MorTilki.Com

Hibiskus (Kerkede) Çayının Faydaları Şaşırtıyor! İbrahim Saraçoğlu Hibiskus Bitkisi Kürü Tarifi

Hibiskus (Kerkede) Çayının Faydaları Şaşırtıyor! İbrahim Saraçoğlu Hibiskus Bitkisi Kürü Tarifi

En çok Güney Amerika ve Karayip kıyılarında yetişen hibiskus bitkisi, bu bölgelerde kerkedeh olarak isimlendirilir. Türkiye’de de yetişmekte olan bu bitki, uzun yıllardır farklı ülkelerde çay şeklinde demlenip tüketilmektedir. Ünlü kimyager İbrahim Saraçoğlu, hibiskus bitkisinin faydalarını ve kürünün nasıl yapılacağını açıkladı.

Dünyanın birçok bölgesinde filizlenmekte olan hibiskus, kırmızı, sarı ve beyaz gibi farklı renklerde görülebilmektedir. Ebegümecigiller familyasındandır ve gülü andıran bir şekli bulunur. Uzmanların çay şeklinde tüketilmesini tavsiye ettiği hibiskus çiçeğinin faydaları, Amerika’da yapılan bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Araştırmalar; bu bitkiden elde edilen çayın kan basıncını düzenli hale getirerek tansiyonu dengelediği neticesiyle sonuçlanmıştır.

Hibiskus Bitkisiyle Demlenen Çayın Faydaları Nelerdir?

C vitamini bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Bu özelliği vücudun direncini artırır ve hastalıklara yakalanma riskini en aza indirir. Özellikle kış mevsiminde sık rastlanan soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların önüne geçmektedir.

Hormonları dengeleme özelliği, kadınların regl döneminde karşılaştığı ağrı ve krampları en aza indirmektedir. Bu faydasından dolayı, adet döneminde birçok kadın tarafından hibiskus çayı tüketilmektedir.

Antioksidan özelliği sayesinde kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır. Yüksek kolesterol, kalp ve damar hastalıklarının oluşmasının en önemli faktörlerindendir. Ayrıca hibiskus çayının düzenli şekilde tüketilmesi akciğerin temizlenmesine katkıda bulunmaktadır.

İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde stresi azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Hibiskus bitkisinde bulunan flavonoidlerin antidepresan özelliği bulunmaktadır.

Hibiskus çayı idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Vücudun farklı yerlerinde meydana gelen ödemler, düzenli şekilde bu çaydan tüketilerek kolaylıkla vücuttan atılabilir.

Az önce değindiğimiz antioksidan özelliği, antitümör özelliğiyle birleşerek kanser hücrelerinin çoğalmasını sonlandırır. Uzmanlar, hibiskus çayının mide kanserinin düşmanı olduğunu söylemektedir.

Kansızlık ve demir eksikliğine iyi geldiği bilinmektedir. Bunun nedeni, hibiskus çayında bol miktarda mevcut olan demir mineralidir. 

Hibiskus çayı, açlık hissini bastırıcı etkisi ve içerdiği vitaminler sayesinde zayıflamayı kolaylaştır. Aynı zamanda hazımsızlık sorununu da önlemektedir.

Hibiskus Çayının Bilinen Zararları Nelerdir? 

Uzmanlar, emziren ve gebe kadınların tüketmesini tavsiye etmemektedir.

Tüketimde aşırıya kaçıldığı zaman hayal görme ve halisülasyona yol açabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı tavsiye edilen miktarda tüketilmelidir.

Bu tür bitkilerden elde edilen çaylar, bazı bireylerde alerjik reaksiyonların görülmesine neden olmaktadır. Tüketilmeden önce mutlaka bir uzmanın fikrinin alınması önemli bir husustur.

Hibiskus Hakkında İbrahim Saraçoğlu’nun Yorumları! Çayı Nasıl Demlenir? 

Kaynatılan bir bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı kurutulmuş hibiskus ilave edilir. Çayın demlenmesi için 3 dakika kısıt ateşte bekletilir. 5 dakika beklettikten sonra süzme işleminden geçirilerek ılık bir şekilde içilmesi tavsiye edilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ