MorTilki.Com

Evcil Hayvan Beslemenin Psikoloji ve Sağlık Açısından Faydaları

Evcil Hayvan Beslemenin Psikoloji ve Sağlık Açısından Faydaları

Yorucu ve stresli geçen bir günün ardından, evin kapısını açar açmaz hiçbir karşılık beklemeden insanlara sevgi gösteren evcil hayvanlar, günün stres ve yorgunluğunu bir çırpıda azaltabiliyor. Evin zamanla bir parçası haline gelen sevimli dostlarımız, insan hayatına psikolojik ve sağlık açısından birçok katkı sağlamaktadır. Hayvan sahiplenmeyi düşünen ve akıllarında soru işaretleri olanlar için, evde hayvan beslemenin faydalarını ve avantajlarını araştırdık.

İnsanlara Sorumluluk Bilinci Aşılar

Evde beslenen hayvanların birtakım ihtiyaçlarını gidermek için bazı sorumlulukların düzenli olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu sorumluluklar; yem ve mamalarını vermek, dışarıya gezmeye çıkarmak, onlarla ilgilenip oyun oynamak şeklinde uzayıp gitmektedir. Evcil hayvanların bu ihtiyaçlarını yerine getiren bireylerde zamanla sorumluluk bilinci artmaktadır.

Bireylerin Duyarlılığını Artırır

Evcil hayvan besleyen kişiler, onlarla geçirdikleri süre zarfında bazı şeylerin farkına daha kolay varırlar. Çevreye ve hayata karşı bakış açıları zamanla değişmeye başlar. Yapılan araştırmalarda, bazı mahkumların hayvanlarla birlikte geçirdiği süre sonunda daha duyarlı birer birey haline geldiği ve olumsuz davranışlarının ortadan kalktığı ortaya çıkmıştır.

Daha Fazla Mutluluk Hormonu Salgılanır

Evde beslenen hayvanlara beraber gerçekleştirilen aktiviteler, insanların mutluluk hormonlarını artırmaktadır. Köpek veya kedinizle oynadığınız oyun, kuşunuzun çıkardığı sesler ve balığınızı izlemek gibi küçük şeyler bile stresi azaltarak mutlu olmanızı sağlayabilmektedir.

Kendinizi Yalnız Hissetmezsiniz

Bazı zamanlar insanlar kendilerini yalnız hisseder. Bu sürekli yalnızlık hissi, depresyon gibi önemli psikolojik sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Kedi veya köpeğiniz bu durumu anlayacak, size yakınlaşarak yanınızda olduklarını hatırlatacaktır. Hayvanlarınızın bu gibi durumlarda yanı başınızda olması, yalnız hissetmenize engel olacaktır.

Asosyallik Ortadan Kalkar

Evlerinde hayvan besleyenler daha kolay sosyalleşirler ve insanlarla daha çok iletişim halinde olurlar. Evcil dostunuzla dışarıda vakit geçirirken birçok insanın gülümseyen bakışlarını üzerinizde hissedersiniz. Bu sayede siz ve sevimli dostunuz yeni arkadaşlıklar edinmiş olursunuz.

Stres Nedeniyle Oluşan Hastalıkların Önüne Geçer

Stres, birçoğumuzun bildiği gibi bazı önemli sağlık sorunlarının en önemli nedenlerindendir. Evlerinde hayvan besleyen insanların stres sorunu önemli ölçüde azalır. Buna bağlı olarak yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına  yakalanma riski azalmaktadır.

Düzenli Egzersiz Yapmanıza Vesile Olurlar

Köpek ve kedi gibi evcil hayvanların sürekli evde tutulmaması önerilmektedir. Sevimli dostunuzu gezdirmek için dışarıya çıktığınızda veya onunla oynadığınız anlarda, günlük egzersiz ihtiyacınızı farkında olmadan karşılamış olursunuz. Bu egzersizler sağlığınızı korur ve hastalık riskini en aza indirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ