MorTilki.Com

Saçlar Sabunla mı, Şampuanla mı Yıkanmalı? Sabunla Saç Yıkamak Zararlı mı?

Saçlar Sabunla mı, Şampuanla mı Yıkanmalı? Sabunla Saç Yıkamak Zararlı mı?

İlk kullanımı M.Ö. 3000 yıllarına dayanan sabunlar, yüzyıllardır temizlik amacıyla insanoğlunun en yakınında bulunmuştur. Hayvansal, bitkisel yağlar ve alkali çözelti karışımıyla elde edilen bu madde, etkili bir temizlik ürünüdür. Peki ama kalıp sabunlar saç yıkamak için uygun mudur?

Kimyasal olarak bakıldığında esasen sabun bir tuzdur ve bu da onu etkili bir temizlik maddesi yapar. Sabun üretiminde, kostik olarak bilinen sodyum hidroksit (NaOH) ve çeşitli hayvansal veya bitkisel yağlar kullanılır. Şampuanlar ise saçları yıkamak için üretilmiş sıvı deterjanlardır. Peki saç yıkamak konusunda hangisi daha iyi çalışır? Saçları sabunla mı yoksa şampuanla mı yıkamalıyız?

Bu sorunun cevabı için öncelikle sabunun pH değerine ve saç derisinin pH dengesinin kaç olduğuna bakmak gerekir. pH bir çözeltinin asidik mi yoksa alkali mi olduğunu ölçmek için kullanılan birimdir. Saç derisinin pH değeri  5.5, saç kılının pH değeri ise 3.67’dir.

Saç pH skalası

Saç derisi ve kılının pH aralığını öğrendiğimize göre şimdi de kalıp sabunların pH’ına bakalım. Kalıp sabunlar tüm dünya genelinde alkali bir madde olarak kabul edilir. Yapılan ölçümler kalıp sabunların pH değerinin 9 ila 10 aralığında olduğunu göstermektedir. Bu da demek oluyor ki, sabunlar cilt için uygun olsa bile saçlar için uygun değildir.

Bu konuya benzer olarak daha önce karbonat kepeğe iyi gelir mi? sorusunu cevaplandırmış ve benzer şekilde karbonatın pH değerinin 9 olması sebebiyle saçlar için uygun olmadığını yazmıştık. Aynı şekilde sabunlar da saç ve saç derisi için uygun olmayan değerlere sahiptir. Karbonat ve kalıp sabun gibi bileşenler, saçlarda kepeklenme, kuruma, kabarma, yapış yapış olma, matlaşma ve dökülmeye neden olabilir. Bu bağlamda kalıp sabunla saç yıkamak zararlıdır diyebiliriz.

Şampuanlar ise saç ve saç derisi için uygun olan pH aralığında özel olarak üretilir. Bu nedenle, saç yıkama konusunda ilk tercih şampuanlar olmalıdır. Ancak, şampuan ve saç kremlerinin uygun pH aralığında olmasına rağmen, özellikle sık aralıklarla kullanılması zararlı olabilir. Saçları gereksiz şekilde sık yıkamak, saç derisi için faydalı bir yağ olan sebumu ortadan kaldırır. Sebumun ortadan kaldırılmasıyla birlikte kafa derisi daha fazla yağ üretecek ve bu bağlamda çok yağlanan saçlar dökülmeye meyilli hale gelecektir.

Yapılan bir araştırma sonucu gelişmiş ülkelerde yaşayan insanların haftada 4,8 kez saçlarını yıkadıkları görülmüştür. Oysa ki, saçları haftada en çok 3 kez yıkamak yeterlidir. Eğer gerçekten gerekli olduğundan eminseniz bu sayıyı artırabilirsiniz.

Sonuç :

Saç ve saç derisinin pH aralığı ortalama 5 civarındadır. Sabunların pH’ı ise 9 ila 10 civarındadır. Bu sebeple, sabunlar saç yıkamak için uygun değildir. Şampuanlar ise uygun pH aralığında imal edilir. Fakat saçları gereğinden fazla sık aralıklarla şampuanla yıkamak, faydalı bir yağ olan sebumu ortadan kaldırarak saç derisinin daha fazla yağ üretmesine neden olur. Fazlaca üretilen bu yağlar zamanla saç dökülmesine sebep olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ