıdaki enfeksiyonları taşıyabilirler :

Kampilobakter (Campylobacter) Enfeksiyonu : Genellikle spiral ve s harfi şeklinde kıvrımlı hatlara sahip bakteri cinsidir. İnsanlarda ishale, karın ağrısına ve yüksek ateşe neden olur. Campylobacter Jejuni köpeklerin, kedilerin, hamsterların, kuşların ve bazı çiftlik hayvanların bağırsaklarında görülür. Tüylü dostlarımızdan bu bakteri insanlara geçebildiği gibi ayrıca az pişmiş et yemek ve pastörize edilmemiş süt içmekte bu bakterilerin bulaşmasına neden olabilir. Dünya genelinde her yıl 5 milyona yakın Kampilobakter vakası görülmektedir. Neyse ki, antibiyotikler yoluyla tedavi edilebilir.

Kedi Tırmığı & Çiziği (Cat scratch) Hastalığı : Kedi tırmığı ya da kedi çiziği, Bartonella henselae virüsüne sahip kedi tarafından insanlara bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan kişilerin %90’ı kedi tarafından, ısırılmış, yalanmış veya tırmalanmıştır. Şişmiş lenf düğümleri, ateş, baş ağrısı ve yorgunluk bu hastalığın en bilinen belirtilerindendir. Çeşitli antibiyotiklerin doktor tarafından reçetelenmesiyle atlatılabilir.

Kuduz : Kuduz ciddi bir hastalıktır. Virüsü taşıyabilecek hayvanlar arasında köpekler, kediler, rakunlar, yarasalar, kokarcalar ve tilkiler bulunmaktadır. Hayvanlarda bulunan kuduz virüsü ısırıktan, tükürükten veya yara yoluyla insanlara bulaşabilir. Günümüzde aşı yoluyla bu hastalık bertaraf edilebilmektedir.

Rocky Mountain Benekli Ateşi (RMSF) : Bu hastalık kayalık dağlar benekli humması ya da ateşi olarakta adlandırılır. Hastalığa, Rickettsia ricketsii ismindeki bakteriler neden olur. Bakterilerin taşıyıcıları ise genellikle kenelerdir ve bu keneler köpekler tarafından taşınır. En bilinen semptomları yüksek ateş, titreme, kas ağrıları, baş ağrıları, bilek ağrıları, avuç içi ve ayak tabanı ağrılarıdır. Ayrıca vücut genelinde döküntüler meydana gelebilir. Antibiyotikler sayesinde tedavi edilmesi mümkündür.

Saçkıran : Evcil hayvanların derisinde bulunan mantarlar yüzünden insanlara bulaşma ihtimali olan bir diğer rahatsızlıkta saçkırandır. Enfekte olmuş hayvanlara dokunan insanlar saçkıran rahatsızlığına yakalanabilir. Saçlarda olabileceği gibi sakalda ve kaşlarda da görülebilir.

Toksoplazmoz : Kedi dışkılarında bulunan bir parazittir. Çoğu insanda Toksoplazma enfeksiyonu semptomlara neden olmaz ancak bağışıklığı zayıf kişilerde yorgunluk, kas ağrısı, boğaz ağrısı, hamilelikte düşük veya erken doğuma neden olabilir. Bu sebeple özellikle hamile kadınların, mikrop yoğunluğu muhtemel yerlerden, kedi dışkılarından ve çöp kutularından uzak durmaları tavsiye edilir.

Kuşlardan İnsanlara Bulaşabilecek Hastalıklar

Evcil kuşlar, ev ortamında kafeste tutulsalar bile aşağıdaki hastalıkları insanlara bulaştırabilir :

Kriptokokoz (Cryptococcosis) :  Güvercinler başta olmak üzere enfekte olmuş kuş dışkılarında bulunabilen bir mantarın neden olduğu hastalıktır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler risk altındadır.

Psittakoz : Papağan ateşi olarakta bilinen Psittakoz hastalığı özellikle güvercin gibi daha büyük kuş besleyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir hastalıktır. Semptomları, öksürük, yüksek ateş ve baş ağrısını içerir. Antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Sürüngenler ve Amfibilerden Bulaşabilecek Hastalıklar

Sürüngenler (kertenkeleler, yılanlar ve kaplumbağalar dahil), amfibiler (kurbağalar ve semenderler dahil) evde beslenilmesi durumunda özellikle çocuklar risk altındadır.

Salmonella (Salmonellosis) : Çoğu zaman hayvan dışkısıyla temas etmiş yiyeceklerin tüketilmesiyle insanlara bulaşır. Ayrıca sürüngenlerin ve amfibilerin dışkılarında bu virüs görülür. Hayvanların derilerine ve dışkılarına dokunmak suretiyle de insanlara bulaşabilir. Salmonella karın ağrısı, ishal, yüksek ateş, kusma gibi semptomlara neden olur. Ayrıca küçük çocuklarda menenjit ve kan enfeksiyonu gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Diğer Hayvanlardan Bulaşabilecek Hastalıklar

Kemirgenlerin (hamsterlar dahil) ve balıkların taşınması ve bakımı, çocukların aşağıdakileri hastalıklara yakalanmasına neden olabilir :

Lenfositik Koriomenenjit (Lymphocytic Choriomeningitis LCMV) Virüsü : Özellikle 5 yaş altındaki bağışıklık sistemi tam olarak gelişmeyen çocuklar fare ve hamster gibi kemirgemlerden bu virüsü kapabilir. Baş ağrısı, karın ağrısı, bunalntı ve kusma en bilinen belirtileridir. Bazı hastaların hastaneye yatırılması gerekebilir. Diğer yandan, hamile kadınların bu virüsü kapmalarıyla birlikte, virüsün fetüse kadar ulaşabildiği bilinmektedir.

Mycobacterium Marinum : Bu bakteri, akvaryum ve havuz suyu ile haşır neşir olan insanlara geçebilir. Bakterinin insana bulaşmasıyla birlikte nadir görülen akvaryum granülomu hastalığına neden olur.

Evcil hayvan besleme niyetiniz varsa ya da beslemekteyseniz kendinizi ve çocuklarınızı bu hastalıklardan korumak için hayvanın temizliğine azami özen gösterin. Düzenli olarak veterinere götürüp aşılarını yaptırmayı ihmal etmeyin. Özellikle kedi ve köpek gibi tüylü hayvanların iyi birer bit, pire taşıyıcısı olduğunu ve kolaylıkla size bulaştırabileceklerini unutmayın. Ev ortamını havalandırın ve onları yiyeceklerinizden, mutfak tezgahınızdan, yemek masanızdan uzak tutun. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ