MorTilki.Com

Diş Gıcırdatma ”Bruksizm” Nedir ve Neden Olur?

Diş Gıcırdatma ”Bruksizm” Nedir ve Neden Olur?

Genellikle uyku esnasında istemsizce yapılan çene hareketleri sonucu dişleri sıkma ve gıcırdatma eylemine bruksizm denir. Bruksizm hastalığından muzdarip çoğu kişi diş gıcırdatma ve sıkma eylemini uykudayken yapsa da bazı kişiler uyanıkken de bu eylemi gerçekleştirebilir.

Bruksizm Nedir?

Genellikle uyku esnasında istemsizce yapılan çene hareketleri sonucu dişleri sıkma ve gıcırdatma eylemine bruksizm denir. Toplumun yaklaşık %5’inde görülen bruksizm çoğu zaman tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, bazı hastalarda çene bozukluklarına, baş ağrısına ve dişlerin hasar görmesine neden olabilecek kadar sık ve şiddetli olabilir.

Bruksizm Belirtileri ve Semptomları

 • Dişleri gıcırdatmak ve sıkmak suretiyle rahatsız edici ses çıkarmak
 • Düzleşmiş, kırılmış ya da yontulmuş dişler
 • Yıpranmış diş minesi
 • Artan diş ağrısı ve hassasiyeti
 • Yorgun veya sıkı çene kasları ya da kilitlenmiş açılma-kapanma sorunu olan bir çene
 • Çene, boyun veya yüz ağrısı
 • Kulak ağrısı gibi hissettiren ancak kulakla ilgisi olmayan bir ağrı
 • Şakaklarda baş ağrısı
 • İç yanağın, çene hareketlerinden kaynaklı zarar görmesi
 • Uyku bozuklukları

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Yukarıda listelenen belirtilerden herhangi birine sahipseniz veya diş ve çene ile ilgili endişeleriniz varsa doktorunuza ya da diş hekiminize görünün. Ayrıca çocuğunuzun diş gıcırdattığını fark ederseniz veya diğer bruksizm belirtileri varsa diş doktoru randevunuzda bu durumu belirtmeyi unutmayın.

Bruksizm Neden Olur?

Bruksizmin sebebi konusunda tıp dünyasının kesin olarak saptadığı bir neden yok, ancak fiziksel, psikolojik ve genetik faktörlerin kombinasyonundan kaynaklanıyor olabileceği genel kabul görüyor. Bruksizm iki ana başlık altında incelenmektedir. Bunlar, uyanık bruksizm ve uyku bruksizmidir.

a) Uyanık Bruksizm : İsminde de anlaşılacağı üzere uykuda olunmadığı zamanlarda yaşanan diş gıcırdatma eylemidir. Endişe, stres, öfke, hayak kırıklığı veya gerginlik gibi duygular nedeniyle olabilir.

b) Uyku Bruksizm : Uyku esnasında yapılan bu olumsuz eyleme tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Ancak uyku ile ilgili bir çiğneme aktivitesi olabileceği görüşü yaygındır.

Aşağıdaki faktörler bruksizm riskinizi artırabilir veya daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

Stres : Artan endişe veya stres diş gıcırdatmaya neden olabilir. ayrıca öfke ve hayal kırıklığı gibi duygularda bruksizmi tetikleyebilir.

Yaş : Bruksizm özellikle küçük çocuklarda daha yaygındır. Çoğu zaman yetişkinlik döneminden itibaren kendiliğinden geçer.

Kişilik Tipi : Agresif, rekabetçi veya hiperaktif bir kişilik tipine sahip olmak, bruksizm riskinizi artırabilir.

İlaç Yan Etkileri ve Diğer Maddeler : Bruksizm, bazı antidepresanlar gibi psikiyatrik ilaçların yan etkisi nedeniyle olabilir. Eğer bu durumdan şüphe ediyorsanız, doktorunuza danışmadan ilacı kesmeyin veya dozunu azaltmayın. Diğer yandan sigara, alkol ve kafeinli ilaçlar da diş gıcırdatmaya sebep olabilir.

Genetik Faktörler : Uyku bruksizmi genetik olarak aile bireylerinde ortaya çıkma eğilimindedir. Uykuda diş gıcırdatma sorunundan muzdaripseniz, aile bireylerinizde ya da soy geçmişinizde bu rahatsızlığı yaşayan birinin olması muhtemeldir.

Diğer Sağlık Sorunları : Parkinson hastalığı, demans (bunama), gastroözofageal reflü, epilepsi, uyku apnesi, hiperaktivite ve dikkat eksikliği gibi sağlık sorunları ile ilişkilendirilebilir.

Bruksizm Koplikasyonları

Bruksizm çoğu durumda ciddi komplikasyonlara neden olmaz. Ancak nadirende olsa şiddetli bruksizm şunlara yol açabilir;

 • Dişlere ve çeneye zarar verebilir
 • Gerilim tipi baş ağrısı
 • Şiddetli yüz veya çene ağrısı
 • Ağzınızı açıp kapattığınızda kulağınızın hemen önünde bulunan eklemlerde meydana gelen bozukluklar.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ