MorTilki.Com

Ertesi Gün Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır? Ertesi Gün Hapına Rağmen Hamile Kalınır mı?

Ertesi Gün Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır? Ertesi Gün Hapına Rağmen Hamile Kalınır mı?

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişki sonrası veya korunma kazaları sonrasında planlanmamış (istenmeyen) gebeliklere engel olmak için kullanılan bir tür acil doğum kontrol yöntemidir. Gebelikten korunma sağlayan bu haplar, korunmadan ilişkiye giren ya da korunma yöntemleri başarısız olan kadınlar tarafından kullanılır.

İsminin ertesi gün hapı olması sebebiyle bu hapların cinsellikten sonraki gün içilmesi gerektiği düşünülebilir ancak bu tam olarak doğru sayılmaz. Ertesi gün hapları, korunmasız cinsel ilişki ya da korunma kazalarının hemen ardından kullanılabilir. Hap, ilk 5 gün içinde kullanılabilse de ilk günden sonra içilen hapların gebelikten koruma ihtimali her geçen gün azalır. Bu bağlamda, ertesi gün hapının bir an önce içilmesi hamilelik riskini en aza indirir.

Önemli : Ertesi gün hapları birincil doğum kontrol yöntemi değildir ve yalnızca acil doğum kontrolü amaçlıdır. Sürekli kullanılmaz.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Korunmadan cinsel ilişkiye girilmesi veya korunma kazalarının sonrasındaki ilk 5 gün içinde ertesi gün hapı kullanılabilir ancak ilişki sonrası hapı içmeden ne kadar çok beklenirse o kadar çok başarısızlık oranı olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple ilk 72 saat (3 gün) içinde kullanılan ertesi gün haplarının gebeliği önleme ihtimali çok daha yüksektir. Ertesi gün hapı aşağıdaki durumlar sonrasında kullanılabilir :

 • Korunmadan cinsel ilişki yaşadıysanız
 • Doğum kontrol yönteminizin başarısız olduğu konusunda endişeleriniz varsa
 • Prezervatif yırtılması-delinmesi gibi korunma kazaları yaşadıysanız
 • Partneriniz zamanında geri çekilmediyse

Önemli : Ertesi gün hapları cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz. Bu haplar yalnızca istenmeyen gebeliklere engel olmak için üretilen B planı diyebileceğimiz acil hamilelikten korunma yoludur.

Ertesi Gün Hapı Adet Düzensizliği Yapar mı?

Ertesi gün hapları yumurtlamayı geciktirme eğilimindedir. Bu sebeple adet düzensizliği yaşayabilirsiniz. Normal periyodunuzdan birkaç gün önce veya sonra regl olabilirsiniz. Ayrıca, hap kullanımından sonraki ilk adetiniz daha sancılı geçebilir. Adet başlama gününüz 3-4 hafta gecikirse gebelik testi yaptırın.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

 • Mide bulantısı veya kusma
 • Yorgun hissetme
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Alt karın ağrısı veya krampları
 • Adet düzensizliği
 • Adet sürecinin daha sancılı geçmesi
 • Ara kanamaları ve lekelenme

Ertesi Gün Hapının Kullanılmasına Rağmen Hamile Kanılır mı?

Hiçbir korunma yöntemi %100 gebelikten koruma sağlamamaktadır. Ertesi gün haplarını kullanmanıza rağmen hamile kalma ihtimaliniz vardır. Yapılan araştırmalarda, ertesi gün hapını kullanan kadınların %2,6 ‘sının hamile kaldığı tespit edilmiştir. Ancak bu yinede çok düşük bir rakamdır. Bu bağlamda ertesi gün haplarının etkili bir acil korunma yöntemi olduğunu söylemek mümkündür.

Eğer bir kadın zaten hamile ise ertesi gün hapı hiçbir işe yaramaz.

Önemli : Ertesi gün hapları yüksek miktarda sentetik progesteron hormonu içerir. Bu hormon kadın yumurtasını erkek sperminin dölleme ihtimalini azaltır ve yumurtlamayı geciktirir ancak hapı almadan önce çoktan yumurtlama işlemini gerçekleştirdiyseniz hamileliği önleyemeyebilir. Tüm bunlara rağmen yaklaşık %97 oranında koruma sağladığı da unutulmamalıdır.

Aktif cinsel yaşantısı olan kişiler, halen doğurganlık özellikleri mevcutsa ve gebelikten korunmak istiyorsa ertesi gün hapları yerine doğum kontrol yöntemlerini kullanılması gerekir. Ayrıca, emziren annelerin ertesi gün hapını kullanması tavsiye edilmez.

Obez kadınlarda ertesi gün hapının başarısızlık oranının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Özellikle vücut kitle indeksi (BMI) 30’un üzerinde olan kadınlarda bu ilaçların etkili olma ihtimali daha düşüktür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ