MorTilki.Com

Sararan Telefon Kılıfı Nasıl Beyazlatılır?

Sararan Telefon Kılıfı Nasıl Beyazlatılır?

Yüzlerce hatta binlerce lira vererek satın aldığımız cep telefonlarımızı, gerek korumak gerekse dekore etmek amacıyla kılıf kullanıyoruz. Ne var ki, bu şeffaf kılıfların ortak bir sorunu var; sararma. Akıllı telefon kılıflarının yüzde 70’i kısa süre sonra sararıp kötü bir görünüme kavuşuyor.

Özellikle yumuşak yapıya sahip, silikon ve plastikten yapılan şeffaf telefon kılıfları sararmaya oldukça müsaittir. Sararmaya neden olan etkenlerin en başında güneşin ultraviyole ışınları bulunmaktadır. Akıllı telefonunuzu genellikle açık havada kullanıyorsanız kısa süre sonra sararması kaçınılmazdır.

Tabii ki, UV ışınları polimerlerin zarar görüp yıpranmasına neden olan tek etken değildir. Gün ışığı, nem, aşırı sıcaklık ve solvent tarzı kimyeviler sararmaya neden olur ancak UV ışınları sararma konusunda birincil suçludur. Tüm bunlarla birlikte, kılıflardaki bu nahoş sararma, sertlik ve servis ömrü gibi temel kullanımı etkilemez.

Sararan şeffaf telefon kılıfı nasıl beyazlatılır? sorusunun cevabı üzülerek söylüyorum ki pek iç açıcı değil. Çünkü oksidasyon veya benzeri nedenlerden dolayı sararan yumuşak şeffaf kılıflardaki sararma, sadece yüzeysel değildir ve plastiğin tamamına işlemiştir. Eğer  sararan sert bir plastik eşyanız varsa, bundaki sararma büyük ihtimal yüzeyseldir ve yüzeydeki sarı katman alınarak beyazlatılabilir. Fakat şeffaf kılıflarda böyle bir durum söz konusu değildir.

Tüm bunlarla birlikte, evinizde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle sararan kılıflarınızı tam olarak beyazlatamasanız bile en azından birkaç ton rengini açabilirsiniz. Telefon kılıflarındaki bu sararmaya yönelik, rengi tersine döndürme amaçlı neler yapılabilir? Hep birlikte göz atalım…

Önemli :  Aşağıdaki yöntemlerin hiçbiri sararan telefon kılıfını ilk günkü haline getirmez ve bembeyaz yapmaz. Ancak bu yöntemler kullanılarak az da olsa olumlu sonuç almak mümkündür.

Karbonat, Sirke ve Limon

Sirke, limon ve karbonat hepimizin mutfağında bulunan doğal ve zararsız ağartıcılardır. Bu doğal ürünler sayesinde sararmış birçok materyali beyazlatmak mümkündür. Az miktarda karbonatı yine az miktarda su ile karıştırıp macun kıvamında bir karışım elde edin. Bu karışımı diş fırçası ile sararan telefon kılıfınıza sürün ve ardından yıkayıp kurulayın.

Sirke yönteminde ise kılıfınızı akşamdan sabaha sirke içinde bekletin. Limonun da doğal ağartıcı etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Sararmış kılıfa ortadan kesilmiş limonu sürerek ovalayın ve bir süre bu şekilde bekletin.

Önemli : Tüm bu doğal yöntemler birçok nesne üzerinde ağartma işlemini başarıyla yapar ancak konu sararmış telefon kılıfı ise tam olarak bir beyazlatma beklemeyiniz. Yalnızca sarılığın birkaç ton azalmasına yardımcı olabilir.

Çamaşır Suyu, Cif ve Aseton Gibi Kimyasallar

Çamaşır suyu, aseton ve cif gibi temizlik ürünleri kimyevi maddelerdir. Özellikle çamaşır suyunun beyazlatıcı özelliğini hepimiz yakınen biliyoruz. Tüm bu kimyeviler ile telefon kılıfınızı temizlemeyi deneyebilirsiniz .

Önemli : Bu ürünler kılıfınıza zarar verebileceği gibi oksidasyon sebebiyle oluşan bir sararma söz konusu ise istediğiniz olumlu sonucu vermeyecektir. Ne var ki, az da olsa bir beyazlama sağlaması muhtemeldir.

Diş Macunu

Herkesin bildiği gibi diş macunları dişleri beyazlatmak için tasarlanmış özel ürünlerdir. Bununla birlikte, diş macunu kullanarak ahşap mobilyalar üzerinde oluşan bardak lekelerini çıkarmak ve hatta gözlük camlarındaki kılcal çizikleri gidermek mümkündür.

Peki, diş macunu ile sararan kılıflar tam olarak ilk günkü haline getirilebilir mi? Üzülerek söylüyorum ki, cevap hayır. Ancak yine de ucuz ve zararsız olması nedeniyle deneyebilirsiniz.

Alkol

Alkolün mükemmel temizleme kabiliyeti vardır. Oldukça güçlü dekontaminasyon özelliklerine sahip olan alkol, sararmış nesneleri eski rengine kavuşturmak için kullanılabilir. Sararmış telefon kılıflarını beyazlatmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntem alkoldür. Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı bir sararma olmuş ise alkol de tam sonuç vermeyecektir ancak yine de büyük ölçüde beyazlatacağı kanaatindeyim.

Bu yöntemle ilgileniyorsanız %75’lik bir tıbbi alkol şişesi satın alın. Sararan telefon kılıfınızı yaklaşık 10 dakika alkol içinde bekletin ve daha sonra tekrar tekrar silin. (Alkol alacağıma, o paraya yeni bir kılıf alırım diyorsanız da haksız sayılmazsınız. 🙂 )

Silgi, Sabun, Deterjanlar

Kurşun kalemleri silen silgi birçok yerde temizlik için kullanılabiliyor. Örneğin kirlenmiş süet bir ayakkabınız varsa sıradan bir silgi ile silerek ayakkabınızı temizleyebilirsiniz. Fakat sararan kılıflar söz konusu ise silgi işe yaramaz. Ayrıca sabun ve çamaşır-bulaşık deterjanları da istediğiniz sonucu vermeyecektir. Diğer yandan, telefon kılıflarında hijyeni sağlama amaçlı bu temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz.

Sonuç :

Genel olarak bir telefon kılıfı oksidasyon nedeniyle sararmış ise bu sarılığı gidermek çok zordur, hatta bazı durumlarda imkansızdır. Ne var ki, bazı yöntemler uygulanarak sararma az da olsa giderilebilir. Ancak bu yöntemler için kullanılan malzemelerin az da olsa bir maliyeti vardır.

Netice itibariyle, günümüzde kullanılan telefonların fiyatları ile kılıfların fiyatı mukayese edilemez. Binlerce lira verilerek iPhone ve türevi telefonlar alınabiliyorsa 10 – 20 lira verilerek yeni bir telefon kılıfı alınabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ayşe Nur dedi ki:

  Gerçekten en gerçekçi en doğru yazı. Nedenini sonuçlarını vs hepsini en ince ayrıntısına kadar anlatmışsınız. Elinize sağlık. Sadece kılıfımı temizlemek niyeti ile en kolayını bulup deneyeceğim. Teşekkür ederim.

 2. Peri dedi ki:

  Sonu çok iyi olmuş gerçekten 👏👍

 3. DİKKAT dedi ki:

  Güzel yazmışsınız ama şeffaf bir iphone 11 kılıf kullanıyorum fiyatlar maalesef 250-300 TL arası değişiyor

 4. Aylin dedi ki:

  Mesele sadece yenilemek olsa alıverilir gider. Ancak plastik türevi malzemeleri kullan at mantığı doğada çözülemez birikimlere sebep veriyor ne yazık ki.

BİR YORUM YAZ