MorTilki.Com

Eklem Ağrısı Çekenler İçin 5 Önemli Tavsiye

Eklem Ağrısı Çekenler İçin 5 Önemli Tavsiye

Dünya genelinde yaklaşık 200 Milyon insanın kronik ağrılardan muzdarip olduğunu biliyor muydunuz? Eklem ağrıları ise 2. sırada bulunuyor. Eklem ağrıları söz konusu oladuğunda hareketsiz yaşam tarzı, kötü beslenme alışkanlıkları ve vitamin, mineral eksikliği birincil suçlulardır.

İnsan vücudunda 206 kemik ve onları birbirine bağlayan toplam 360 adet eklem vardır. Bu eklemler için kemiklerin menteşeleri diyebiliriz. Hareket sistemimizde önemli yere sahip olan bu menteşeler ne yazık ki bazı durumlarda kronik ağrılara neden olabilir. Vitamin, mineral eksikliği, spor yapmamak, kötü beslenmek, fazla kilo ve ofis çalışma hayatı bu ağrıların başlıca sebeplerini oluşturur.

Eklem ağrılarının sebebini bilmek, ağrıların iyileşmesini sağlamakta önemli rol oynar. Bu sebeple, yaşam kalitesini oldukça düşüren eklem ağrıları konusunda herkesin bilmesi gereken önerileri listeledik. Eklem ağrılarına ne iyi gelir? işte yanıtı…

Kalsiyum ve D Vitamini Eklem Ağrılarını Hafifletebilir

Eklem ağrıları ve vitamin konusunu irdeleyen bilim insanları yapılan çalışmalar sonucunda, eklem ve kas ağrısı çeken kişilerin %74’ünde D vitamini eksikliği olduğunu gördü. Ayrıca bu eksiklik giderilmediğinde ağrıların daha da şiddetlendiği gözlemlendi. D vitamini ve kalsiyum takviyelerinin alınması hastalığı tedavi etmez ancak ağrıların azaltılmasına büyük ölçüde katkı sağlar. Ayrıca kemikleri güçlendirir ve iltihabın azaltılmasını sağlar.

Antiokasidanlar İçeren Beslenme Düzeni İltihabın Azalmasını Sağlar

Kaliteli bir beslenme düzeni oluşturmak eklem ağrılarının azaltılması konusunda önemlidir. Balık, zeytinyağı, meyveler, sebzeler ve kuşburnu çayı iltihapla mücadele eden zengin içeriklere sahiptir. ayrıca kuşburnu, hücre hasarına karşı korunmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar bakımından zengindir.

Egzersiz Hareketleri Eklem Ağrılarını Azaltmaya Yardımcı Olur

Eğer eklem ağrılarından şikayetçiyseniz elbette sağlıklı insanlar gibi koşamaz, zıplayamaz ve hareket edemezsiniz. Ancak bu hiç spor yapmayacağınız anlamına gelmez. Yürüyüş yapmak bile formda kalmanıza yardımcı olabilir.

Şunu da belirtmek gerekir ki, her egzersiz hareketi her eklem ağrısı olan kişi için uygun olmayabilir. Eklemlerinize fazla baskı yapmayacak şekilde özel hareketleri uygulamak en iyisidir. Sizin için hangi egzersizin daha uygun olduğunu öğrenmek için doktorunuza danışın ve ağrılarınız şiddetlenirse daha fazla kendinizi yormayın.

Sıcak ve Soğuk Pres Uygularken Dikkatli Olun

Isı uygulamak çoğu zaman ağrıları geçici olarak azaltabilir. Ancak ısının, cisimlerin hacmini genişlettiği fizik kuralını unutmayın. Bu sebeple kısa vadede ısı ağrıyı azaltsada uzun vadede daha da şiddetlenmesine neden olabilir. Diğer yandan soğuk pres uygularken de dikkatli olunmalıdır.

Sıcak banyolar, saunalar, masajlar veya soğuk havlular, buz küpleri sizin için uygun olmayabilir. Hangi uygulamanın sizin için en iyisi olduğunu öğrenmek için doktorunuza danışın.

Tüm Eklem Ağrıları Artrit Değildir!

Artrit eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durumdur. Ancak eklemlerinizin ağrıması bunun her zaman artrit yüzünden olduğu anlamına gelmez. Birçok hastalığın belirtileri benzerdir ve bunu yalnızca doktorlar ayırabilir. Eğer bir eklem ağrısı şikayetiniz varsa ramatoloji bölümüne gitmeniz gerekir.

Genellikle sırt, boyun, kalça, bacaklar, dirsekler, bilekler ve çenede meydana gelen eklem ağrıları hakkında faydalı olacağını düşündüğümüz pratik bilgilere ve ipuçlarına yer verdik. Eklem ağrıları konusunda size yalnızca uzman bir doktorun yardımcı olabileceğini unutmayın. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ