MorTilki.Com

Mobilya Üzerindeki Çizikler Nasıl Giderilir?

Mobilya Üzerindeki Çizikler Nasıl Giderilir?

Mobilya üzerindeki çizikleri tamamen gidermenin yolu, çizik olan bölgeyi zımparalamak ve sonrasında rötuş yaparak yeniden verniklemektir. Ancak bu işlem zaman alır, zordur ve eğer işin ehli değilseniz mobilyanıza daha çok zarar vermenize neden olabilir. Bu sebeple en akıllıca yöntem bazı pratik ipuçlarını kullanarak çizikleri kamufle etmektir.

Ahşap mobilyaların üzerindeki çok derin çiziklerin oluşturduğu çentikleri gidermek ne yazık ki mümkün değildir. Ancak yüzeysel çiziklerin olduğu mobilyaları bazı basit yöntemleri kullanarak gizlemek çoğu zaman işe yarar. Mobilyadaki çizikler nasıl giderilir? sorusuna cevap olabilecek bazı pratik ipuçlarını listeledik. Bu yöntemlerden herhangi birini denemeden önce çizik olan bölgeyi bulaşık deterjanı ve su ile silerek temizleyin ve ardından kurulayın.

1 – Limon ve Zeytinyağı ile Mobilya Çiziklerini Giderme

Mobilya ve ahşap parke üzerindeki kılcal küçük çizikleri gidermek için her evde bulunan limon ve zeytinyağını karıştırarak kullanılabilir. Bir ölçüye bir ölçü olacak şekilde zeytinyağı ve limon suyunu karıştırın. Paketlenmiş limon suları yerine taze sıkılmış limon suyunu tercih edin. Bu karışımla mobilyayı çizik yönünle ovalayarak silin. Daha etkili bir solüsyon için karışıma bir ölçekte sirke ekleyebilirsiniz.

2 – Ceviz ile Mobilya Çiziklerini Giderme

Fındık ve ceviz yağları çizikleri gidermek için oldukça etkili çalışır. Bu yöntem için bir adet ceviz içini alın ve çizik olan yere sürün. Bu kolay uygulama sonrası yumuşak bir beze zeytinyağı damlatarak mobilyayı silin.

3 – Keçeli Kalem ile Mobilya Çiziklerini Giderme

Hırdavatçılarda ve yapı malzemesi satan dükkanlarda ahşap çiziklerini gidermek için özel rötuş kalemleri satılıyor. Bu kalemlerden satın alarak çiziğin olduğu mobilyanızda kullanarak etkili sonuçlar alabilirsiniz. Ancak bu kalemlerden alma imkanınız yoksa da sıradan keçeli kalemleri kullanabilirsiniz. Kullandığınız kalem renginin, mobilya renginizle tam eşleştiğine emin olun. Ayrıca pastel ve sulu boyaları da bu işlem için kullanabilirsiniz. Kalem ile çiziği rötuş yaptıktan sonra mümkünse üzerine kulak çöpü ile vernik sürün.

4 – Araba Pasta-Cilası ile Mobilya Çiziklerini Giderme

Pasta ismi verilen özel bir madde araba kaportasındaki çizikleri gidermek için kullanılır. Cila ise pasta ile çizik giderilmesinin ardından yeniden parlatma işlemi yapar. Pasta ve cila ayrı ayrı satıldığı gibi aynı pakette karışım halinde de satılıyor. Bu ürünü çizik olan mobilyanıza sürerek olumlu sonuç alabilirsiniz. Ancak pasta+cilayı çizik olmayan yüzeylerde kullanmadığınızdan emin olun.

5 – Siyah Çay veya Kahve ile Mobilya Çiziklerini Giderme

Bu yöntem için bardak poşet çay veya demlik poşet çay kullanabilirsiniz. Bir bardağın içine poşet çay sarkıtın ve üzerine 2 yemek kaşığı kaynar su ekleyin. Birkaç dakika demlenmesini bekleyin ve bir parça pamuğu bu çayda ıslatarak çizik mobilyalarınızı silin. Aynı şekilde neskahveyi az miktarda sıcak su ile karıştırın ve koyu bir karışım elde edin. Bu karışımla çizik olan bölgeyi silin.

6 – Ütü ile Mobilya Çiziklerini Giderme

Sıcakta tüm neslerin hacmi genişler. Bu teoriden yola çıkarak çiziği gidermek ya da en azından daha belirsiz hale detirmek için ısıyı kullanabilirsiniz. Çizik olan mobilyanın üzerine nemli bir bez serin ve bir süre ütüleyerek ısı uygulayın. Mobilyanın geniş yüzeyi genleşecek ve çizik olan yer daha belirsiz hale gelecektir.

7 – Vazelin ile Mobilya Çiziklerini Giderme

Mobilyanızın çizik olan kısmına vazelin sürün ve akşamdan sabaha kadar bu şekilde bekletin. Bu işlem ahşabın kabarmasına ve çiziğin bu sayede dolmasını sağlar. Ertesi sabah fazla vazelini silerek işlemi tamamlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ