MorTilki.Com

Ülser Hastaları Beslenme Konusunda Nelere Dikkat Etmeli ve Hangi Gıdaları Tüketmemelidir?

Ülser Hastaları Beslenme Konusunda Nelere Dikkat Etmeli ve Hangi Gıdaları Tüketmemelidir?

Sürekli kullanılan bazı ilaçlar, aşırısı stres, genetik faktörler, sigara ve alkol tüketimi gibi çeşitli nedenlerden dolayı birçok insanın kabusu haline gelen ülser, yaygın rastlanan sindirim sistemi rahatsızlıklarının başında gelmektedir.

Midede meydana gelen sancı, yanma ve kramp gibi şikayetler, ülser hastalarının ortak şikayetlerindendir. Bu rahatsızlıkla karşılaşan bireyler beslenme konusunda bazı diyetler uygulamalı, yeme ve içme konusunda seçici davranmalıdır.

Ülser, midede bulunan asitli sıvının bölgedeki dokulara zarar vermesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak özetlenebilir. Daha çok 30 ve 50 yaş aralığındaki kişilerde meydana gelen ülser hastalığının etkilerini, doğru bir diyet yöntemiyle hafifletmek mümkün. İşte bu mide rahatsızlığı hakkında bilinmesi gerekenler…

Ülser Hastaları Hangi Yiyecek ve İçeceklerden Uzak Durmalıdır?

Bazı gıdaların aşırı şekilde tüketilmesi ve sigara alışkanlığı, ülser hastalarının şikayetlerini tetiklemektedir. Özellikle sigara, dokuların iyileşme sürecini yavaşlatır ve tedavi edilen dokuların yeniden zarar görmesine neden olur. Ülser hastalarının kaçınması gereken besinler:

  • Acılı baharatlar,
  • Asit içeren içecekler,
  • Alkol,
  • Yağlı yiyecekler,
  • Nane,
  • Kafeinli içecekler.

Ülser Hastalarının Beslenme Konusunda Dikkat Etmesi Gerekenler

Mide asidi salgısını artıran çay ve kahve tüketimine sınırlandırma getirilmelidir. Bu içeceklerin gün içinde aşırı şekilde tüketilmesi, sindirim güçlüğüne sebep olmaktadır. Ülser hastalarının çay ve kahve yerine bitki çaylarını tüketmesi tavsiye edilmektedir. Kahve diyetten tamamen çıkarılmalı, çay tüketimi ise açık ve günlük en fazla 2 bardak şeklinde olmalıdır.

Ülser tedavisi gören hastalar, yeniden sigara ve alkol kullanımına başlamamalıdır. Aksi taktirde mide kanaması ve daha ciddi hastalıklarla karşılaşılabilir. Bu iki zararlı alışkanlığın mide sorunlarını önemli ölçüde tetiklediği unutulmamalıdır.

Yemeklere ilave edilen pul biber ve kara biber gibi acı baharatlar, mide asidinin seviyesini yükselterek mide dokularına zarar verebilmektedir. Bunun için bu tür acı baharatlar diyet listesinden çıkartılmalıdır.

Midenin zor sindirdiği et ve sakatat gibi yiyeceklerin tüketimi sınırlandırılmalı, uyumadan hemen önce bir şeyler yenmemelidir.

Yemek yerken besinleri iyice çiğnemeyi alışkanlık haline getirmeli ve acele edilmemelidir. Yeterli olarak çiğnenmeden mideye giden besinler, asidin fazla salgılanmasına yol açarak ağrı ve kramplara neden olabiliyor.

Midenin asit salgısını artıran diğer bir etken ise uzun süre aç kalmaktadır. Mide ağrılarıyla karşılaşmamak için öğünleri atlamamanız önemlidir. Aynı zamanda tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerin aşırı sıcak olmamasına da dikkat etmelisiniz.

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu‘nun ülser hastaları için tavsiye ettiği bitkisel tedavi yöntemlerinden “Aynısefa” kürü videosu:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ