MorTilki.Com

Anne Sütündeki Mucize! Emzirmenin Anne ve Bebek İçin Faydaları

Anne Sütündeki Mucize! Emzirmenin Anne ve Bebek İçin Faydaları

Dünya Sağlık Örgütü’nün doğumdan sonraki ilk 6 ay boyunca bebeklerin yalnızca anne sütüyle beslenmesi gerektiğini ısrarla söylemesinin bir nedeni var. Yenidoğanların gelişimi için mükemmel besleyici içeriğe sahip olan anne sütü, bebekler tarafından kolayca sindirilir ve bir annenin bebeğine temin edebileceği en kolay bulunan besindir. Kısacası, anne sütü bebekler için mucizevi bir besindir.

Anne sütünün bebeğe olan faydalarını kanıtlayan sayısız bilimsel çalışma yapılmıştır. Dahası, emzirmek yalnızca bebeğe değil, anneye de onlarca fayda sağlar. Tüm bunlara rağmen bazı anneler bebeklerini emzirmemeyi tercih eder. Bebeklerini emzirmekten kaçınanlar ve anne sütünün faydaları hakkında yeterli bilgiye sahip olmayanlar için rehber niteliğinde bir makale hazırladık. MorTilki.Com ekibi, emzirmenin anne ve bebek sağlığı için faydalarını bilimsel çalışmaların ışığında açıklıyor…

Aşağıdaki 1 – 5 maddeler anne sütünün bebeğe faydaları, 6 – 10 maddeler ise emzirmenin anneye faydalarını içermektedir.

Anne Sütü Bebekler İçin En İdeal Beslenmeyi Sağlar

Dünyadaki tüm sağlık kuruluşları en az 6 ay boyunca emzirmeyi önerir çünkü anne sütü, bebeğin yaşamının ilk altı ayında ihtiyaç duyduğu her şeyi, doğru oranlarda sağlar. Anne sütünün içeriği özellikle ilk altı ay boyunca bebeğin değişen ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir. (Güvenilir Kaynak).

Doğumdan sonraki ilk günlerde, kadınların göğüsleri kolostrum adı verilen kalın ve sarımsı bir sıvı üretir. Bu sarı sütün protein içeriği yüksektir, şekeri azdır ve faydalı bileşiklerle doludur. Yenidoğan bebekleri hastalıklara karşı koruyan antikorlara sahiptir. Kolostrum ideal ilk süttür ve yenidoğanın olgunlaşmamış sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur. İlk birkaç günden sonra, bebeğin midesi büyüdükçe göğüsler daha fazla süt üretmeye başlar. Netice itibariyle anne sütünün, bebeğin büyüdükçe ihtiyacına göre şekilleniyor olması mucizevi bir besin olduğunun en bariz kanıtıdır.

Anne Sütü Bebeklere Koruma Sağlar

Anne sütü, bebeğin virüsler ve bakteriler gibi istilacılara karşı savaşmasına yardımcı olan antikorlarla doludur. Bu özellikle ilk süt olan kolostrum için geçerlidir. Kolostrum, yüksek miktarda immunoglobulin A (IgA) ve diğer birçok antikoru içerir.

Anne virüslere veya bakterilere maruz kaldığında antikor üretmeye başlar. Bu antikorlar daha sonra anne sütüne salınır ve beslenme sırasında bebeğe geçer (Güvenilir Kaynak). IgA bebeğin burnunda, boğazında ve sindirim sisteminde koruyucu bir tabaka oluşturarak hastalıklara karşı korur.

Bu sebeple, gribe yakalanan emziren anneler, bebeklerine hastalığa neden olan patojenle savaşmalarına yardımcı olacak antikorlar sağlar. Çok sayıda çalışma, emzirilmeyen bebeklerin zatürre, ishal ve enfeksiyon gibi sağlık sorunlarına karşı daha savunmasız olduğunu göstermektedir.

Anne Sütü Birçok Hastalığa Yakalanma Riskini Azaltır

Emzirmenin etkileyici bir sağlık yararları listesi vardır.  Aşağıdakiler dahil bebeğinizi birçok hastalıktan korur ve bu hastalıklara yakalanma riskini en aza indirir.

Orta kulak enfeksiyonları : 3 ay veya daha uzun süren emzirme orta kulak iltihabı riskini % 50 azaltır.
Solunum yolu enfeksiyonları : 4 aydan uzun süreli emzirme, bu enfeksiyonlar için hastaneye yatış riskini % 72’ye kadar azaltır.
Soğuk algınlığı ve enfeksiyonları : 6 ay boyunca emzirilen bebeklerde ciddi soğuk algınlığı ve kulak ya da boğaz enfeksiyonlarına yakalanma riski % 63 daha düşüktür.
Bağırsak doku hasarı : Bebekleri emzirerek anne sütü ile beslemek, bağırsak doku hasarını yaklaşık % 60’lık bir oranda azaltır.
Ani bebek ölümü sendromu (SIDS) : Yapılan bilimsel çalışmalarda, emzirilen bebeklerin % 36 oranında ani bebek ölüm sendromu yaşama riskinin azaldığı gözlemlenmiştir.
Alerjik hastalıklar : En az 3-4 ay boyunca emzirme, astım, atopik dermatit ve egzama riskinde % 27-42 oranında azalma olduğu görülmüştür.
Çölyak hastalığı : İlk glütene maruz kalma anında emzirilen bebeklerde çölyak hastalığı gelişme riski % 52 daha düşüktür.
İnflamatuar barsak hastalığı : Emzirilen bebeklerin çocukluk çağı enflamatuar barsak hastalığına yakalanma olasılığı yaklaşık % 30 daha azdır.
Diyabet : En az 3 ay boyunca bebeği emzirmek, tip 1 diyabet riskinin azalmasına (% 30’a kadar) ve tip 2 diyabet riskinin (% 40’a kadar) azalmasını sağlar.
Çocukluk lösemi : 6 ay veya daha uzun süre emzirmek, çocukluk lösemi riskinde % 15-20’lik bir azalma sağlar.

Ayrıca, emzirmenin koruyucu etkileri çocuklukta ve hatta yetişkinlik boyunca sürmektedir.

Anne Sütü Bebeğe Sağlıklı Kilo Aldırır ve Çocuklarda Obeziteyi Engeller

Emzirmek, sağlıklı kilo alımını teşvik eder ve çocuklukta obezitenin önlenmesine yardımcı olur. Araştırmalar, anne sütüyle beslenen bebeklerde obezite oranlarının, mama ile beslenen bebeklere kıyasla % 15–30 daha düşük olduğunu göstermektedir (Güvenilir Kaynak).

Emzirdiğiniz her bir ay çocuğunuzun gelecekteki obezite riskini % 4 oranında düşürür. Ayrıca, anne sütü ile beslenen bebeklerde, sistemlerinde formülle beslenen bebeklerden daha fazla leptin vardır. Leptin, iştah ve yağ depolamasının düzenlenmesi için anahtar bir hormondur.

Anne Sütü Çocukların Zeka Seviyesini Yükseltir

Bazı çalışmalar, anne sütüyle beslenen ve mamayla beslenen bebekler arasında beyin gelişiminde bir fark olabileceğini göstermektedir. Bu fark emzirirken oluşan fiziksel yakınlık, dokunma ve göz teması nedenile olabileceği gibi anne sütünün mucizevi içeriği sayesinde de olabilir.

Araştırmalar, anne sütüyle beslenen bebeklerin zeka puanlarının daha yüksek olduğunu ve büyüdükçe davranış ve öğrenme sorunları yaşama ihtimallerinin daha düşük olduğunu göstermektedir (Güvenilir Kaynak). Yapılan tüm bilimsel araştırmalar açıkça emzirmenin uzun vadeli beyin gelişimi üzerinde önemli olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Bu sebeple annelerin bebeklerini emzirmesi IQ, hafıza, zeka gibi beyin gelişimi konusunda önem teşkil eder.

Emzirmek, Annenin Kilo Vermesine Yardımcı Olur

Emzirmek kilo vermenize yardımcı olabilir. Her ne kadar emzirmek annenin enerji ihtiyacını günde yaklaşık 500 kalori kadar arttırsa da, vücudun hormonal dengesi normalden çok farklıdır. Bu hormonal değişikliklerden dolayı emziren kadınların iştahı artar ve süt üretimi için yağ depolamaya daha yatkın olabilirler.

Diğer yandan, ilk 3 aylık süreçten sonra, muhtemelen yağ yakmada bir artış yaşayacaklardır. Doğumdan yaklaşık 3-6 ay sonra, emziren annelerin emzirmeyen annelerden daha fazla kilo verdiği görülmüştür (Güvenilir Kaynak). Tüm bunlarla birlikte buradaki en önemli şey, diyet ve egzersizin ne kadar kilo vereceğinizi (emziren olsun ya da olmasın) belirleyen en önemli faktörler olduğudur.

Emziren Annelerin Depresyon Riski Daha Azdır

Doğum sonrası depresyon, doğumdan kısa bir süre sonra gelişebilecek bir depresyon türüdür. Annelerin % 15’ini etkiler. Emziren annelerin, emzirmeyen annelere nazaran, doğum sonrası depresyon geçirme olasılığı daha düşüktür (Güvenilir Kaynak).

Doğum ve emzirme döneminde salgılanan oksitosin miktarı artar. Beyinde üretilen ve aşk hormonu olarakta bilinen oksitosin, anne ve bebeğin birbirine bağlanmasını sağlar. Annenin sevgi dolu ve mutlu hissetmesini sağlar. Bu sebeple, anne-bebek arasındaki bağı güçlendirmek için annelerin bebeklerini emzirmesi oldukça önemlidir.

Emziren Anneler Daha Az Hastalanır

Emziren anneler kansere ve çeşitli hastalıklara karşı uzun süreli doğal bir koruma altındadır. Bir kadının emzirmeye harcadığı toplam süre, meme ve yumurtalık kanseri riskinin azalması ile bağlantılıdır. Aslında, yaşamları boyunca 12 aydan fazla bir süre emziren kadınların, hem meme hem de yumurtalık kanseri riski % 28 daha düşüktür.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar emzirmenin kalp hastalığı ve diğer sağlık problemleri riskini artıran bir grup hastalık olan metabolik sendroma karşı koruyabileceğini göstermektedir (Güvenilir Kaynak). Hayatı boyunca 1-2 yıl boyunca emziren kadınlar, yüksek tansiyon, artrit, yüksek kan yağları, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riski % 10-50 daha düşüktür.

Emziren Annelerin Kemikleri Güçlenir

Kadınların bir kısmı, emzirmenin vücuttaki kalsiyumu azalttığını düşünerek bebeklerini bu mucizevi besinden mahrum bırakır. Oysa ki, yapılan araştırmalar bunun tam tersi olduğunu kanıtlamıştır (Güvenilir Kaynak).

Uzmanlar, emzirmenin kadın vücudunun kalsiyumu çok daha verimli bir şekilde özümsemesine neden olduğu konusunda hemfikirdir. Bu sebeple, bebek sadece 6 aylıkken, annenin kemikleri hamile kalmadan önce olduğundan daha yoğundur. Dahası, emzirmek annenin osteoporoz gelişme riskini bile düşürebilir.

Emzirmek, Zaman ve Para Kazandırır

Yazımızın başında annelerin bebeklerine temin edebileceği en kolay besinin anne sütü olduğundan bahsetmiştik. Mamalar pahalıdır ve ekstra masraf demektir. Anne sütü ise hem daha sağlıklıdır, hem de pratiktir ve fazladan para harcamayı gerektirmez. Ayrıca her zaman olması gereken sıcaklıktadır ve bebeğin içmesi için hazırdır.

Anne sütünün, anneye ve bebeğe olan yararlarını bilimsel çalışmaların ışığında anlatmaya çalıştık. Umarız herkes için faydalı bir yazı olmuştur. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ