MorTilki.Com

Bebeğin Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde Susuzluk Belirtileri

Bebeğin Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde Susuzluk Belirtileri

Herkes vücudumuzun suya ihtiyacı olduğunu ve sağlıklı bir yaşam için yeteri kadar su içmemiz gerektiğini bilir. Fakat bebeklerin ve küçük çocukların, yetişkinlere nazaran suya daha çok ihtiyaç duyduğunu çok az kişi biliyor. Çocuklar yetişkinlere göre daha fazla sıvı kullanırlar, daha yüksek metabolik hıza ve su içeriğine sahiptirler. Bu sebeple, çocuklar ve bebekler dehidratasyona daha fazla eğilimlidir.

İpucu : Anne sütüyle beslenen bebekler ilk 6 ay boyunca suya ihtiyaç duymazlar. Bu yüzden ayrıca su verilmesine gerek yoktur. İlk 6 aydan sonra ek gıdalara geçilmesi halinde düzenli su içirilmeye başlanmalıdır.

Yeni doğan ve anne sütü ile beslenen bebeklere ilk 6 ay boyunca su verilmez. Anne sütü, bebekler için gerekli tüm su ve besin ihtiyaçlarını karşılar ancak eğer bebek ilk 6 ay boyunca mama ile besleniyorsa, her beslenme sonrası yalnızca 1 çay kaşığı su verilebilir.

Bebeğin Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşılır?

Vücudun çok fazla (alınandan daha fazla) su kaybetmesi durumuna dehidratasyon denir. Dehidratasyonun en yaygın nedenleri kusma ve ishaldir. Eğer bebeklerde ve küçük çocuklarda bu sorunlar varsa, dehidratasyonu engellemek için ”yeterince su içme” konusuna azami dikkat edilmelidir. Bebeklerde susuzluk ve dehidratasyon bazı belirtilerle kendini gösterebilir;

  • Koyu renk ve kokan idrar
  • Gözyaşı olmadan ağlama
  • Uzun saatler boyunca kuru bez
  • Halsiz, bitkin ve ilgisiz bir hal
  • Kuru ve sıcak bir cilt
  • Ağız kuruluğu

Tüm bunlarla birlikte hafif dehidratasyon belirtilerinin çoğu, normal bebeklerde olabilen şeylerdir; huzursuzluk, ağlama ve uykulu bir hal. Peki o zaman bebeğin gerçekten susuz kaldığını nasıl anlarsınız? Uzmanlar, bebeklerdeki en bariz susuzluk belirtisinin bezlerde saklı olduğunu söylüyor.

Evet, bu konuda çocuk bezi anahtardır diyebiliriz. Eğer günde 4 ila 8 arasında idrarla ıslatılmış bezi değiştiriyorsanız herşey yolunda demektir. Ancak bunun en idealinin 6 olduğunu da söyleyelim.

Çocuklar ve bebekler sizin farkettiğinizden çok daha önce susamış olabilirler. Bu bağlamda, susuzluk dehidratasyonun erken bir işareti değildir. Yaş olarak daha büyük çocuklar susadıklarında ebeveynlerine söyleyebilir ancak 2 yaş altındakiler tam olarak kendilerini ifade edemeyebilirler. Bu sebeple anne ve babalar çocuklarını kontrol ederek sıvı ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

Bebekler Günde Ne Kadar Su İçmeli?

Bebeklerin sıvı ihtiyacının hesaplanması şu şekildedir : İlk 10 kg’a kadar kilo başına 100 Ml, 10 kg’dan sonraki 11-20 kg arası için ise kilo başına 50 Ml. eklenir. Daha iyi anlaşılması için örnek verecek olursak; 8 kg olan bir bebeğin ihtiyacı 800 Ml, 13 kg olan bir bebeğin ise 1150 Ml sıvı ihtiyacı vardır. Ancak bu değerlerin ortalama olarak verildiği unutulmamalıdır. Terleme, ishal, kusma gibi etkenler çocuğunuzun su ihtiyacını artırabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ