MorTilki.Com

Uyumak İçin İdeal Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Uyumak İçin İdeal Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Kolaylıkla uykuya dalmak ve kaliteli bir uyku çekmek için yatak odası sıcaklığının önemli rol oynadığını biliyor muydunuz? Yüksek sıcaklıklar uykuya dalma sürenizi geciktirdiği gibi derin uykuda geçirdiğiniz süreyi kısaltır ve daha kalitesiz uyumanıza neden olur. Peki, kaç derece sıcaklıkta uyumalı?

Vücut sıcaklığı gün boyunca doğal olarak dalgalanır ve öğleden sonra en yüksek oranlara ulaşır. Geceleri yattığınızda ise vücut sıcaklığınız düşmeye başlar ve sabah saat 5 civarlarında en düşük seviyelere gelir. Akşamları gerçekleşen vücuttaki bu ısı düşmesi tesadüf değildir ve bir nedeni vardır : Beyninize yatağa hazırlanma ve uykuyu düzenlemekten sorumlu olan melatonin üretimini başlatmanın zamanı geldiğini gösterir. Bu sebeple, çabucak uykuya dalmak ve kesintisiz kaliteli bir uyku çekmek için serin bir yatak odası sıcaklığını korumak önemlidir.

Uyurken İdeal Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

İnsanların hangi sıcaklıkta daha daha kaliteli uyuduğunu öğrenmek için bu güne kadar onlarca faklı çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların sonuçlarına göre, uyumak için en ideal oda sıcaklığının 15 ila 19 santigrat (°C) derece, (60 ila 67 Fahrenheit derece) olduğu görülmüştür.

Bebeklerin Uyuduğu Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Uykudaki oda sıcaklığı söz konusu olduğunda esasen yetişkinler ve bebekler arasında fazlaca bir fark yoktur. Bu konuda çoğu uzman bebeklerin uyurken oda sıcaklığının 18 ila 21 derece arasında olması gerektiğini söylüyor. Kısacası, ebeveynlerin yatak odası sıcaklığından bir ya da iki derece daha sıcak olması bebekler için yeterlidir.

Diğer yandan, oda sıcaklığının çok yüksek olmaması bebeklerin sağlığı için yetişkinlere nazaran daha önemlidir. Çok sıcak olan odada uyuyan bebekler, terleme yoluyla fazlaca sıvı kaybederek solunum yollarının kurumasına neden olur. Solunum yollarında kuruma olan bebekler ağzından nefes alır ve bu da bebeği enfeksiyonlara karşı korumasız hale getirir.

Serin Bir Oda Uyku İçin Neden En İyisidir?

Yukarıda önerilen sıcaklıklar, daha hızlı uykuya dalmanıza, huzurlu bir şekilde uykunun tadını çıkarmanıza, bazı uykusuzluk türlerini önlemenize ve metabolizmanızı geliştirmenize yardımcı olur. Ayrıca REM ve derin uyku sürecini daha kaliteli ve uzun geçirmenize yardımcıdır.

Genellikle rüyaların görüldüğü uyku evresi olan REM boyunca beyin depolanan verileri kayıt altına alır. Derin uyku ve REM sürecinde vücutta onarımlar sağlanarak çeşitli hormonlar salgılanır. Bu sayede yeni güne vücut kendini hazırlar. Yatak odasının serin olması tüm bu işleyişin düzenli ilerlemesinde önemli bir etkendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ