MorTilki.Com

Çok Fazla Unutkanlık Neden Olur? Unutkanlığın 7 Yaygın Nedeni

Çok Fazla Unutkanlık Neden Olur? Unutkanlığın 7 Yaygın Nedeni

Unutkanlık sinir bozucu ve çoğu zaman endişe vericidir. Çok fazla unutkan olmaya başladığınızda, alzheimer ve demans olduğunuz konusunda şüphelenebilir ve korku duyabilirsiniz. Ancak unutkanlığın tedavi edilebilir bazı nedenleri vardır. İşte o en yaygın 7 neden…

Genç yaşta olunmasına rağmen herkes zaman zaman unutkanlık yaşayabilir. Marketten alacağınız şeylerden bir kısmını hatırlamayabilir, komşunuzun adını unutabilir ve hatta anahtar elinizde olmasına rağmen anahtarı başka yerlerde arıyor olabilirsiniz.

Bir dereceye kadar hafıza problemleri ve diğer düşünme becerilerinde mütevazı bir düşüş yaşanması oldukça normaldir. Bu, yaşlanmanın oldukça yaygın bir parçasıdır. Her unutkanlık, alzheimer ve demans olduğunuz anlamına gelmez çünkü sıradan unutkanlıklar ile Alzheimer hastalığı arasında önemli bir fark vardır. Sıradan unutkanlıklar ve bazı hafıza problemleri tedavi edilebilir koşulların sonucudur ancak Alzheimer hastalığı geri döndürülemez.

Çok fazla unutkanlık neden olur? Sorusuna cevap niteliğinde olan unutkanlığın en yaygın 7 nedenini listeledik. Eğer siz de yapılacak günlük işleri unutmamak için kağıda not almaya başladıysanız yazımızın devamına göz atmanızda fayda var…

Uyku Eksikliği

Uyku, insan beynine bir nevi reset atma halidir diyebiliriz. Uyku süresinde vücutta birçok hormon salgılanır ve sizin haberiniz olmasa bile vücut yeni güne hazırlık sürecine girer. Uyku eksikliği, unutkanlığın en bilinen sebeplerinden biridir. Bu sebeple her gün yeteri kadar uyuduğunuzdan emin olun.

İlaçlar

Sakinleştiriciler, antidepresanlar, bazı kan basıncı ilaçları ve diğer ilaçlar unutkanlığa ve zihin karışıklığına neden olarak belleği etkileyebilir. Yeni bir ilacın unutkanlığa neden olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuz veya eczacınızla konuşun. Birçok ilacın aynı işlemi gören farklı alternatifi vardır. Bununla birlikte doktorunuzla görüşmeden ilacınızı kesmeyin ya da değiştirmeyin.

Tiroid Bezinin Az Çalışması (Hipotiroidi)

Tiroid bezinin vücut için gerektiği kadar tiroid hormonu salgılamaması durumuna hipotiroidi denir. Hipotiroidi, unutkanlığın en bilinen sebeplerinden birini oluşturur. Tiroid hormonunun beyin fonksiyonları ve ruhsal durumlarla yakından ilişiği vardır. Unutkanlık başta olmak üzere farklı depresif sorunlara neden olabilir. Basit bir kan testi tiroidinizin işini düzgün yapıp yapmadığını ortaya çıkarabilir.

Alkol

Alkol almak, alkolün etkisinin azalmasından sonra bile kısa süreli belleğe müdahale edebilir. Bu konuda yapılan tüm bilimsel çalışmalar alkollü içeceklerin hafıza sorunlarına neden olduğunu kanıtlamıştır. Bu sebeple, unutkanlık sorunundan muzdarip biriyseniz ve alkol alıyorsanız bu kötü alışkanlıktan en kısa sürede vazgeçmelisiniz.

B 12 Vitamini Eksikliği

Kobalamin ismiyle de bilinen B 12 vitamini hayvansal besinlerde bulunur. Sağlıklı sinir hücrelerinin ve kırmızı kan hücrelerinin korunmasına yardımcı olur. B12 vitamini eksikliği hafıza sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden yeterince B12 içeren gıdalarla beslendiğinizden emin olun.

Stres, Kaygı ve Depresyon

Son zamanlarda unutkan olmaya başladıysanız bu durum stresli ve kaygılı yaşantınızla ilişkili olabilir. Stres, saçlardan ayak tırnaklarına kadar vücudun tüm noktalarını olumsuz etkiler. Son yapılan çalışmalar stres ve kaygı bozukluklarının unutkanlığa neden olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca yoğun depresif ruh hali de unutkanlık sebebidir. Yaygın depresyon belirtileri boğucu bir hüzün, dürtü eksikliği ve normalde zevk aldığınız şeylerden haz almak olarak sıralanabilir. Sağlıklı bir hafıza için bu olumsuz psikolojik durumlardan uzak durmaya çalışmak en iyisidir.

Beyin Hastalıkları

Beyindeki bir tümör veya enfeksiyon hafıza sorunlarına veya diğer demans benzeri semptomlara neden olabilir. Bununla birlikte her unutkanlığı beyin hastalıklarıyla da ilişkilendirmek doğru olmaz. Bu konuda kesin teşhisi yalnızca doktorunuz koyabilir.

Ne Zaman Doktora Görünmeliyim?

Yoğun unutkanlık konusunda endişeleriniz varsa doktora gitmenizde fayda var. Hafıza bozukluğunun derecesini belirleyen ve nedenini teşhis eden testler vardır. Bu testler sonucunda unutkanlığın kesin sebepleri belirlenebilir.

Bu aşamada doktorunuzun size soru sorması muhtemeldir. Gözlemlere dayanarak bazı soruları yanıtlamak için bir aile üyesinin veya bir arkadaşınızın yanınızda olması iyidir. Sorular şunları içerebilir:

  • Hafıza problemleriniz ne zaman başladı?
  • Reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve diyet takviyeleri dahil olmak üzere hangi ilaçları alıyorsunuz ve hangi dozlarda alıyorsunuz?
  • Son zamanlarda yeni bir ilaç almaya başladınız mı?
  • Hangi işleri zor buluyorsunuz?
  • Hafıza problemleriyle başa çıkmak için ne yaptınız?
  • Ne kadar alkol içiyorsun?
  • Son zamanlarda bir kaza geçirdiniz mi, kafa bölgenizden yaralandınız mı?
  • Son zamanlarda hastalandın mı?
  • Üzgün, depresif veya endişeli hissediyor musunuz?
  • Son zamanlarda yaşamınızda büyük bir kayıp, büyük bir değişim veya stresli bir olay yaşadınız mı?

Genel bir fizik muayeneye ek olarak, doktorunuz muhtemelen hafızanızı ve diğer düşünme becerilerinizi değerlendirmek için soru-cevap testleri uygular. Ayrıca, hafıza problemlerinin ve demans benzeri semptomların geri dönüşümlü nedenlerini saptamaya yardımcı olabilecek kan testleri ve beyin görüntüleme testleri de isteyebilir.

Unutkanlık ve diğer tüm hastalıklarda size yalnızca doktorunuzun yardımcı olabileceğini unutmayın. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ