MorTilki.Com

Zahmetsizce Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalı?

Zahmetsizce Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için yakılan kalorinin alınandan daha fazla olması gerektiğini artık herkes biliyor. Bu doğrultuda, sağlıklı beslenme ve spor oldukça önemli rol oynuyor. Diğer yandan, bazı alışkanlıklar kilo verme sürecini daha zor hale getirebiliyor. Oysa ki, çeşitli püf noktalarına dikkat ederek zahmetsizce kilo vermek mümkün.

Günde 9 Bardak Su İçin

Yeterince su içmek, kilo verme sürecinde oldukça önemli olduğu gibi sağlıklı bir yaşam sürdürmek için de gereklidir. Zayıflamak söz konusu olduğunda, yemeklerden 30 dakika önce bir bardak su içmek zahmetsizce kilo vermenize yardımcı olur. Bu konuda yapılan ve 3 ay süren çalışmada, yemeklerden yarım saat önce bir bardak su içen kişilerin, içmeyenlere göre %44 oranında daha çok zayıfladığı görüldü.

Kadınların günde 9 – 10 bardak, erkeklerin ise günde 12 – 13 bardak su içmeleri gerekir. Bol su içmek vücudunuzu nemlendirerek vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Dahası, yeterince su içtiğinizde açlık hissini daha az yaşarsınız.

Avokado, Brokoli ve Havuç Yemekten Korkmayın

Avokado, Brüksel lahanası, brokoli, havuç, siyah fasulye ve elma gibi besinler çözünür lif ismi verilen özel bir bileşene sahiptir. Sadece formda kalmak için değil, genel sağlığınız söz konusu olduğunda da oldukça iyidir. Dahası diyabet ve kardiyovasküler hastalık risklerini en aza indirir.

18 ila 81 yaş aralığındaki yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırmada bu besinlerde bulunan çözünür lifin vücuttaki her 10 g artışıyla birlikte, vücut yağında %3,7 oranında azalma olduğu görülmüştür. (Güvenilir Kaynak)

Yeterli D Vitamini Alın

Güneş ışığının zayıflama üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Zahmetsizce kilo vermek için yapabileceğiniz bir başka şeyde güneşe çıkarak yeterince D vitamini almak.

D vitamini ve kilo arasındaki bağlantıyı irdeleyen bilim insanları 2012 yılında bir çalışma başlattı. 4 yıl süren bu çalışma çerçevesinde 4659 kadın deneğin D vitamini seviyeleri ve kilo durumları kaydediledi. Sonuç olarak, yeteri kadar güneşe çıkarak D vitamini alan kadınların, diğerlerine nazaran zahmetsizce kilo verebildikleri görüldü. (Güvenilir Kaynak)

D vitamini eksikliğiniz varsa bunu basit bir kan testi ile öğrenebilirsiniz. Du durumda doktorunuz size D vitamini takviyeleri reçeteleyecektir. Kilo verme sürecinde her gün 10 ila 15 dakika dışarıda oturmanın size katkı sağlayacağını unutmayın.

Yemekleri Yavaş Yiyin

Yemek yerken oldukça yavaş yemeye özen gösterin. Çünkü hızlı yemek yemeniz daha çok yiyebileceğiniz anlamına gelir. Tokluk hissinizin beyne gitmesi yaklaşık olarak 20 dakikadır. Bu da demek oluyor ki, çoğu zaman aslında siz doymuşsunuzdur ancak tokluk hissini henüz beyniniz idrak etmemiştir. Bu sebeple yavaş yemek en iyisidir.

Ayrıca hızlı yemek yemenin başta mide olmak üzere birçok sindirim sistemi rahatsızlığına yol açtığı bilinmektedir.

Dışarda Yemek Yerken ilk Siparişi Siz Verin

Arkadaşınızla, eşinizle veya çocuklarınızla birlikte yemek için bir restorana gitmiş olabilirsiniz. Böylesi durumlarda ilk siparişi siz verin ve en düşük kalorili yiyeceği isteyin. Partnerinizin sipariş ettiği yiyecek yüksek kalorili olabileceğinden ondan sonra sipariş vermek kararınızı değiştirmenize neden olabilir.

Ayrıca, size basit gelebilir ama pastane, kafe ve restoran gibi yerlerde içinde enfes görünümlü pastaların olduğu vitrin & dolabın hemen önündeki masada oturmayın. Bu yüyeceklere sürekli bakıyor olmanız onu yeme arzunuzu artıracak ve iştahınızı kabartacaktır. Ne de olsa gözden ırak olan gönülden de ırak olur! 🙂 Bu sebeple, vitrine uzak masalardan birinde oturmanız faydanıza olacaktır.

Oda Sıcaklığını Uygun Hale Getirin

Metabolizmanızın daha hızlı çalışması için uyuduğunuz odanın sıcaklığının 15 ila 19 derece olmasına dikkat edin. Bu seviyelerdeki daha serin bir oda da uyuduğunuzda hem daha kaliteli uyumuş olursunuz hem de termoregülasyondan sorumlu olan kahverengi yağ (Bej yağ) hücrelerinin harekete geçmesini sağlamış olursunuz.

Serin bir odada uyuduğunuz zaman vücudunuz mevcut ısıyı korumak için harekete geçer ve siz farkında olmasanız bile daha fazla kalori yakar. Bu nedenle, uyurken kilo vermek için odanızın sıcaklığının 18 derece civarında olmasına dikkat edin.

Sürekli Tartılmaya Son Verin

Biliyorum, zayıflamak için aç kalıyor, spor yapıyor ve türlü nefsi isteklerinize karşı geliyorsunuz. Bunun sonucu olarakta kısa süre içinde karşılığını almak istiyor ve bunu görmek için sürekli tartılıyorsunuz. Fakat bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü, sabah ile öğle arasındaki kilonuzda bir değişim olması söz konusu değildir. Kimse saatler içinde zayıflayamaz ya da kilo alamaz.

Kısa aralıklarla tartıldığınızda ilerleme görmüyor olmanız, psikolojik olarak sizi etkiler ve zayıflama sürecinde olumsuz etki yaratır. Haftada bir veya iki kez tartılmanız yeterli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ