MorTilki.Com

Saçkıran ‘Alopesi Areata’ Nedir ve Neden Olur?

Saçkıran ‘Alopesi Areata’ Nedir ve Neden Olur?

Halk arasında saçkıran olarak bilinen alopesi areata hastalığı, saçların ortalama olarak metal para büyüklüğündeki bir veya birkaç alanda yoğun şekilde dökülme durumudur. Dökülme saçlarda olabileceği gibi sakal ve kaşlarda da meydana gelebilir.

Saçkıran Neden Olur?

Saçkıran otoimmün bir rahatsızlıktır. (Otoimmün : Bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılığıyla oluşan tepkilere verilen genel isim) Bağışıklık sistemi vücudu bakteriler ve virüsler gibi yabancı istilacılardan koruyan bir mekanizmadır. Fakat Alopesi Areata hastalığında bağışıklık sistemi bilinmeyen bir nedenle saç köklerine saldırır. Vücuttaki bu savunma mekanizmasının yanlışlıkla saldırdığı saç kökleri zayıflar, saçlar dökülür ve saçkıran olarak adlandırılan hastalık meydana gelir.

Saçkıran (Alopesi Areata) dünya genelinde yaklaşık 10 milyon insanın muzdarip olduğu bir sorundur. Hastalığının stres nedeniyle meydana geldiği söylense de bu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Ancak stresin tüm vücutta oluşturduğu olumsuz etkiler göz önüne alındığında saçkıranı daha da kötü etkilemesi muhtemeldir. Saçkıran-sakalkıran hastalığının önemli ölçüde genetik olduğu tespit edilmiştir. Aile bireylerinde veya geçmişinde bu hastalığı geçirmiş birilerinin olması, saçkıran oluşumunda etkin rol oynar.

Saçkıran Belirtileri Nelerdir?

Alopesi areata hastalığının ana belirtisi saç dökülmesidir. Saçlar genellikle metal para büyüklüğünde veya biraz daha küçük bir alan(lar)da yoğun olarak dökülür. Saçların dışında sakalda, bıyıkta, kaşlarda, kirpiklerde ve vücudun diğer bölgelerinde bu dökülme görülebilir. Saç kaybı dışında başka semptomlar da yaşanabilir. Bunlar genellikle tırnaklarda meydana gelir :

 • Tırnakların sertleşmesi
 • Tırnakların parlaklığını kaybetmesi
 • Tırnakların incelmesi ve kenarlardan ayrılması

Saçkıran hastalığı hem herkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Yaygın bilinenin aksine saçkıran hastalığının erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görüldüğü bilinmektedir. Ayrıca alopesi areata vakalarının büyük bir çoğunluğu 30 yaş altında meydana gelir.

Saçkıran Bulaşıcı mıdır?

Saçkıran kişilerin özellikle psikolojik olarak etkilenmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Kişi kendini tecrit edilmiş hissedebilir ve asosyal bir hale gelebilir. Tüm bunlarla birlikte saçkıran hastalığı bulaşıcı değildir ve başka bir hastalığın habercisi değildir.

Saçkıran Nasıl Geçer?

Alopesi Areata hastalığının, bağışıklık sisteminin saç köklerine yanlışlıkla saldırması sonucunda meydana geldiğinden bahsetmiştik. Ancak saçkırana neden olan bu olayın tam olarak hangi sebeple gerçekleştiği bilinmediğinden maalesef bu hastalığın tedavisi de bulunamamıştır. Hastaların yarısı yaklaşık 1 yıl içinde kendiliğinden iyileşmektedir.

Saçkıran tedavisi için bazı alternatif yöntemler kullanılmaktadır. Bu ev çözümleri aşağıdaki gibidir :

 • Aromaterapi
 • Akupunktur
 • Probiyotikler
 • Çinko ve Biotin gibi vitamin takviyeleri
 • Aloa vera içecekler ve tropikal jeller
 • Soğan ve sarımsak ile saç derisine masaj
 • Çay ağacı, biberiye, lavanta ve nane gibi uçucu yağlar
 • Hindistan cevizi, hint, zeytin ve jojoba yağı gibi yağlar
 • Yeşil çay, ginseng ve Çin ebegümeci gibi bitkisel yöntemler

Önemli : Yukarıda bahsedilen alternatif yöntemler çoğu zaman zararsızdır ancak klinik olarak test edilmemiştir ve işe yarayıp yaramadığı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Alopesi Areata (Saçkıran) hastalığının tam olarak tedavisi henüz bulunamamış olsa da bu konuda size en iyi doktorunuz yardımcı olacaktır. Doktorunuz sizden kan testleri isteyebilir veya kafa derisi biyopsisi yapabilir. Sonuçlara göre en uygun reçetelendirmeyi yapacaktır. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ