MorTilki.Com

Merdiven Çıkmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Merdiven Çıkmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İş yeri veya evde asansör yerine merdivenleri kullanmak, vücuttaki bazı kasların düzenli çalışmasını sağlayarak zamanla sağlık açısından birçok avantajı beraberinde getirmektedir. Benzersiz bir egzersiz yöntemi olan düzenli merdiven çıkmanın bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydası bulunmaktadır.

Günümüzde birçok hastalığın başlıca nedeni hareketsiz yaşam alışkanlıklardır. Çoğu insan, kısa mesafelerde yürüyüş yapmak yerine toplu taşıma veya özel araçlarını tercih etmektedir. Hal böyle olunca hastalıklara yakalanma riski artmaktadır. Bu nedenle yürüyüş ve egzersizlerin hayatın önemli bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Spor aktivitelerine ayıracak vakti olmayanlar, en azından merdiven basamaklarını yürüyerek çıkmalı ve kısa mesafeler için yürüyüş yapmayı tercih etmelidir.

Sağlıklı insanlar için uzmanlar tarafından tavsiye edilen merdiven çıkma konusunda bazı araştırmalar yapılmış ve şaşırtan sonuçlar elde edilmiştir. İşte o sonuçlar:

  • Alışkanlık haline getirilen düzenli merdiven çıkma aktivitesi, kalp krizi riskini yarı yarıya düşürmektedir.
  • Her gün düzenli şekilde merdiven çıkmak, erken ölüm riskini %33 oranında azaltmaktadır.
  • Orta yaş döneminde görülen kilo artışı, günlük sadece üç dakikalık merdiven çıkma egzersizi ile önlenebilmektedir.

Asansör Yerine Merdivenlerden Çıkmanız İçin Bazı Önemli Nedenler:

Kalp Sağlığı ve Tansiyon Sorunu İçin İyi Bir Egzersizdir

Merdiven çıkarken kalp atış hızı yükselir. Bu egzersiz kan basıncı düzenli hale getirir ve damar tıkanıklığı oluşmasının önüne geçer. Bunun neticesinde kalp her geçen güçlenerek tansiyon, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski en aza iner.

Kas Ağrılarını Önler

Vücuttaki kas ve kemikler merdiven çıkarken hareket halinde olurlar. Hareketsizlik nedeniyle ortaya çıkan sırt ve kas ağrıları, bu egzersiz esnasında hiç olmadığı kadar çalışır ve zamanla ortadan kalkar. Özellikle masa başında çalışanların sık karşılaştığı sırt ağrıları için, uzmanlar tarafından merdiven çıkmaları tavsiye edilmektedir.

Kilo Vermek İçin Etkilidir

Her gün beş dakika merdiven çıkmak, önemli miktarda yağ yakılmasını sağlar. Aynı zamanda kasların gelişimi için de faydalıdır. Daha fit bir görünüme kavuşmak ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenler, merdiven çıkmayı alışkanlık haline getirebilirler.

Zihin Sağlığına İyi Gelir

Vücudu zorlayan ve yorucu bir egzersiz olan merdiven çıkma esnasında endorfin hormonu salgılanmaktadır. Bu hormon kişinin kendini daha iyi hissetmesine, stres ve sıkıntıların azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı işten eve dönerken merdiven çıkmayı seçerek günün stresini üzerinizden atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ