MorTilki.Com

Sütyenler Çamaşır Makinesinde ve Elde Nasıl Yıkanır?

Sütyenler Çamaşır Makinesinde ve Elde Nasıl Yıkanır?

İç çamaşırı uzmanlarından annenize kadar kime sorarsanız sorun, sütyenlerin her zaman elde yıkanması gerektiğini söyleyecektir. Çünkü sütyenler narindir ve yapısı hemen bozulabilir. Ancak gerçek şu ki, çoğu kadın sütyenlerini elde yıkamakla uğraşmaz ve makineye atar. Bu sebeple de kısa süre sonra iç çamaşırı mağazalarının yolunu tutar.

Malumunuz günümüzde onlarca farklı çeşit sütyen bulunuyor. Emzirme sütyeninden tutun sporcu sütyenlerine ve bandeau sütyenlere kadar olan bu geniş ürün yelpazesinde siz hangisini kullanıyor olursanız olun değişmeyen tek şey var; onların yıkanması gerektiği. Peki, sütyenleri daha uzun süre kullanmak için nasıl yıkanmalı? Sütyenler çamaşır makinesinde ve elde nasıl yıkanır? işte yanıtı…

Sütyen Nasıl Yıkanır?

Sütyenler yapısı gereği narindir ve bu sebeple her zaman elde yıkanmaları daha iyi bir fikirdir. Ancak çoğu kadın sütyenlerini çamaşır makinesinde zahmetsizce yıkamayı tercih eder. İyi haber şu ki, doğru adımlar izlenildiğinde sütyenler makinede de yıkanabilir.

1 – Sütyenler Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanır?

İlk olarak sütyeninizin kopçalarını taktığınızdan emin olun. Bu sayede hem sütyeninize hem de makinenizin tambur kısmına zarar gelmesini engellemiş olursunuz. Daha sonra plastik sütyen yıkama topu içine yerleştirin. Eğer bu toplardan bir tanesine sahip değilseniz de sorun değil. Çamaşır yıkama filelesini kullanın. Böyle bir fileniz de yoksa fermuarlı yastık kılıfı kullanabilirsiniz.

Yıkama esnasında sütyenlere zarar verebilecek ağır çamaşırları (kot pantolonlar ve havlular gibi) sütyenler ile aynı anda yıkamayın. Ancak pijamalar, külotlar ve tişörtler gibi hafif çamaşırları aynı anda yıkayabilirsiniz. Mümkün olduğunca kısa programda soğuk su ile yıkama yapın. Sıcak su ile uzun programda yıkanan sütyenlerin dolgu kısımları, dantelleri ve askı kayışları deforme olabilir. Bununla birlikte keskin ve etkili çamaşır deterjanlarını kullanmaktan kaçının ve asla çamaşır suyu kullanmayın.

Yıkamanın tamamlanmasının ardından sütyenleri makineden çıkarın ve dolgu kısımlarını elinizle şekillendirin. Kurutmak için asla kurutma makinesi kullanmayın. Kuruması için askılığa asarken lastiklerinden asmayın. Tam orta kısmı, ipe veya kurutma teline gelecek şekilde asarak kurumaya bırakın.

2 – Sütyenler Elde Nasıl Yıkanır?

Sütyenleri daha uzun süre yıpranmadan kullanmak için elde yıkamak en doğrusudur. Sütyenleri elde yıkarken dikkat edilmesi gereken nokta, keskin kimyeviler barındıran temizlik ürünlerini kullanmamaktır. Bunların yerine daha soft ürünleri tercih etmeniz gerekir. Örneğin bir çorba kaşığı şampuan sütyeninizi yıkamanız için yeter de artar bile.

Sütyenleri elde yıkamak için lavabonuzun giderini kapatın ve içini ılık su ile doldurun. Lavaboyu kullanmak istemiyorsanız da bir leğen ya da kova işinizi görecektir. Ilık suyun içine deterjanı ekleyin ve köpürene kadar elinizle karıştırın. Çok fazla köpürmüyorsa da sorun değil, çünkü fazla köpük olması daha iyi temizleneceği anlamına gelmez ayrıca durularken işinizi zorlaştırır.

Kirli sütyeninizi deterjanlı ılık suya batırın ve her yerinin ıslandığından emin olup 15 – 20 dakika bekletin. Lekeli ve çok kirli sütyenler için 1 saat kadar deterjanlı suda bekletin. Daha sonra çitilemeden ters-düz ederek su içinde sütyenin yönünü değiştirin ve yumuşak hareketlerle yıkayın. Ardından su ile durulayıp, yukarıda anlatıldığı şekilde kurumaya bırakın.

Uzun süredir yıkanmamış, inatçı kir ve lekeleri olan bir sütyeniniz var ise ilk yıkamada tamamen temizlenmeyebilir. Böylesi durumlarda bu işlemi iki kez tekrarlamanız gerekebilir.

Sütyenler ne sıklıkla yıkanmalı? : Bu sorunun cevabı kişisel bir seçimdir ancak gerçek şu ki, aslında sütyenleri çok sık yıkamanıza gerek yoktur. Çok terlemişseniz ve sütyeniniz kokuyorsa elbetteki yıkanmalıdır. Fakat külot ve çorap gibi sütyenlerin her kullanıldığında yıkanması gerekmez. Sütyenlerin yıpranması, ne kadar sık yıkandığı ile ilgilidir. Bu yüzden sütyenlerinizi yıkamadan önce, en son ne zaman yıkadığınızı düşünüp, gerçekten gerek olup olmadığını değerlendirmenizde fayda var.

Ek bir uyarı; iç çamaşırı uzmanları sütyenler eskimemiş olsalar bile her altı ila dokuz ayda bir değiştirilmesi gerektiğini söylüyor. (Ben bu uyarıyı pek dikkate alacak biri değilim ve ne pahasına olursa olsun sütyenimi bundan daha uzun süre kullanırım. 🙂 ) Sütyen yıkama konusunda yukarıda belirtilenlere dikkat ederek siz de sütyenlerinizi daha uzun süre, yıpranmadan kullanabilirsiniz. Umarım faydalı bilgilere sahip bir makale olmuştur. Hoşça ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ