MorTilki.Com

Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı İçin Doğal Reçeteler

Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı İçin Doğal Reçeteler

Özellikle soğuk günlerde birçok kişinin ortak sorunu haline gelen boğaz tahrişi, daha çok grip ve soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklar nedeniyle oluşan öksürük nedeniyle ortaya çıkıyor. Yemek yerken, konuşurken veya yutkunurken bölgede ağrı oluşmasına neden olan boğaz tahrişini yumuşatmak için ne yapmalıdır? 

Kış hastalıkları, yüksek sesle konuşma, sigara ve alkol kullanımı gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan boğaz tahrişi, bazı doğal bitkilerden elde edilen içecek ve gıdaların doğru yöntemlerle tüketilmesiyle hızlı bir şekilde iyileşebiliyor.

Aşırı Sıcak İçeceklerin Tüketilmesi Boğaz Ağrısını Artırıyor!

Boğaz tahrişi nedeniyle bölgede oluşan şişlik ve hassasiyet, sıcak veya soğuk sıvı gıdaların temas etmesiyle zarar görerek daha kötü bir hale gelebiliyor. Bölgeye dış kısımdan soğuk uygulama yapmak ve tüketilen içeceklerin ılık olmasına dikkat etmek, boğazdaki ağrı ve şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır. Boğaz ağrısıyla karşılaşanlar, bu nedenlerden dolayı soğuk ve sıcak içecekleri tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Öksürüğü Kesmek ve Boğazı Yumuşatmak İçin Turp

İçeriğinde bolca C ve B vitamini barındıran turp, boğazda oluşan ağrıyı hafifletmek ve boğazı yumuşatmak için etkili bir gıdadır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güç katan bu gıda, hem suyu sıkılarak hem de dilimlenerek tüketilmelidir.

Boğaz Tahrişine İyi Gelen Doğal Yöntemler

Bazı sıvı gıdalar, boğazda öksürük sonucu meydana gelen tahrişin daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Yeterli miktarda sıvı tüketmek ve dinlenmek, iyileşme sürecini hızlandıran en önemli etkenlerin arasında bulunmaktadır. Boğaz ağrısı sorunuyla karşılaşanlar gazlı ve soğuk içeceklerden uzak durmalı, tükettikleri içeceklerin ılık olmasına dikkat etmelidir.

1 – Doğal Bitki Çayları

Bitki çayları, boğazda oluşan tahrişi hafifleterek soğuk algınlığı sonucu zayıf düşen bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Uzmanlar, özellikle ıhlamur ve ada çayı gibi içeceklerin tüketilmesini önermektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, bu çayların tüketim sırasında ılık olmasına özen gösterilmesidir.

2 – Sarımsaklı Tavuk Çorbası

Günde bir tabak içilecek sarımsaklı tavuk çorbası, boğaz tahrişi ve grip için doğal bir şifa deposudur. Sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğu neredeyse herkes tarafından bilinir. Taze sarımsak ve tavuktan elde edilen ılık bir çorba, bağışıklık seviyesini yükseltecek ve boğazda oluşan enfeksiyon ve ağrıları etkili bir şekilde kesecektir.

3 – Ilık Ballı Süt

Özellikle gelişme çağında olan çocukların ve gençlerin severek tükettiği ballı süt, boğaz ağrısı için ebeveynlerin yıllardır en çok tercih ettiği yöntemlerin başında geliyor. Metabolizmanın düzenli şekilde çalışması için katkıda bulunan süt, aynı zamanda bir kalsiyum deposudur. Uyku öncesi bir bardak ballı süt tüketilmesi, iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ