MorTilki.Com

Günlük Ev İşleri Kaç Kalori Yaktırır? Ev İşlerine Göre Harcanan Kalori Miktarı

Günlük Ev İşleri Kaç Kalori Yaktırır? Ev İşlerine Göre Harcanan Kalori Miktarı

Çok az kadının ev işlerinden hoşlandığını biliyoruz. Çünkü banyoyu, mutfağı, tuvaleti temizlemek, çamaşır yıkamak ve ütü masasıyla uzunca süre haşir neşir olmak eğlenceli işler değildir. Ancak, olaya bardağın dolu tarafından baktığınızda bu işler daha keyifli hale gelebilir. Örneğin, ev işlerini yapmak önemli ölçüde kalori yakarak kilo vermenizi sağlayabilir. Peki ama hangi ev işi kaç kalori yaktırıyor? Hep birlikte inceleyelim…

Kalori yakma söz konusu olduğunda yaş, ağırlık, cinsiyet, yapılan işin türü ve işin yapıldığı esnadaki canlılık önemli rol oynar. Bununla birlikte günlük ev işlerini yaparken ortalama olarak, saatte 100 ila 300 kalori yakmak mümkündür. Örnek verecek olursak, 70 kg ağırlığındaki bir insan; 10 dakika yer süpürdüğünde 37 kalori, 20 dakika ütü yaptığında 50 kalori, 20 dakika paspas yaptığında 42 kalori, yatak yapma ve nevresim geçirme gibi işler ile 10 dakika uğraştığında 23 kalori, 10 dakika ayakta bulaşık yıkadığında ise 26 kalori yakar.

Yukarıdaki örnekte verilen 70 kg ağırlığındaki birinin toplam ev işi yapma süresinin 1 saat 10 dakika olduğunu görüyoruz. Bu da demek oluyor ki yalnızca 70 dakikada günlük ev işlerini yaparak toplamda 215 kalori harcamamız mümkün.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, düzenli olarak her gün ev işerini yapan kadınların bir ay boyunca 50 Bin civarında kalori yaktığını ortaya koyuyor. Bu da, her gün yaklaşık olarak 1500 ila 1650 kalori yakıldığı anlamına geliyor.

Gerçek şu ki, günlük ev işlerini yaparken ve hatta spor yaparken harcanan kalori herkes için eşit değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi cinsiyet, yaş, kilo, yapılan işin ya da egzersizin türü, söz konusu aktiviteyi yaparken gösterilen canlılık bu farklılığa sebep olur. Bunlarla birlikte, uzmanlar rutin olarak yapılan günlük ev işlerinde yakılan kalori miktarını ortalama olarak veriyor. Bu doğrultuda ev işlerine göre harcanan kalori miktarı şu şekildedir :

 • Yemek yapmak : 90 Kalori
 • Araba yıkamak : 160 Kalori
 • Elektrikli süpürge ile yer süpürmek : 100 Kalori
 • Bahçe işleriyle uğraşmak : 170 Kalori
 • Mobilyaların tozunu almak : 30 Kalori
 • Ütü yapmak (Ayakta) : 200 Kalori
 • Yer silmek (Paspas yapmak) : 140 Kalori
 • Cam silmek : 300 Kalori
 • Bulaşık yıkamak (Ayakta) : 55 Kalori
 • Perde sökmek veya takmak : 40 Kalori
 • Çamaşır Yıkamak (Makinede yıkanması sonrası çamaşırları asmak vs.) : 80 Kalori

Günlük ev işleri kaç kilo yaktırır? Sorusunu örneklerle cevaplandırarak kısa ve öz bilgiler vermeye çalıştık. Sağlıklı yaşam için rutin ev işlerinin yeterli olmadığını ve düzenli sporu hayatınıza dahil etmeniz gerektiğini unutmayın. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ