MorTilki.Com

Öksürüğe İyi Gelen İçecekler Nelerdir? Öksürüğü Kesen Bitkisel Çaylar

Öksürüğe İyi Gelen İçecekler Nelerdir? Öksürüğü Kesen Bitkisel Çaylar

Öksürük, vücudun solunum yollarını temizlemeye yardımcı olmak için kullandığı bir refleksdir. Hastayken sinir bozucu öksürük nöbetleri yaşanabilir ve ayrıca alerjiler, astım, asit reflü gibi başka rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Bazı bitkisel çaylar, öksürükten kurtulma konusunda etkilidir.

Öksürmek, vücudun solunum yollarını temizlemek amacıyla oluşturduğu doğal bir refleks olsa da sinir bozucudur ve kişinin enerjisini tüketerek daha bitkin hissetmesine neden olur. İyi haber şu ki, öksürük nöbetlerini kesmek ve azaltmak için bazı bitkisel çaylar vadır. Ev ilaçları olarak adlandırabileceğimiz bu doğal bitkilerin çaylarının öksürüğe iyi geldiğine dair bilimsel araştırmaları paylaşacak ve bu çayları listeleyeceğiz. Öksürüğe iyi gelen içecekler şunlardır :

Bal Çayı :

Soğuk algınlığı nedeniyle yaşanan sorunları hafifletmek için bal kullanıldığını duymuş olabilirsiniz. Boğaz ağrılarını hafifletmesiyle bilinen bal, aynı zamanda öksürüğe de iyi gelir.

Çocuklardaki öksürük nöbetlerinin geçirilmesinde, balın gece öksürüğü azalttığı ve daha iyi bir gece uykusu alma konusunda çok etkili olduğu bilinmektedir. 2007 yılında yapılan bilimsel bir çalışmada, balın öksürük semptomlarını hafifletme konusunda öksürük ilacı olan dekstrometorfandan daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. (Güvenilir Kaynak)

Önemli : 1 yaşın altındaki çocuklara bal verilmesi tavsiye edilmez.

Nasıl Yapılır?

Bu çayı evinizde yapmak için 1 bardak kaynar suya 1 çorba kaşığı süzme bal ve 1 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu ekleyerek karıştırın, sıcak olarak için.

Meyan Kökü Çayı :

Meyan kökü, geleneksel tıpta öksürük, enfeksiyon ve sindirim problemleri dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Çeşitli bakteri, mantar ve hatta bazı virüslerin büyümesini durdurmakta etkili olduğu kanıtlanmıştır. İçeriğindeki bileşiklerin antienflamatuar ve antioksidan özellikleri vardır.

Öksürük konusunda ise 2018 yılında yapılan bir çalışmada meyan kökünün içindeki bileşenlerin öksürüğü yüzde 30 ila 78 oranında azaltabileceği görüldü. (Güvenilir Kaynak) Çalışmada ayrıca, meyan kökünün mukusun gevşemesini ve balgam çıkarmada kolaylık sağladığı öğrenildi.

Önemli :  Hamile kadınlar meyan kökü kullanmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca, fazla miktarda meyan kökü tüketmenin potansiyel olarak yüksek tansiyona veya potasyum seviyesinde düşüşe neden olabileceğini unutmayın.

Nasıl Yapılır?

Bu doğal ev ilacını evinizde yapmak için 1 yemek kaşığı kıyılmış meyan kökünü 1 bardak su ile 10 dakika kaynatın. Ocaktan aldığınız çayı süzdükten sonra afiyetle içebilirsiniz.

Zencefil Çayı :

Toz zencefili birçok yiyecek ve içecekle birlikte kullanıyoruz. Bu mucizevi doğal ürün astım, boğaz ağrısı ve artrit gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelir. Zencefil güçlü antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde tahriş olmuş boğazın ve öksürüğün neden olduğu solunum yollarının yatıştırılmasına yardımcı olur.

2016 yılında yapılan bilimsel bir çalışma zencefilin öksürüğü önemli ölçüde azalttığını göstermektedir. (Güvenilir Kaynak)

Önemli : Zencefili dozunda tükemek çok çeşitli sağlık sorunlarına iyi gelir ancak fazla tüketmek karın ağrıları, mide ekşimesi ve ishal gibi yan etkilere neden olabilir. Diğer yandan, kan inceltici ilaçlar ile etkileşime girebilir.

Nasıl Yapılır?

1 Diş sarımsak büyüklüğünde zencefilin kabuğunu soyun ve minik dilimleyin. 1 Su bardağı suyun içine atarak 15 dakika kaynatın. Zencefil çayını süzün ve afiyetle için. Daha etkili bir karışım içine içine 1 tatlı kaşığı süzme bal ilave edebilirsiniz.

Hatmi Çiçeği Çayı :

Hatmi çiçeği bitkisel tıpta öksürük, soğuk algınlığı ve cilt sorunlarını hafifletmek için yüzyıllardır kullanılıyor. Öksürük ve hatmi çiçeği arasındaki iyileştirici bağlantıyı irdeleyen bilim insanları 2009 yılında konu ile ilgili bilimsel bir çalışma başlattı. Hayvanlar üzerinde yapılan bu çalışmanın sonuç raporlarında, hatmi çiçeğinin öksürüğü baskı altına aldığı ve önemli ölçüde azalttığı belirtildi. (Güvenilir Kaynak)

Önemli : Hatmi çiçeği çayı, ağızdan alınan ilaçların emilimini engelleyebilir. Bu sebeple ilaçları kullandıktan birkaç saat sonra veya önce kullanmanız önerilir.

Nasıl Hazırlanır?

1 çaydanlık dolusu suyu kaynatın ve ardından kaynayan sıcak suyun içine bir tutam kurutulmuş hatmi çiçeğini ekleyin. Demini alması için 10 dakika bekleyin ve süzün. Ilık olarak afiyetle için.

Yeşil Çay :

Yeşil çayın uzun yıllardan beri içecek olarak tüketildiğini hepimiz biliyoruz. Yeşil çay kilo vermeyi destekler ve baş ağrısını geçirmede etkilidir. Ayrıca yeşil çayın mikropları inhibe (gelişmesinin engellenmesi veya tamamen yok olmasının sağlanması) edilmesini sağlayıcı özelliği vardır.

2015 Eylül ayında Kanada’da yapılan bir çalışmada yeşil çay ile yapılan gargaranın ses kısıklığını iyileştirdiği ve öksürüğü giderildiği kanıtlandı. (Güvenilir Kaynak)

Nasıl Hazırlanır?

Hazır yeşil çaylar piyasada bol miktarda zaten satılıyor ancak siz bu çayı evinizde demlemek isterseniz, 1 su bardağı suyu kaynatın ve içine 1 çay kaşığı yeşil çay tozu atın ve birkaç dakika demlenmesini bekleyin. İçmeden önce süzün.

Kekik Çayı :

Kekiği hepimiz mutfaklarımızda baharat olarak kullanıyoruz. Peki bu doğal ürünün öksürüğe de iyi geldiğini biliyor muydunuz? 2006 yılında Almanya, Münih’de yapılan bir çalışma, kekiğin öksürüğü azalttığına dair kanıtlar sunuyor. Yapılan bu araştırmada bronşit hastası kişilerin derdine deva olması için kekik ve sarmaşık özünün etkileri irdelendi. Sonuç raporunda bu doğal ürünlerin öksürüğü azaltma konusunda etkili olduğu vurgulandı. (Güvenilir Kaynak)

Nasıl Hazırlanır?

Kaynama aşamasına gelen 1 su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kekik ekleyin. 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin ve süzdükten sonra için.

Nane Çayı :

Kekik gibi mutfaklarımıza sürekli misafir ettiğimiz bir diğer faydalı baharatta nanedir. Nane, soğuk algınlığı, sindirim problemleri ve baş ağrıları gibi birçok hastalığın tedavisinde tarih boyunca kullanılmıştır.

Ağustos 2006 tarihli çalışmalar nanenin antimikrobiyal, antioksidan ve ağrı giderici özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Soğuk algınlığınız varsa, nane çayındaki özellikler, tıkalı sinüslerinizi açmanız ve nefes almanızı kolaylaştırmanız konusunda yardımcı olabilir. (Güvenilir Kaynak)

Nasıl Hazırlanır?

Nane çayını yapraklarını kullanarak evinizde demlemek için 2 bardak kaynamış suya 15 adet nane yaprağı ekleyin ve yaklaşık 5 dakika demlenmeye bırakın. İçmeden önce süzün. Nane çayını demlerken, su ile birlikte kaynatmadığınızdan emin olun.

Öksürüğü Geçirmek İçin Başka Neler Yapabilirim?

Yukarıda listelediğimiz bitkisel çayları içmenin yanı sıra evde öksürüğü kesmek için başka yollarıda deneyebilirsiniz. Bu yöntemler şunları içerir :

  • Çorba gibi ılık diğer sıvıları bolca için.
  • Bulunduğunuz ortamın havasının nemli olmasını sağlayın veya sıcak bir duş alın. Nemli havada solunum yapmak, tahriş olmuş solunum yollarını yatıştırmaya ve mukusu gevşetmeye yardımcı olabilir.
  • Tuzlu suyla gargara yapmayı deneyin. Tuzlu su ile gargara yapmak, boğaz ağrısını gidermeye ve öksürüğü azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Sert şekerlerden emmek boğazınızı yatıştırarak öksürüğü azaltmanıza yardımcı olabilir.
  • Tüm bunlara rağmen öksürüğünüz halen kesilmediyse, reçetesiz satılan öksürük ilaçlarından almayı düşünebilirsiniz. Ancak bu ilaçları 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Öksürüğü geçirmek ve şiddetini azaltmak için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri sıralayarak bazı ipuçlarını paylaştık. Umarız herkes için faydalı bir makale olmuştur. Bu içeriği beğendiyseniz, sosyal medyada paylaşmaktan ve yakınlarınıza tavsiye etmekten çekinmeyin. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ