MorTilki.Com

Fayanslarda Oluşan Su Lekeleri Nasıl Çıkar?

Fayanslarda Oluşan Su Lekeleri Nasıl Çıkar?

Evlerin banyo, tuvalet ve mutfak gibi yerlerinde bulunan fayanslarda oluşan su lekeleri, zor çıkan lekeler olmasının yanı sıra oluşturduğu kötü görüntü nedeniyle can sıkıcı olabilmektedir. Peki bu inatçı lekeler en kolay nasıl çıkar?

Neredeyse her evin su ile temas halinde olan alanlarında kullanılmakta olan fayanslar, suyun içinde bulunan kireç, toz ve kir gibi nedenlerden dolayı zamanla lekeli bir hal almaya başlar. Göz önünde olan ve sık temas edilen fayansların düzenli olarak temizlenmesi hijyen açısından önemlidir.

Bu zor lekelerden kurtulmak için çeşitli pratik yöntemler bulunuyor. Kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler sayesinde zararlı kimyasallar içeren pahalı ürünlere ihtiyacınız kalmayacak. İşte ev hanımları tarafından merak edilen “fayanstaki su lekesi nasıl çıkar?” sorusun cevapları.

Sirke Yöntemi

Kullanım alanı oldukça yaygın olan beyaz sirke, fayanslardaki su lekesini çıkarmak için de son derece etkilidir. Bir sprey şişesinin yarısına kadar beyaz sirke, diğer yarısına da su ilave ettikten sonra çalkalayın. Daha sonra bu karışımı su lekelerinin bulunduğu fayanslara püskürtün ve bir bulaşık süngeri kullanarak silin. Son olarak sildiğiniz yerleri durulayın. İşlemin sonunda o zor lekelerin çıktığına ve ışıl ışıl bir görüntünün oluştuğuna şahit olabilirsiniz.

Limon Suyu ve Tuz

Bir adet limonun suyunu yarım çay bardağı tuzun içine sıkın ve uygun bir kabın içinde karıştırın. Karışımı lekelerin olduğu yerlere sürün ve iyice ovalayın. Son olarak fayansları ılık suyla durulayarak lekelerden kurtulun.

Karbonatla Fayans Temizliği

Karbonatın içeriğindeki maddeler sayesinde sudaki kirecin neden olduğu fayans lekelerine elveda diyebilirsiniz. Temizlik bezini ıslatın ve bezin üzerine sileceğiniz alana yetecek kadar karbonat serpin. Daha sonra lekeli alanları iki dakika boyunca silin.

Diş Macunu

Dişlerimizi pırıl pırıl yapan diş macunu ile su lekesi oluşan fayansları da temizleyebilirsiniz. Diş macunlarındaki güçlü leke sökücü özellik inatçı lekelerin düşmanıdır. Temizlik süngerinin üzerine bir miktar diş macunu sürün ve bölgeyi bir süre ovduktan ılık suyla durulayın.

Sıraladığımız bu bütçe dostu yöntemler sayesinde evinizin çeşitli alanlarını doğal yöntemlerle lekelerden arındırabilir, kimyasal maddelerin neden olabileceği zararların önüne geçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ