MorTilki.Com

Kireçlenen Ütü En Kolay Nasıl Temizlenir?

Kireçlenen Ütü En Kolay Nasıl Temizlenir?

Günümüzde neredeyse her evde kullanılan ütü, ev hanımlarının işlerini kolaylaştıran önemi küçük ev aletlerindendir. Giysilerdeki kırışıklıkları kolayca gidermemize yardımcı olan ütü, zamanla kireçli bir hale gelerek kullanım sırasında zorluklar çıkarabilir. Kullanılan sudaki kireçten kaynaklanan bu sorun, doğal ve pratik bir yöntemle zahmetsiz bir şekilde çözülebilmektedir.

Ütülerde bulunan buhar özelliği, zamanla meydana gelen kireçlenmeden dolayı işlevini kaybetmeye başlayabilir. Bu gibi durumlarda ütülenen kıyafetlerdeki kırışıklıkların giderilmesi zor bir hale gelir ve ütünün leke bırakmasına neden olabilir. Herkesin kolaylıkla uygulayabileceği limon tuzu yöntemi sayesinde kireçli hale gelen ütünüzü temizleyebilirsiniz.

Ütüde Oluşan Kireç Nasıl Temizlenir?

Günlük hayatta sık kullanılan ve kimyasal adı sitrik asit olan limon tuzu, ütü gibi küçük ev eşyalarında meydana gelen kireçlenmeyi gidermek için son derece etkilidir. İşte yöntemin detayları…

Gerekli Malzemeler:

  • Limon tuzu
  • Su

Bir bardak suyun içine bir avuç dolusu limon tuzunu ilave ederek karıştırın. Bu karışımı uygun bir cezvenin içinde ocakta kaynatın. Kaynattığınız limon tuzu suyunu ütünün su giriş haznesinden içeri dökün. Ütüyü biraz hareket ettirerek suyun iyice yayılmasını sağladıktan sonra ütüyü çalıştırın. Ütü ısındıktan sonra buhar düğmesine belirli aralıklarla basın ve ütünün buhar püskürtmesini sağlayın. Son olarak ütünün suyunu boşaltın ve temiz bir suyla çalkalayın. İşlem sona erince ütüdeki kireçlenmenin ortadan kalktığını göreceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ