MorTilki.Com

Çıplak Ayakla Toprağa Basmak Yaşam Kalitesini Artırıyor! Yalın Ayak Yürümenin Faydaları

Çıplak Ayakla Toprağa Basmak Yaşam Kalitesini Artırıyor! Yalın Ayak Yürümenin Faydaları

Modern yaşam ile birlikte ”Toprak Ana” ile olan bağlantımızın çoğunu kaybettik. Bu bağlantıyı yeniden kurmak için tek yapmamız gereken şey ise ayakkabı ve çorapları çıkarıp toprak üzerinde yalın ayak yürümek. Çıplak ayakla toprağa basıp doğada zaman geçirmek düşündüğnüzden çok daha fazla fayda sağlayabilir.

2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre insanların % 72’si ayakları için doğru ayakkabıları tercih etmiyor. Yanlış ayakkabı seçimi sağlığı doğrudan olumsuz etkilerken, genel olarak tüm ayakkabılar toprak ile aramızda bir bariyer oluşturup doğanın bize sunduklarından bazılarını almamıza engel oluyor.

MorTilki.Com ekibi, çıplak ayakla toprağa basmanın yaşam kalitesini artırdığına dair bulguları ve yalınayak yürümenin faydalarını paylaşıyor…

Yalın Ayak Yürümek Ağrı ve İltihabı Azaltır

Tarih boyunca insanlar çoğunlukla çıplak ayakla ve hayvan derilerinden yapılan çarıkları kullanarak yürüdüler. Bu sayede toprakta bulunan serbest elektronlar eski insanların vücuduna direkt olarak girdi. Topraklanma ile vücudun her parçası dünyanın mevcut elektrik potansiyeli ile dengelendi ve böylece tüm organların, dokuların ve hücrelerin elektriksel ortamı stabilize edildi.

2004 yılında yapılan bilimsel bir çalışmada yalın ayak toprağa basmanın ağrıları ve iltihapları azalttığı hatta bazı deneklerde tamamiyle yok ettiğini kanıtlandı. (Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi : Cilt 10, Sayı 5, Yıl 2004)

Yalın Ayak Yürümek Uyku Kalitesini Artırır ve Daha İyi Uyumayı Sağlar

2011 Nisan ayında yapılan bir başka çalışma, topraklamanın fizyolojik süreçleri etkilediği ve rahatlamayı tetiklediğini ortaya koydu. Yapılan çalışmanın sonuçlarında ayrıca direkt olarak toprağa basan kişilerin diğerlerine nazaran daha iyi bir gece uykusu çektiğini kanıtladı.

Dünyanın yüzey elektronlarıyla temas kurduğunuz zaman, siz farkında olmasanız bile vücudunuz rahatlar, gevşer ve stresten arınma sürecine girer. Eğer uyku sorunları yaşayan biriyseniz, belirli aralıklarla toprakta yürümek faydanıza olabilir.

Yalın Ayak Yürümek Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

2012 yılında ”Topraklama: İnsan Vücudunu Dünya Yüzey Elektronlarına Yeniden Bağlamanın Sağlık Etkileri” ismli bilimsel bir çalışmanın sonuç raporlarında çıplak ayakla yürümenin bağışıklık sistemi üzerinde pozitif etki yarattığına vurgu yapılmıştır. Belirli zaman aralıklarında yalın ayak yürüyen insanların hastalıklardan daha kısa sürede iyileştikleri tespit edilmiştir.

Yalın Ayak Yürümek Kalp Hastalıkları Riskini Azaltabilir

Çıplak ayakla yürümek sağlıklı bir kalbiniz olacağı ya da hiçbir zaman kalp hastalıklarına yakalanmayacağınız anlamına gelmez ancak kalbe olan faydaları da yabana atılmamalıdır. Topraklama, kırmızı kan hücrelerinin yüzey yükünü artırır ve bu da hücrelerdeki yığılmayı azaltır. Kan kalınlığı azaldığında sonuç olarak, kalp hastalığı riski de önemli ölçüde azalır. 

Yalın Ayak Yürümek Sinir Sistemini Düzenler, Kaygı ve Stresi Azaltır

Genel olarak çıplak ayakla dolaşmak kaygı ve stresi azaltma konusunda size yardımcı olabilir. Dokunduğunuz tüm nesnelerde pozitif elektriksel yük bulunur. Elktromanyetik dalgalar ile bu pozitif akım vücudunuza yüklenir. Çıplak ayak ile yürüdüğünüzde topraklanma yaparsınız ve bu gereksiz yükten kurtulmuş olursunuz. Sonuç olarak sinir sistemi düzene girer, kaygılı ve stresli ruh hali azalır.

Yalın Ayak Yürümek Enerji Seviyesini Yükseltir

Doğa ile temasa geçmek rahatlatıcıdır ve insan enerjinisi şarj eder. Doğal dünyaya çıplak ayakla adım attığınızda doğadan yayılan yüksek frekansları yakalarsınız. Bu sayede kendi enerji seviyenizi yükseltmiş olursunuz. Modern toplumda uzun zaman geçirmek enerji seviyenizin düşmesine neden olabilir. Hayattan fazlasını almak için doğada yeterince zaman geçirdiğinizden emin olun.

Yukarıda sayılanlardan başka çıplak ayakla yürümek tüm vücut organlarının düzenli şekilde çalışımasına yardımcı olur, gergin kasları gevşetir, vücudu dengede tutar, ayakkabılardan kaynaklı şekil bozukluklardan kurtulursunuz, kaslardaki güç seviyesini artırır ve hatta adet sancılarını azaltmanın yollarından biridir.

Ayakkabıları Çıkarmadan Önce…

İnsanlık tarihinin geçmişinde ayakkabı kavramı yoktu. Milyonlarca yıl boyunca insanların ataları yalın ayak yürüdü ve koştu. Bazı zamanlarda ise hayvan derilerinden yapılan çarıkları giydi. Günümüzde ise ayakkabılar toplumların ayrılmaz bir parçası haline geldi. 1970’lere gelindiğinde koşu ayakkabıları icat edilerek piyasaya sürüldü.

Yalın ayak yürümeye karar verirseniz bunu yavaş yavaş yaptığınızdan emin olun. Önce çim, toprak ve kumda az sürelerde zaman geçirin ve sonrasında kademeli olarak bu süreyi artırın. Zamanla ayaklarınız bu yeni düzene uyum sağlamaya başlayacaktır. Sağlıcakla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ