MorTilki.Com

Vücut Direncini Artıran Hatmi Çiçeğinin Faydaları Nedir? Çayı Nasıl Yapılır?

Vücut Direncini Artıran Hatmi Çiçeğinin Faydaları Nedir? Çayı Nasıl Yapılır?

Genellikle doğal alanlarda kendiliğinden yetişen bir bitki olan hatmi çiçeği, ülkemizde deve gülü, gülhatmi ve Fatmagül çiçeği gibi birçok farklı isimle bilinmektedir. Bu mucize bitki vücut direncini artırarak soğuk algınlığı ve öksürük gibi rahatsızlıkların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Hatmi çiçeğinin merak edilen faydalarını ve çayının nasıl hazırlandığını sizler için araştırdık.

Soğuk kış günlerinde yaygın olarak görülen birçok hastalığa iyi gelen hatmi çiçeği, doğal alanlar kırmızı, pembe, mor, sarı ve beyaz renklerde çiçek açabilmektedir. Yaprakları genellikle geniş ve kalp şeklindedir. Rüzgarın çok esmediği ve güneşli bölgelerde yetişen bir bitkidir.

Hatmi çiçeğinin sadece yaprakları değil bütün kısımları bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır. İçeriğinde yağ, nişasta, pektin, galaktoz, sakaroz, asparagin ve tanen gibi maddeler bulunur. Kök ve yaprak kısımlarının eski uygarlıklarda çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanıldığı bilinmektedir.

Hatmi Çiçeğinin Faydaları

Geçmiş yıllardan bu yana daha çok solunum yolu rahatsızlıkları için kullanılan şifa dolu doğal bitkilerden hatmi çiçeği, soğuk kış günlerinde birçok kişinin ortak sorunu olan kuru öksürüğü hızlı ve etkili bir şekilde kesmektedir. Bilinen diğer faydaları ise;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini yükseltir.
  • Soğuk algınlığı rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Hatmi bitkisinin kök kısmı, soğuk hava şartları nedeniyle el ve ayaklarda oluşan kızarıklığın tedavisi için kullanılır.
  • Kan şekeri seviyesini düzenli hale getirir.
  • Antioksidan özelliği bulunur ve güçlü bir idrar söktürücüdür.
  • Üst solunum yolu rahatsızlıkları sonucu oluşan öksürük ve balgamın iyileşmesine katkıda bulunur.
  • Uyku problemine iyi gelmektedir.
  • Peptik ülser, gastrit ve gastroözofageal reflü gibi mide rahatsızlıklarının iyileşmesine etkilidir.

Hatmi Çiçeği Çayı Nasıl Demlenir?

Bu bitkinin yaprakları çay şeklinde demlenerek tüketilebilir. Bir çaydanlık dolusu suyu kaynattıktan sonra, kaynatılan sıcak suyun içine bir tutam kurutulmuş hatmi çiçeğini ekleyin. Demini alması için 10 dakika bekletilmesi yeterlidir. Son olarak süzme işlemi uyguladıktan sonra ılık olarak tüketilmesi tavsiye edilir. İçerisine tarçın ve karanfil ilave edilerek kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Günde iki defa tüketildiği zaman kuru öksürüğün hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda boğazda oluşan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olarak bölgede enfeksiyon oluşmasının önüne geçer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ