MorTilki.Com

Dolgu Sonrası Diş Ağrısının Nedenleri

Dolgu Sonrası Diş Ağrısının Nedenleri

Çürümüş veya hasar görmüş dişlere temizleme ve oyma işlemi yapılarak, oluşan boşluğa “dolgu” işlemi uygulanması ile dişte oluşan çürüme durdurulur ve dişin fonksiyonu yeniden kazandırılmış olur. Yapılan bu işlemler sonucunca bir süre diş ağrısı olması normaldir. Dolgu sonrası oluşan ağrının nedenleri, çok sıcak veya çok soğuk gıdaların tüketilmesi, anestezi yapılmışsa iğne yerleri, sert gıdaların çiğnenmesi sırasında dolgulu dişe yaptığı basınç gibi nedenler olabilmektedir. Dişlerine dolgu yaptıran kişiler 1-2 hafta süresince, çok sıcak veya soğuk, tatlı-asitli yiyecek içecekler ve sert gıdaları tüketmekten kaçınmalıdır.

Diş Dolgusu Sonrası Oluşan Ağrı Türleri

Isırırken oluşan ağrılar: Dolgu uygulanan dişe uygulanan uyuşturma işlemi etkisini kaybedince gıda tüketimi esnasında ağrı ve sızılar oluşabilir. Bu ağrı şiddetli ve geçmiyorsa doktorunuza dolgu yapılan dişi kontrol ettirmeniz gerekebilir.

Dolgu yapılan diş etrafında şiddetli ağrı: Dolgu işlemi uygulanan dişinizin etrafında ağrı hissediyorsanız, dolgu dişe tam oturmamış demektir. Diş doktorunuza tekrar kontrol ettirmeniz gerekebilir.

Dolgulu dişte sızlama: Dolgu yapılan dişte sızı ve hafif ağrıların oluşması normal bir durumdur. Bu tip durumlarda diş doktorunuzun size verdiği ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Şiddetli olmayan bu sızılar 1-2 hafta sonra geçmektedir.

Dolgulu dişte geçmeyen ağrılar: Hasarlı dişe yapılan dolgu işlemi dişin köküne kadar inmişse oluşan ağrılar 2 hafta süresince geçmeyebilir. Dolgu yapılan dişin çevresindeki dokuların sağlıksız olması bu ağrıların yaşanmasına neden olabilir. Oluşan bu ağrıların giderilmesi için köprü işlemi uygulanabilmektedir.

Dolgu yapılan dişte oluşan ağrı sürekli ve rahatsız edici ise doktorunuza danışmanız gereklidir.  Diş dolgusu sonrası alışma süreci 1-2 hafta sürmektedir. Oluşan ağrılar en geç 2 hafta içerisinde geçmektedir.

Diş Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Anestezi etkisini kaybetmeden yemek yemeyin.
  • Çok sert cisimler için dişinizi kullanmaktan kaçının.
  • Çok sıcak ya da soğuk içecek ve yiyeceklerden kaçının.
  • Besinleri çiğneme sırasında dolgulu dişinizi 7 gün kullanmayın.
  • 2 saat yemek yemeyin.
  • 24 saat süresince sert gıdaları tüketmekten kaçının.
  • 24 saat sigara içmeyin
  • Ağız bakımınızı yapmayı ihmal etmeyin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ