MorTilki.Com

Karın Şişliği Neden Olur? Karın Şişkinliği Hangi Hastalıkların Habercisi?

Karın Şişliği Neden Olur? Karın Şişkinliği Hangi Hastalıkların Habercisi?

Dünya nüfusunun yüzde 30’u zaman zaman karın şişkinliği yaşamaktadır. Fazla yemek, hazımsızlık, gaz birikmesi, kabızlık ve regl en sık karşılaşılan karın şişliği sebepleridir ve çoğu zaman herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçer. Diğer yandan bazı karın şişkinlikleri ise daha ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

1 – İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonları çoğu zaman basit bir tedavi ile iyileştirilebilir. Sık sık idrar için tuvalete gitme ihtiyacı, yanma hissiyle idrar yapma, karında ağrı ve şişkinlik, kadınlarca cinsel ilişki esnasında yanma, ateş, bulantı ve kusma gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Diğer yandan, karındaki şişliğe böbrek enfeksiyonları da neden olmuş olabilir.

2 – Karaciğer Hastalıkları

Alkol kullanımı, Hepatit C ve kanserin neden olabileceği karaciğer hastalıkları, karında şişme ile kendini gösterebilir. Karındaki şişliğin sebebi karaciğer rahatsızlıkları ise yorgunluk, vücudun çeşitli yerlerinde morarma veya sararma görülebilir.

3 – Bağırsak Hastalıkları

Kolon olarak adlandırılan kalın bağırsağı ve ince bağırsağı etkileyen inflamatuar barsak hastalıkları karında şişmeye neden olabilir. Ayrıca ishal ve karın ağrısıyla da kendini gösterebilir.

4 – Divertikülit Hastalığı

Bağırsak duvarının dışarıya doğru kesecik şeklinde çıkmasına divertikülit denir. Alt karın bölgesinde ani başlayan ağrılara ve şişkinliğe neden olabilir. Ayrıca bulantı, ishal veya kabızlık belirtileri arasındadır.

5 – Kanser Türleri

Söz konusu karın bölgesinde mide, kolon, pankreas, rahim ve yumurtalık gibi önemli organlar bulunur. Bu organlardan herhangi birinde kanser gelişmiş ise karında şişkinlik meydana gelebilir. Bu şişlik, küçük yumru şeklinde olabileceği gibi daha büyük şişlikler de görülebilir.

6 – Kortizol (Stres Hormonu)

Stres hormonu olarakta bilinen kortizol, böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde üretilir. Bağışıklık sistemini baskılar, kan şekerini artırır ve hatta kadınlarda kısırlığa neden olabilir. Özellikle yoğun stres altında bir yaşam sürüdürülmekteyse bu hormunun fazla salgılanması sonucu şişkinlik de meydana gelebilir. Ayrıca stres gastrit, ülser ve spazmlara neden olabilir. Bu bağlamda stresten uzak durmak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ