MorTilki.Com

Kumaşlardaki İnatçı Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaşlardaki İnatçı Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yemeklik sıvı yağlar, kozmetik yağlar ve sanayi tipi yağlar kumaşlar için ciddi birer tehdittir. Genellikle küçük bir damla olmasına rağmen, bu yağ lekeleri hayli çirkin bir görüntü oluşturur ve çoğu zaman çıkarılması çok zordur.

Kumaşlardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerdeki ve evde kullanılan kumaşlardaki yağ lekelerini çıkarmanın zorluğu, lekenin oluşum süresi ve yoğunluğuyla alakalıdır. Örneğin, günler önce üzerine yağ dökülmüş ve bu yağı emerek kurumuş bir kıyafetiniz varsa bu lekeyi çıkarmak, yeni oluşan bir yağ lekesini temizlemekten daha zor olacaktır. Bu bağlamda kumaşlar üzerine dökülen yağların oluşturduğu lekeyi kolaylıkla çıkarmak için zaman kaybetmeden temizlemeye başlamak en iyisidir.

Leke tipi Yağ bazlı
Deterjan tipi Sıvı bulaşık deterjanı + Çamaşır makinesi deterjanı + Sirke (isteğe bağlı)
Su sıcaklığı Kumaşa zarar vermeyecek mümkün olan en yüksek sıcaklık

Yağ Lekelerini Çıkarmaya Başlamadan Önce…

Kumaş üzerinde yağlı bir lekenin ortaya çıkması durumunda, mümkün olduğunca çok yağı almak için kağıt havlu veya peçete kullanın. Yağlı bölgeye peçeteyi bastırarak, peçetenin fazla yağı emmesini sağlayın. Bu peçetelerin renginin kıyafetinize çıkmaması için beyaz olanları tercih edin.

Yağ lekesi olan bir kumaşı asla kurutucuya koymayın veya kurutmak için güneşte bekletmeyin. Yüksek ısı, yağın kumaş liflerine emilmesini ve burada kalıcı olmasına neden olur. Bu da lekelerin çıkarılmasını çok güçleştirir.

İpucu : Yağ lekelerinin kumaştan çıkarılmasının anahtarı, kumaş için güvenli olan en sıcak suda yıkanması ve mümkün olan en kısa sürede yapılmasıdır.

Adım 1 :

Kumaş üzerine sıvı bir yağ dökülmüş ise peçete kullanarak fazla yağı alın. Gres yağı gibi sanayi tipi bir yağ ise kör bir bıçak yardımıyla kumaş üzerinden kazıyın. Ardından kumaştaki yağı emmesi için lekeli bölge üzerine pudra serpiştirin.

Pudra, kumaşa işlemiş yağı emecek ve lekeyi çıkarma konusunda işinizi kolaylaştıracaktır. Birkaç dakika bu şekilde bekletip kumaş üzerindeki pudrayı temizleyin ve ikinci adıma geçin. Eğer evde pudarınız yoksa aynı işlem için tuz kullanabilirsiniz.

Adım 2 :

Pudrayı temizledikten sonra şimdi de yağ lekesi olan bölgeyi karbonat ile kaplayın. Birkaç dakika bekledikten sonra eski bir diş fırçası ile lekeli bölgeyi karbonatı yedirerek çok fazla bastırmadan fırçalayın. Birkaç dakika daha bekleyip üzerine az miktarda sıvı bulaşık deterjanı damlatın. Sıvı bulaşık deterjanları yağları çözmek konusunda hayli etkilidir.

Bulaşık deterjanı ve karbonatı parmağınızı kullanarak kumaşa iyice yedirin. Daha sonra, kumaşın etiketinde belirtilen en yüksek sıcaklıkta çamaşır makinenizde yıkayın. Çamaşır makinenize 1 çay bardağı beyaz sirke koymanız daha etkili sonuç almanızı sağlar.

Yıkanan çamaşırdaki lekenin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Eğer leke halen çıkmamışsa bu şekilde kurutmayın ve lekeyi çıkarmayı yeniden deneyin.

Yukarıda bahsedilen basit yağ çıkarma önerileri, yıpranmayacağından emin olduğunuz yıkanabilir kumaşları kapsar. Sentetik, dantel ve yünlüler yüksek sıcaklıkta zarar görebilir. Hassas olduğu düşünülen kumaşları temizlemek için kuru temizleme yöntemi en iyisidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ