MorTilki.Com

Su İçmenin Faydaları ve Günlük Tüketilmesi Gereken Su Miktarı

Su İçmenin Faydaları ve Günlük Tüketilmesi Gereken Su Miktarı

Dünyamızın %80’i su ile kaplıdır. İnsan vücudunun ise yaklaşık %60’ı sudan oluşmaktadır. Bu demek oluyorki insanoğlu doğası gereği su ile olabildiğince çok haşır neşir olmak zorundadır. Kısaca hem insanlar hem dünyadaki tüm canlılar için su hayattır.

Yeterli miktarda su, makro ölçekte tüm ekosistem için hayati öneme sahipken, mikro ölçekte her bir insanın sağlıklı yaşaması içinde vazgeçilmez bir unsurdur. Su olmayan bölgelerde toprak kurur, çatlar, bitki örtüsü yok olur, hayvanların ya nesli tükenir ya da su olan yerlere göç etmek zorunda kalır. İnsanlar içinde durum bundan farklı değildir. Yeterli suya doymayan toprak nasıl kuruyup çatlıyorsa, insan cildide susuz kaldığında, cansız görünüme kavuşur, deride çatlaklar oluşur daha önemlisi hayati organlar kısa sürede ciddi zarar görür.

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Su içmenin insan vücuduna kazanımları o kadar çok ki hangisinden başlasam diye düşünüyorum. Ee Tabi yaşamamızda hayati öneme sahip suyun yalnızca birkaç faydası olmasıda zaten düşünülemezdi.

– Kas ağrıları ve kasılma gibi sorunları önler. Spor esnasında ve sonrasında içilen su hem de spor sonrası soğuk su ile alınan duş kas ağrılarını azaltarak, halk arasında hamlama olarak bilinen ağrıların baş doktorudur.

– Unutkanlıktan şikayetçi misiniz? Suyun yeterli miktarda tüketimi beyin fonksiyonlarını düzenler, unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğu yaşayanlar için birebirdir.

– Hamilelik döneminde suyun önemi daha da artmaktadır. Anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişmesi için su önemli olduğu gibi emziren annelerde süt yapan yegane besin sudur.

– Sindirim sistemi bozukluklarının büyük çoğunluğu hayatı boyunca yeteri su tüketmeyen insanlarda gözlenmektedir. Su içmek kabızlıktan bağırsak tembelliğine kadar çoğu hastalığın önüne geçer.

– Yeterli su içmeyen bireylerde kan pıhtılaşması, damar sertliği, çarpıntı, kalp krizi gibi çok ciddi hastalıklar yaşanabilir. Su kanın hacmini ve akışkanlığını arttırır. Su içmek kalp damar hastalıklarına yakalanmamak için oldukça önemlidir.

– Vücudun direnç kazanması için su gereklidir. Dirençsiz bünyeler virüslere karşı korumasızdır. En küçük virüs saldırısında yenik düşen vücut kolayca ve sıkça hastalanır.

– Vücudumuzun süzgeçleri olarak bilinen böbreklerimiz su olmadan çalışamaz. Yeterli suyun alınmaması durumunda böbrek taşı oluşumu, idrar yolu iltihapları gibi rahatsızlıklar oluşabileceği gibi ileri seviyelerde böbrek yetmezliği yaşanması olasıdır.

– Su vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Ter ve idrar yoluyla zararlı toksinlerin vücudumuzdan atılması için her gün yeterli miktarda su içmek şarttır.

– Saç ve tırnakların uzaması için önemlidir. Ellerinizi sürekli suya temas attirdiğinizde ya da saçlarınızı daha sık yıkadığınızda daha kısa sürede uzadığını görebilirsiniz.

– Su içmek ağız sağlığı için önemli olduğu gibi yağ yakımında da yardımcıdır. Diğer yandan midede kapladığı hacim nedeniyle fazla yemenin önüne geçer.

Yeterli Miktarda Su İçtiğimi Nasıl Anlarım ?

Yeterli miktarda su içip içmediğinizi anlamak için karışık testler yaptırmanıza gerek yok. Tuvalette idrarınızın rengine bakarak yeterli su tüketip tüketmediğinizi anlayabilirsiniz. Eğer idrarınızın rengi, koyu altın sarısı renkteyse yeterince su içmiyorsunuz demektir. İdrarın rengi ne kadar açık sarı ve berrak ise o kadar çok su içtiğiniz anlamına gelir. Diğer yandan normal seviyede su içen bir insan günde 5-7 kere idrar için tuvalete gider. Eğer daha az tuvalete çıkıyorsanız su tüketiminizi gözden geçirmelisiniz.

Günde Ne Kadar Su İçmeliyim ?

Günlük su ihtiyacı, kişinin bulunduğu iklim şartları, fiziksel aktivite ve beslenme düzeni gibi faktörlerden dolayı değişkenlik gösterir. Sıcak iklimlerde terleme ve spor sonrası terleme sonucu kaybedilen suyun yeniden yerine koyulabilmesi için su tüketiminin arttırılması gerekir. Ayrıca yüksek proteinin sindiriminin diğer besinlere göre daha zor olması sebebiyle, yüksek proteinle beslenen kişilerinde su tüketimi fazla olması gerekir.

Normal bir insanın günlük içmesi gereken su miktarı 2 ila 2.25 Litre arasındadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta diğer sıvıların su yerine geçmeyeceğinin bilinmesidir. Özellikle çay, kahve, kola türü sıvılar asla su yerine geçmediği gibi, vücuttan su atımını fazlalaştırır.

Su zehirlenmesi yaşamaktan korkuyorum!

Su zehirlenmesini yaşama ihtimaliniz sizin kanser olma ihtimalinizden bile çok çok daha azdır. Tabi her gün 10-20 litre su içmiyorsanız! Su zehirlenmesi çok aşırı su tüketiminden meydana gelen bir durumdur. Ancak bu milyonda bir görülebilen nadir bir rahatsızlıktır. Su zehirlenmesine yakalanma korkusu ile yeterli su içmemek, kaldırımda yürürken başıma çatıdan kiremit düşer korkusuyla sokağa çıkmamaya benzer. Unutmayın su hayattır!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ