MorTilki.Com

Camdaki Yağmur Damlası Lekeleri Nasıl Çıkar?

Camdaki Yağmur Damlası Lekeleri Nasıl Çıkar?

Suyun içinde magnezyum ve kalsiyum gibi bazı mineraller bulunur. Yağmur veya başka etkenler sonucu ıslanan cam üzerindeki su damlacıkları zamanla kurur ve buharlaşır. Ancak suyun içinde bulunan bahsettiğimiz mineraller buharlaşmaz ve cam üzerinde kalarak leke oluşumuna neden olur.

Yağmur sonrası, ya da yıkama sonrası kurulanmayan cam ve aynaların üzerinde su lekeleri kalması kaçınılmazdır. Suyun içinde bulunan minerallerin meydana getirdiği bu lekeler kısa süre içinde temizlenmezse, zamanla çıkarılması daha zor intaçı lekeler haline gelebilir.

Bu inatçı su ve kireç lekelerini çıkarmak için evde uygulayabileceğiniz bazı basit yöntemleri derledik. İşte o camdaki yağmur lekelerini kolayca çıkarabileceğiniz basit ev çözümleri…

Sıvı Bulaşık Deterjanı :

Sıvı bulaşık deterjanları, mutfak araç-gereçlerini temizleyip parlatmak için özel üretilen temizlik ürünleridir. Bu sıvı temizlik ürünlerini kullanarak camlardaki su lekelerinden kurtulabileceğiniz gibi lekelenen gözlük camlarınızı da bu deterjanlarla yıkayıp ışıl ışıl yapabilirsiniz. Temizlik sonrası yeniden leke kalmaması için camı iyice kuruladığınızdan emin olun.

Beyaz Sirke :

Sirke asidik özelliği olan doğal bir üründür. Bu özelliği sayesinde su lekelerinin oluşumundan sorumlu mineral kalıntılarını cam üzerinden çıkarmak için kullanılabilir. Bu yöntem için sprey şişe içine bir miktar beyaz sirke ekleyin ve cama püskürtün. Ardından yumuşak bir bez ile lekeli camı silin.

Daha etkili bir karışım için, yine doğal asidik yapısı bulunan limonu, beyaz sirke ile karıştırın. Şişelenmiş limon suları yerine taze sıkılmış limonlar daha etkilidir. Bir ölçüye bir ölçü limon suyu ve beyaz sirke karışımını lekeli cama püskürtün ve ardından tüm yönlere doğru silin.

Camdaki su lekelerini çıkarmak için yalnızca limon kullamanız da mümkündür. Limon suyu ile camları silebileceğiniz gibi bir limonu ortadan kesip lekeli cama fazla bastırmadan sürüp sonrasında silebilirsiniz.

Beyaz Sirke + Karbonat :

Camdaki inatçı su damlası lekelerini çıkarmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem, sirke ve karbonat ikilisini karıştırıp kullanmaktır. Sirke ile karbonatı karıştırarak macun kıvamında bir karışım elde edin. Sirke ilekarbonat karıştırıldığında köpürmeye başlayacaktır. Bir süre köpürmenin dinmesini bekleyin ve lekeli cam üzerine yumuşak bir havlu veya sünger yardımıyla sürün. Kısa süre bekledikten sonra camınızı su ile yıkayıp kurulayın.

Tuzlu Su :

Tuzlu suyun, minerallerden oluşan lekeleri çıkarma kabiliyeti vardır. Üstelik tuz ucuzdur ve ver evde bulunan bir maddedir. Tuzlu suda ıslattığınız temiz bez ile lekeli camlarınızı dairesel hareketlerle silin. Ancak bunu yaparken tuzun suda iyice eridiğinden emin olun. Aksi halde tuz tanecikleri camınızı çezebilir. Ardından tuz kalıntılarını camdan gidermek için camı durulayın ve kurulayın.

Diş Macunu :

Kulağa ilginç geldiğini biliyorum ancak diş macunu, lekeleri çıkarmak için üretilen bir üründür. Bu bağlamda camdaki yağmur lekelerinden kurtulmak için de kullanılabilir. Bu yöntem için nemli bir havluya bir miktar diş macunu sıkın ve dairesel hareketlerle lekeli bölgeyi silin. Sonrasında su ile ya da sirkeli su ile durulayıp ardından kurulayın.

Amonyak ve Alkol :

Yukarıdaki tüm bu doğal çözümler işe yaramadıysa amonyak veya alkol kullanarak camlarınızdaki yağmur lekelerinden kurtulabilirsiniz. Çoğu temizlik maddesinin üzerinde ”Amonyaklı” ibaresini görmüşsünüzdür. Bu maddeler yüzeylerden leke çıkarma söz konusu olduğunda iyi iş çıkarırlar. Cam silme suyunuzun içine bu ürünlerden herhangi birini az miktarda karıştırarak camlarınızı silin.

İpucu : Araçlarınızı ve evlerinizin camlarını özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının dik ve şiddetli geldiği öğle saatlerinde, direkt güneş ışığı altında yıkamayın. Siz kurulama işlemine geçmeden, sıcak havada kısa süre içinde su buharlaşır ve leke kalabilir. Tüm yıkama işlerinin ardından mutlaka camlarınızı kuru ve yumuşak bir bez ile kurulayın.

Yukarıdaki leke çıkarma yöntemlerini evlerinizin pencere camlarında kullanabileceğiniz gibi, aynalarda, araç camlarında ve duş kabinlerinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ