MorTilki.Com

Kulak Kiri ‘Buşon’ Nedir ve Nasıl Temizlenir?

Kulak Kiri ‘Buşon’ Nedir ve Nasıl Temizlenir?

Halk arasında kulak kiri olarak bilinen buşon aslında kir değildir. Dış kulak kanalında bulunan bezler tarafından üretilen buşon, kulağın sağlıklı kalmasına yardımcı olan kayganlaştırıcı ve antibakteriyel özelliklere sahip bir maddedir. Vücut fazla buşonu kulak girişinden dışarı atar ancak bazı durumlarda fazla biriken ”kulak kiri” hayat kalitesini düşüren çeşitli sorunlara neden olabilir.

Buşon Nedir?

Halk arasında kulak kiri olarak bilinen buşon dış kulak kanalında üretilir. Çoğu zaman sarımsı renkte ve kaygan yapıda olan bu madde, kulak sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Çoğu insan bunu ”kir” olarak nitelendirse de esasen buşon kir değildir. Nitekim bu madde, dışarıdan gelen toz ve benzeri istilacılardan kulak zarını korumak için vardır.

Buşon kulak kanalının yalnızca içte birinde oluşur ve çoğu zaman temizlemeye gerek yoktur. Çiğneme ve diğer çene hareketleriyle birlikte eski ve biriken kulak kiri (buşon) kulak kanalından hareket ettirilmek suretiyle dışarı atılır.

Önemli : Kulağı temizlemek amacıyla kulak çöpü kullanmak oldukça zararlıdır ve yanlış bir uygulamadır. Ucu pamuk sarılı kulak çöpleri kulağa sokulduğunda, kulak içi temizlenmediği gibi, tüm kulak kiri ileriye doğru itilerek yığılmaya ve tıkanıklığa neden olur. Dahası, bu nesneler kulak zarının zarar görmesine hatta yırtılmasına/delinmesine neden olabilir.

Fazla Biriken Kulak Kiri (Buşon) Hangi Sorunlara Neden Olur?

Bazı insanlarda çiğneme ve çene hareketleriyle eski ve biriken kulak kiri otomatik olarak dışarı atılmadığından veya gerektiği kadar atılamadığından kulakta fazla buşon birikebilir. Fazla biriken kulak kiri aşağıdaki semptomlara neden olabilir :

  • Kulak ağrısı
  • Duyma güçlüğü (Zor işitme)
  • Kulaktan gelen koku
  • Kulak çınlaması
  • Kulakta kaşıntı hissi
  • Kulakta dolgunluk hissi
  • Baş dönmesi

Fazla Biriken Kulak Kiri (Buşon) Nasıl Temizlenir?

Kulağınızda fazla buşon biriktiğinden şüpheleniyorsanız ve yukarıdaki belirtilerden muzdaripseniz kulak burun boğaz uzmanına gitmeniz gerekir. Kulağınız temizlenmesi gerekiyorsa doktorunuz bunu 3 şekilde yapabilir. Bunlar :

  • Su ile yıkama (Kulak lavajı)
  • Küret ile buşonun çıkartılması
  • Özel damlalar ile buşonun yumuşatılması ve ardından vakumlanarak çıkartılması (Aspirasyon)

Kulak Kiri Doğal Yöntemlerle Evde Temizlenebilir mi?

Kulak kirini evde temizlemek için bazı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler kulağa birkaç damla tuzlu su damlatmak, bebek yağı damlatmak ve alkol damlatmak gibi ev çözümlerini içerir. Ancak kulak içi oldukça hassas yapıdadır ve bu tür uygulamalar kulağınıza zarar verebilir. Bu sebeple, kulağı temizlemek için herhangi bir sıvı damlatmak ya da kulak çöpü ve benzeri cisimleri kulağa sokmak tavsiye edilmez.

Kulağınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız size sadece kulak burun boğaz doktoru yardımcı olabilir. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ