MorTilki.Com

Soğan Doğrarken Gözlerin Yaşarmaması İçin Ne Yapılmalı?

Soğan Doğrarken Gözlerin Yaşarmaması İçin Ne Yapılmalı?

Soğanlar pek çok tarifte vazgeçilmez bir bileşendir ve onları çok sevdiğimiz halde, bizi her zaman gözyaşlarına boğarlar. Ağlamadan soğan doğramanın yollarını araştırdık ve internet sitelerinde yazan yöntemlerin çoğunu denedik. Bu yöntemlerden işe yarayanlar ve şehir efsanesinden ibaret olanlar yazımızın devamında…

Soğan Neden Gözü Yakar?

Eğer soğan doğrarken gözleriniz yanıyor ve istemsiz şekilde ağlıyorsanız bu bilimin suçu. Soğanın içinde doğal bir bileşik olan sülfoksit bulunur. Doğramaya başladığınızda bu sülfoksit açığa çıkar ve gaz olarak havaya karışır. Bu gazın göz ile temas etmesi yakıcı bir aside dönüşmesine neden olur. Sonuç olarakta soğan doğrarken iki gözünüz iki çeşme ağlarsınız.

Soğan doğrarken gözlerin yaşarmaması için neler yapmalıyız? sorusunu internet üzerinden araştırdık ve işe yaradığı iddia edilen farklı çözüm önerileriyle karşılaştık. Bu yöntemlerin gerçekten işe yarayıp yaramadığını tek tek deneyerek sonuçları sizlerle paylaşmak istedik. İşe yarayan ve yaramayan o yöntemler…

1 – Soğanı Dondurun veya Soğutun

Görünüşe göre soğuk, sülfoksitlerin bu korkunç göz yakıcı gazlara dönüşümünü yavaşlatıyor. Bir soğanı buzlukta ve başka bir soğanı da buzdolabının raf olan normal kısmında beklettik. Sonuç hemen hemen ikisinde de aynıydı. Ellerimiz soğuktan biraz üşüdü ancak ağlamadık!

Sonuç : İşe Yarıyor.

2 – Soğanı Soğuk Suda Bekletin

Soğuk bir su banyosu, tahmin edeceğiniz üzere soğanı soğutur. Bu sayede de gaz dağılımı yavaşlar. Soğuk su dolu bir leğenin içinde kabuklarını soyduğumuz bir baş kuru soğanı beklettik. Soğan ıslak olduğu için yavaş dilimlemek zorunda kaldık. Bu da soğanın ısınmasına zaman kazandırmış oldu. Deney sonucu dondurucu ve buzdolabı kadar etkili değildi ancak nispeten de olsa işe yaradı.

Sonuç : En iyisi olmasa da hiç olmamasından iyidir.

3 – Jilet Gibi Süper Keskin Bir Bıçak Kullanın

Aslında bu teorik olarakta mantıklı bir yöntem. Çünkü bıçağınız ne kadar keskin olursa, soğanın hücre duvarını daha az ezersiniz ve bu sayede daha az gaz ortaya çıkmasını sağlarsınız. Yeni bilettiğimiz keskin bıçakla soğanı bir çırpıda doğradık. Evet, sıradan bıçaklara göre daha iyi sonuç verdi ancak yine de birinci yöntem kadar etkili değildi.

Sonuç : Tam anlamıyla işe yaramıyor ancak kör bıçaklardan daha etkili olduğu ortada.

4 – Soğanı Soğuk Su Altında Doğrayın

Bu yöntem göründüğü gibi gerçekten garip. Soğan doğrarken gözlerim yaşarmasın diye kaç kişi bu yöntemi uygular bilemeyiz ama biz denedik. Doğrama tahtasını lavaboya yerleştirdik ve soğanı doğrarken soğuk suyu açtık. Doğradığımız soğanlar akan suyun debisiyle tahta üzerinden kayarak lavabo giderine doğru yol aldı. Uygulaması kolay bir yöntem değildi ancak kesinlikle işe yaradı.

Sonuç : Evet işe yarıyor ama…

5 – Ağzınıza Bir Parça Ekmek Alıp Çiğneyin

Bunun tamamen saçma geldiğini biliyoruz. Yine de bu yöntemi denemek istedik. Soğanı doğrarken çiğnediğimiz ekmekler ne yazık ki gözyaşlarımıza engel olamadı. Birkaç lokma daha yesek işe yarar mı acep? diyerek denemeye devam ederken yarım ekmeği yememize rağmen sonuç aynıydı. Ağlayarak, yavan ekmekle karnımızı doyurmuş olduk 🙂

Sonuç : Ağlamanıza engel olmadığı gibi yemekten önce yavan ekmekle karnınızı doyurmanıza neden oluyor.

6 – Soğan Doğrarken Islık Çalın

Kulağa saçma gelen bir diğer yöntem daha! Söylenenlere göre, ıslık çalarken üflediğiniz hava soğandan çıkan gazı gözlerinizden uzaklaştırıyor ve gözlerin yanmasına engel oluyormuş. İlk duyduğumuzda saçma geldi ancak açıklamasını okuduğumuzda neden olmasın! diyerek işe koyulduk. Deney maalesef yaşlı gözlerle dramatik şekilde sonlandı.

Sonuç : Bizde işe yaramadığı kesin ancak belki de biz tam layıkıyla ıslık çalamıyoruzdur!

8 – Kayak veya Deniz Gözlüğü Takın

Doğruyu söylemek gerekirse bu yöntemi denemedik. Evde kayak ya da deniz gözlüğümüz yoktu. Bu teoriyi test etmek için de gözlük satın almaya gitmedik. Teoriye göre, gözlük soğandan çıkan gazın gözlere ulaşmasını engelleyecek bir koruma kalkanı oluşturacak! İşe yaraması muhtemel gibi görünen bu yöntemi kaç kişi kullanır? Yorumunu size bırakıyoruz…

Sonuç : Sonucu bilinmiyor ancak mantık çerçevesinde işe yaraması muhtemel.

7 – Soğan Doğradığınız Yerde Bir Mum Yakın

Açıkçası bu yöntemi daha önce farklı şekilde duymuştuk. Yakılan mumun odadaki sigara dumanını ve kokusunu yok ettiğine dair birşeyler de okumuştuk. Soğan konusunda da görünce neden olmasın! işe yaraması muhtemel diye düşünerek mutfak tezgahında hemen bir mum ateşledik. Teoriye göre soğandan çıkan gazı mum alevi içine çekerek yok edecek ve gözlerimiz yaşarmayacaktı. Sonuç ne yazık ki yine hüsranla bitti.

Sonuç : İşe yaramayan yöntemlerden biri daha. Mumunuzu romantik bir akşam yemeği veya olası elektrik kesintileri için saklamanız daha akıllıca olacaktır.

Soğanların göz yaşartıcı etkisinden kurtulmak ve doğrarken ağlamamak için birkaç yöntem var. Bu yöntemlerden en çok işe yarayanı soğanı soğutmak. Soğuk, ısıyla açığa çıkan gazları yavaşlatıyor. Diğer yöntemlere gelince, neredeyse tamamı safsatadan ibaret çöp bilgi. Hoşça ve bizi takipte kalın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ