MorTilki.Com

Çinli Doktorlar, Sigara İçenlerin Akciğeri Nasıl Görünür? Sorusunu Bir Videoyla Cevapladı

Çin’de bir hastanede görev yapan doktorlar, sosyal medyadan paylaştıkları sıradışı bir videoyla sigaranın akciğerlere verdiği zararları gözler önüne serdi. Yaklaşık 30 senedir sigara içen bir hastanın hayatını kaybetmesinin ardından kayda alınan video, sosyal medyada 30 milyonu aşkın kişi tarafından izlendi.

Wuxi Halk Hastanesi’inde göre yapan doktorlar, sigara nedeniyle genç yaşta hayatını kaybeden bir adamın akciğer videosunu yayınlandı. Hayatını kaybetmeden önce organlarını bağışlama kararı alan hastanın çıkarılan akciğeri, görenleri hayrete düşürdü.

Kimliği açıklanmayan 52 yaşındaki hasta, nefes almakta güçlük çektiğinden şikayet ederek hastaneye başvurdu. Sağlık görevlileri tarafından yapılan incelemeler sonucu, hastada ciddi akciğer hastalıklarına rastlandı. Hasta, yapılan bütün müdahalelere rağmen hayata tutunmayı başaramadı.

Organ bağışında bulunan hastanın akciğerini çıkaran Çinli doktorlar gözlerine inanmakta zorluk çekti. Uzun zamandır sigara içen adamın ciğerleri simsiyah bir renk almış ve iltihapla doluydu.

Hastanede görevli cerrahlar, hastanın beyin ölümü meydana geldikten sonra nakil için operasyona başladıklarını, ancak karşılaştıkları görüntü sonrası akciğerlerin kullanılamayacak şekilde zarar gördüğünü belirtti.

Çin’de sigara kullanımın çok yaygın olduğunu dile getiren sağlık görevlileri, sigara kullanımı nedeniyle gerçekleşen ölümlerin her geçen yıl artış gösterdiğini belirttiler. Dünya genelinde her yıl 1 milyonu aşkın kişinin sigara nedeniyle yaşamını yitirdiğini, sigaranın içinde bulunan zararlı kimyasal maddelerin 10 dan fazla kanser türünü tetiklediğini söylediler.

İşte Çinli doktorların “Hâlâ sigara içmeye cesaretiniz var mı?” notuyla yayınlandıkları o video…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ