MorTilki.Com

Çam Sakızı Reçine Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Çam Sakızı Reçine Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Çam sakızı reçinesinin oluşturduğı lekeler inatçı ve yapışkandır. Bahçe ve ormanlık alanlar gibi doğal ortamlarda zaman geçirmeyi seviyorsanız bu lekelerin elinize ya da kıyafetinize bulaşma ihtimali yüksektir. Yapışkan kıvamı yüzünden kumaşa ve ellere bulaşabilen reçine hayli sinir bozucu olabiliyor. Neyse ki, bu inatçı lekeleri zahmetsizce çıkarmanın birkaç pratik yolu var.

Reçine Lekesi Kumaştan ve Elden Nasıl Çıkar?

Çam sakızı ismiyle de bilinen reçinenin yapışkan bir kıvamı vardır. Ellere ya da kıyafetlere bulaşması sinir bozucu olabilir. Ancak bu intaçı lekeleri çıkarmak için her evde bulunan iki bileşenden birini kullanarak olumlu sonuç almak mümkündür.

Birinci yöntem ojeleri tırnağımızdan çıkarmak için kullandığımız aseton. Eğer reçine lekesi elinizdeyse, asetonla pamuğu ıslatın ve silin. Aseton ciltte kuruluk yapabileceğinden sonrasında nemlendirici krem kullanmanızda fayda var. Ayrıca elinizdeki lekenin üzerine birkaç damla zeytin yağı dökmeniz de lekeyi çıkarmak konusunda işinize yarayabilir.

Eğer leke kumaş üzerindeyse ve aseton kullanmayı düşünüyorsanız dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü aseton kimyevi bir renk sökücüdür ve renkli kıyafetlerinizde renk solması yapabilir. Aman dikkat, kaş yapalım derken göz çıkarmayalım! Bu durumda ikinci yönteme göz atın.

İkinci yöntem ise kolonya yöntemi. Kolonya kullanarak hem elinizdeki hem de kumaş üzerindeki çam sakızı reçinesinin lekesini kolayca çıkarabilirsiniz. Kumaş üzerine bir miktar kolonya dökerek ıslatın ve biraz çitileyin. Ardından sabun ile yıkayıp durulayın. Aynı şekilde elinizde yapışkan reçineyi de kolonya ile çıkarmanız mümkün.

Güzel bir pazar gününde ormanlık alanda piknik yapmayı tercih etmiş olabilirsiniz. Böylesi ortamlarda söz konusu lekenin arabanıza bulaşması da olasıdır. Araç kaportasındaki inatçı çam sakızı lekesini yine aynı aseton ve kolonya yöntemi ile çıkarmanız mümkündür.

Bunların dışında kil kullanarak bu lekeleri çıkarmakta mümkün ancak kil her ne kadar yumuşak olsa da aracınızın boyasında kılcal çiziklere neden olabilir. Kil yerine gaz yağı kullanarak kaporta üzerindeki inatçı lekelere elveda demeniz daha mantıklı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ