MorTilki.Com

Kumaştaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar? Pas Lekelerine Karşı Doğal Ev Çözümleri

Kumaştaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar? Pas Lekelerine Karşı Doğal Ev Çözümleri

Hepimiz giysilerimizin lekelenmesinden nefret ediyoruz. Bazı lekelerden sıradan yıkama yaparak kurtulurken, bazı inatçı lekeleri ise çıkarmakta zorlanıyor ve hatta yeni bir kıyafet olmasına rağmen atmak zorunda kalıyoruz. Bizi zorlayan en inatçı lekelerin başında ise sinir bozucu pas lekeleri geliyor. Neyse ki, bu lekeleri birkaç basit numara ile çıkarmak mümkün.

En sevdiğiniz beyaz gömleğinizin üzerinde kırmızımsı, turuncu, kahverengi veya sarı bir leke gördüyseniz, üzgünüm bunun pas lekesi olma ihtimali kuvvetle muhtemeldir. Belki gömleğinizi paslanan çamaşır askılıklarına veya iplerine astınız, belki de yıllardır bahçede duran paslı sandalyeye oturdunuz. Sebebi her ne olursa olsun, bu pas lekesini sıradan yıkamalar ile çıkarmanız neredeyse imkansızdır.

Kumaşlar üzerindeki pas lekelerini çıkarmak zordur ancak imkansız değildir. Bu bağlamda, pas lekeli giysilerinizi çöpe atmanız gerekmez. Limon, tuz ve beyaz sirke gibi her evde bulunan temel malzemeleri kullanarak bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Kumaşlardaki pas lekelerini çıkarmanıza yardımcı olabilecek doğal ev çözümlerini sıraladık…

Kumaştaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Leke Tipi Oksitlenme
Deterjan Türü Çamaşır deterjanı ve limon, tuz, beyaz sirke gibi doğal ürünler
Yıkama sıcaklığı Değişken

Limon Suyu ve Tuz ile Pas Lekesi Çıkarma :

Kumaş üzerinde pas lekesi olan bölgeye öncelikle tuz serpin. Daha sonra üzerine limon suyu sıkarak iyice ıslanmasını sağlayın. Paketlenmiş limon sularına nazaran taze sıkılmış limon suyu daha etkili olacaktır. (Tuz üzerinde yarım limonu sürterekte bu işlemi yapabilirsiniz.) Sonrasında ise direkt güneş gören bir yerde kurumaya bırakın. Güneşin UV ışınları lekenin azalmasında etkin rol oynar. Ardından soğuk suyla durulayın.

Limon Suyu ve Buhar ile Pas Lekesi Çıkarma :

Bu yöntem için bir kap içinde suyu kaynatın ve ocaktan alın. Kabın üzerine lekeli kumaşı yayın ve üst tarafından lekeli kısma limon damlatın. Kumaşın altından gelen buhar ve üst tarafından sıktığınız limon suyu pas lekesini çıkaracaktır. Birkaç dakika sonra su ile durulayın. İlk denemenizde leke tam olarak çıkmazsa, gerektiği kadar devam edin. Bu yöntemi kullanırken sıcak buhardan kendinizi koruyun ve sıcak kabın kumaşa zarar vermediğinden emin olun.

Beyaz Sirke ve Tuz ile Pas Lekesi Çıkarma :

Aynı limon suyu gibi sirke de doğal asidik bir yapıya sahiptir. Bu özelliği ona iyi bir ağartıcı ve leke çıkarıcı özelliği kazandırır. Beyaz sirke ve tuzu karıştırarak kalın bir macun kıvamı elde edin. Bu karışımı pas lekesi üzerine yedirerek sürün ve bu şekilde 30 dakika bekletin. Daha sonra soğuk su ile durulayın ve ardından her zaman yıkadığınız gibi yıkayın.

İpucu : Pas lekesini çıkarmaya yönelik verilen bu yöntemler, beyaz kumaşlarda sorun oluşturmaz ancak bazı renkli ve hassas kumaşların renginin solmasına neden olabilir. Öncelikle kumaşın görünmeyen küçük bir kısmında deneyerek sonuca göre uygulamanız tavsiye edilir.

Yukarıdaki doğal pas sökücü çözüm önerilerini kıyafetlerinizde, halılarınızda ve mobilyalarınız üzerinde uygulayabilirsiniz. Tüm bu yöntemlerden sonuç alamamanız durumunda ise ticari bir pas sökücüye ihtiyacınız olabilir. Birçok pas sökücü ürünün toksik olduğunu unutmayın. Bu sebeple, ticari pas sökücüleri kullanırken dikkatli olun ve etiket üzerinde belirtilen kullanma talimatlarına uyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ