MorTilki.Com

Damar Sertliği Nedir? Riskleri ve Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Damar Sertliği Nedir? Riskleri ve Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Kalp ve damar rahatsızlıkları denilince ilk akla gelen damar sertliğidir. Genellikle orta yaş grubunun hemen üzerinde görülen bu rahatsızlık insan yaşamını ciddi şekilde tehdit edebiliyor. Tıp dilinde ateroskleroz olarak adlandırılan damar sertliği nedir? Damar sertliği olanlar hangi riskler altında? Aterosklerozu önlemek için neler yapılmalı? Gibi cevabı hayati öneme sahip soruları cevaplandırdık. İşte yanıtları…

Damar Sertliği Nedir?

Damar sertliğinin ne olduğunu tam olarak anlayabilmek için ilk önce sağlıklı bir damar nasıldır ve nasıl çalışır? Bunu bilmek gerekir. Vücudumuzu adeta ağ gibi saran damarlar kan naklini gerçekleştiren hayati öneme sahip yapı taşlarındandır. Damarlar yapısı gereği esnektir. Bu esneklik sayesinde gerektiğinde kan akış hızını dengeler. Damar sertliği adından da anlaşılacağı üzere damarın bu elastikiyetini kaybetmesi durumudur. Damar içerisinde oluşan plaklar (aterom), damarın esnekliğini yok ettiği gibi tıkanıklığada yol açabilir. Sertliğe neden olan bu plaklar küçük parçacıklar halinde koparak  vücudun hayati organlarına kadar ilerleyip burada kalır. İşte bu durum beyin kanaması, kalp krizi, inme gibi ölümcül hastalıklara neden olur.

Damar sertliğini en basit şekilde anlayabilmek için, içi kireçle çevrelenmiş eski bir su borusunu düşünmek yeterli olacaktır. Zamanla kireç, boru içini tamamen kaplayacak suyun akışını engelleyecektir. Tabikide aterosklerozu bu şekilde basite indirgemek doğru olmayacaktır. Fakat zihinlerde oluşacak fikir açısından önemli bir örnektir.

Damar Sertliğinin Belirtileri Nelerdir?

Damar sertliğinin belirtileri, sertleşen damarın hangi bölgede olduğuna göre değişir. Kalp damarlarındaki sertleşme kalp ritim bozukluğuna neden olabilir. Ayrıca göğüste görülen ağrı ve çarpıntılar, vücudun çeşitli bölgelerinde gözlemlenebilen morluklar kalp damar sertliğinin belirtileri olabilir. Kalp damarlarındaki sertleşme sorunu olan bireylerin kalp krizi geçirme riski oldukça yüksektir.

Beyin damar sertliği olanlarda öğrenme güçlüğü, görme sorunları, yürürken sendeleme ve bilinç kaybı gibi belirtiler yaşanabilir.

Ayak ve bacak damar sertliğinde en çok görülen morarmadır. Ayak ve bacaklardaki sürekli kasılma bu bölgedeki damarların sertleştiğinin habercisi olabilir.

Damar Sertliği Neden Olur?

Damar sertliği genetik olabileceği gibi çevresel faktörlerin önemi çok büyüktür. Özellikle 45 yaşından sonra görülmeye başlanan damar sertliğinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz,

  • Sigara kullanımı
  • Şeker hastalığı
  • Obezite
  • Yüksek tansiyon
  • Stresli yaşam ve sağlıksız beslenme
  • Spordan uzak hareketsiz yaşam

Damar sertliği kadınlara oranla erkeklerde çok daha sık görülür. Erkekler yapısı itibarıyla damar sertliğine daha yatkındır. Ancak bu kadınlarda damar sertliği olmayacağı anlamına gelmemelidir. Özellikle kadınlarda menopoz sonrası, hormonal değişimler nedeniyle damar sertliği görülebilir.

Damar Sertliği Yaşamamak İçin Neler Yapılmalı?

Ölümcül sorunlara neden olan bu rahatsızlığa yakalanmamak için öncelikle eğer kişi sigara kullanıyor ise bu kötü alışkanlıktan vazgeçmelidir. Sigara içerisinde bulunan 4 Binden fazla zehirli maddeyle vücudun her noktasına zarar verdiği gibi damar sorunlarında da en büyük rolü oynar.

Spordan uzak durmamalı hareketsiz bir yaşamın damar sertliğine davetiye çıkardığı bilinmelidir. Sağlıklı yaşam için günde en az 5 Bin adım atılması gerektiği unutulmamalıdır.

Sağlıklı beslenmek vücudun dengesini korumak için hayati öneme sahiptir. Sağlıksız gıdalar, basit karbonhidrat içeren besinler obeziteye neden olur. Obezite kalp ve damar rahatsızlıklarının en bilinen sebeplerindendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ