MorTilki.Com

Tıkalı Lavabo Gideri Nasıl Açılır? Evdeki Tıkanan Giderleri Açmanın En Kolay Yolları

Tıkalı Lavabo Gideri Nasıl Açılır? Evdeki Tıkanan Giderleri Açmanın En Kolay Yolları

Evimizin çeşitli yerlerindeki lavabo giderleri, atıkların birikmesi ve yemek kalıntıları nedeniyle tıkanarak bize zorluk çıkarabilmektedir. Bu gibi durumlarda en sık kullanılan yöntem, zararlı kimyasalları barındıran lavabo açıcılarla işi çözmektir. Anlatacağımız doğal yöntemleri deneyerek, evdeki malzemelerle pratik bir şekilde tıkanan giderleri açmak mümkün.

Mutfak lavabolarında çoğunlukla karşılaşılan tıkanıklık türü, giderin dirsek bölümlerinde meydana gelen yağ birikintileridir. Bu gibi kolay lavabo gideri tıkanıklıkları sadece kaynar su ile kolayca çözülebilmektedir. Lavabodaki fazla suyu bir şekilde boşaltın ve bir çaydanlık dolusu sıcak suyu giderin içine dökün. Dirsekteki yağları eriten kaynar su giderin kolayca açılmasını sağlayacaktır.

Sirke ve Karbonat

Tıkalı giderleri doğal yollarla açmanın en güçlü ve etkili yöntemlerindendir. Üstelik maliyet açısından oldukça uygundur. Kullanılan malzemelerin içeriğinde bulunan asidik özellik sayesinde, tıkalı giderdeki tahliye işlemi daha güçlü şekilde gerçekleşecektir.

Yarım su bardağı sirke ve aynı miktarda karbonatı hazırladıktan sonra; ilk olarak yarım bardak karbonatı, ardından sirkeyi tıkanmış giderin içine dökün ve 10 dakika bekletin. Son olarak bir çaydanlık dolusu kaynamış suyu gidere boşaltın. Bu yöntemi uyguladıktan sonra tıkalı lavabo giderinin kolayca açıldığını göreceksiniz.

İnce Tuz, Karbonat ve Lavabo Pompası

Bu yöntem için ihtiyaç duyulan malzemeler: yarım su bardağı ince tuz, 1 su bardağı karbonat ve körüklü lavabo pompası. Lavabo giderinin içine ilk olarak tuzu, daha sonra karbonatı dökün ve 20 dakika bekletin. Ardından 3 su bardağı kaynar suyu dökün ve lavabo açıcı pompayı kullanarak tıkanıklığı giderin.

Tel Elbise Askısı

Evinizdeki giderin saç kılları ve bez parçası gibi maddeler sonucu tıkandığını düşünüyorsanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Lavabonun girişindeki süzgecin vidasını gevşetin ve çıkarın. Tel elbise askısını düzleştirin ve ucunu kanca şekline getirin. Teli giderin içine sokun ve biraz güç uygulayarak ilerleyin. Tıkanma genellikle giderin kıvrımlı bölgelerinde oluşur ve telin geri çekilmesi ile tıkanmaya neden olan maddeler çıkartılabilir.

Bahçe Hortumuyla Basınçlı Su Uygulamak

Bu yöntem biraz zahmetli olmasına karşın, bütün tıkalı lavaboları açmak için etkilidir. Bahçe hortumun bir ucunu çamaşır makinesinin su giriş musluğuna uygun bir aparat yardımıyla takın. Daha sonra lavabonun alt kısmında bulunan giderin birleşim yerini sökün ve hortumun diğer ucunu giderin içine iyice itin. Bağlantı yerinin su kaçırmaması için bezle iyice sarın. Hortumu bağladığınız musluğu açın ve elinizle bağlantı yerini tutarak suyun geri çıkmasını engelleyin. Uygulanan basınçlı su, giderin tıkanmasına neden olan maddeleri güçlü bir şekilde temizleyecektir.

Lavabonun Sürekli Tıkanmaması İçin Öneriler

Alacağınız bazı basit önlemler sayesinde lavaboların sürekli tıkanmasını önleyebilirsiniz.

  • Yağlı bulaşıkların yıkanmasının ardından lavaboya dökeceğiniz bir miktar kaynar su, yağ atıklarının donmasını engeller ve gider kolay kolay tıkanmaz.
  • Lavabo tıkalı olmasa bile her ay bir defa yukarıda anlatılan sirke ve karbonat yöntemini uygulamayı ihmal etmeyin.
  • Yemeklerden arta kalan taneli artıklar ve çay posalarının lavabonun gider bölümüne kaçmaması için daha dikkatli olun.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ