MorTilki.Com

İdrarda Protein Kaçağı ”Proteinüri” Nedir ve Neden Olur?

İdrarda Protein Kaçağı ”Proteinüri” Nedir ve Neden Olur?

Makro besinler grubuna giren proteinler vücudumuzda DNA oluşumundan yeni dokuların yapılmasına, saç ve tırnak hücrelerinin yapımından kas kütlesi inşaasına kadar bir çok yerde önemli rol oynar. Kanda olması gereken protein bazen idrarda yüksek seviyelerde görülebilir. İdrarda protein kaçağı olarak adlandırılan bu hastalığa tıp dilinde proteinüri veya albüminuri denir.

Proteinüri & Albüminuri Nedir?

Albumin normalde kanda bulunan bir protein türüdür. Böbrekler doğru çalıştığında, albümin de dahil olmak üzere önemli elementleri tutar ve ayrıca atık ürünleri kandan filtreleyerek idrar yoluyla vücuttan atılmasını sağlar. Böbrekler düzgün çalışmadığında ise albumin proteini idrara kaçırılır ve sonuç olarak proteinüri veya diğer ismiyle albüminuri hastalığı teşhisi konur.

Proteinüri & albüminuri böbrek hastalığının bir işaretidir ve idrarınızda yüksek miktarda albümin proteini olduğu anlamına gelir. İdrardaki albumin seviyesi ne kadar az olursa o kadar iyidir.

İdrarda Protein Kaçağı Testi Nasıl Yapılır?

Birçok sağlık kuruluşunda bu testi yaptırmak mümkündür. Bunun için az miktarda idrar numuneniz istenecektir. İdrar çubuğu testi ve ardından albumin ve kreatin ölçümü yapılarak idrardaki protein kaçağı testi yapılmış olur. Doktorunuz albüminuri hastalığından şüpheleniyorsa testi tekrar isteyebilir. Ayrıca böbrek taşı ve benzeri sorununuz olup olmadığını da anlamak amacıyla ultrason-röntgen sonuçlarına bakmak isteyebilir. Nadirende olsa bazı durumlarda böbrek biyopsisi isteyebilir.

Proteinüri Belirtileri Nelerdir?

  • El, ayak, yüz veya karın bölgesinde şişme
  • Yorgun hissetme, halsizlik ve stres
  • Sık sık idrar için tuvalete gitme isteği

Proteinüri Neden Olur?

Proteinüri böbreklerin sağlıklı çalışmadığının ve böbrek sorunlarının belirtisidir. Uzun süreli hiperglisemi (kan şekerinin yüksek olması) veya hipertansiyon (kan basıncının yüksek olması) sonucu meydana gelebilir. Doktorunuz gerekli incelemeyi yaptıktan sonra size bu konu hakkında detaylı bilgi verecektir.

Kimlerde Proteinüri Riski Daha Yüksektir?

  • Diyabet hastaları
  • Yüksek tansiyon hastaları
  • Ailesinde böbrek yetmezliği olan kişiler
  • 65 ve üstü yaş grubu
  • Afrikalı Amerikalılar, Asyalılar ve bazı etnik gruplar.

Proteinüri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Albüminuri tedavisinde ilaç ve diyet tedavisi uygulanmaktadır. Doktorunuz size bazı ilaçları reçeteleyecek ve beslenme alışkanlığınız konusunda, tuz ve protein alımını azaltmak gibi neleri yemeniz ve neleri yememeniz konusunda bilgilendirme yapacaktır. Ayrıca, fazla kilolu biriyseniz, kilo vermenizi ve düzenli bir egzersiz programına dahil olmanızı isteyebilir.

Albüminuri ya da diğer adıyla Proteinüri tedavisinde, tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis oldukça önemlidir. Gerekli tedaviyi görmeyen albüminuri hastaları ilerleyen süreçte böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalabilir. Ancak erken teşhis ve yerinde tedavi böbreklerdeki ciddi sorunların önüne geçer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ