MorTilki.Com

8 Kolay Adımda Evde Mum Nasıl Yapılır?

8 Kolay Adımda Evde Mum Nasıl Yapılır?

Mum yapımı, binlerce yıl öncesine dayanan köklü geçmişe sahip bir beceridir. Özellikle Orta Çağ’da mum ticareti krallıklar ve köyler için hayli önemliydi. Aydınlanma amacıyla kullanılan mumlar o yıllarda hayvansal donyağlardan imal ediliyordu. Günümüzde mumlar bir gereklilik olmasa da kullanıldığı herhangi bir ortamın ambiyansını anında değiştirebilir.

Aslına bakarsanız mumlar öyle çok pahalı ürünler değil. 5 ila 20 TL. arasında küçük bir ücret karşılığında kokulu bir muma sahip olabilirsiniz. Fakat mumunuzu kendi evinizde siz imal ederseniz ”Mumu ben yaptım” demenin haklı gururunu yaşarsınız. Ayrıca bu tür uğraşlar kafa dağıtır, zevk verir ve hobidirde.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; mumu farklı ana malzemelerle yapmak mümkün. Parafin ve stearin gibi petrol yan ürünleri ile yapabileceğiniz gibi soya mumu ya da katı yağ diye adlandırdığımız margarin ile de evinizde mum yapabilirsiniz. Biz bu yazımızda soya mumu ile yapılan doğal mum tarifine yer vereceğiz.

Konu içinde, evde mum nasıl yapılır? sorusunu kısa ve anlaşılır şekilde cevaplandırmaya çalışırken, her adımda resim eklemesi yaparak konuyu pekiştirmeye çalışacağız…

Evde Mum Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 Paket soya mumu
  • 1 Adet mum fitili ya da saf pamuklu ip
  • 1 küçük şişe esans yağ (Tercihe bağlı)
  • Mum boyası, ya da pastel boya (Tercihe bağlı)
  • Çiçek yaprakları (Tercihe bağlı)
  • Eritme işlemi için tencere
  • Bir çift çubuk ya da kalem
  • 1 Adet kavanoz

Adım 1 : Ön Hazırlığı Yapın

Mum yapımına başlamadan önce düz geniş bir zemin hazırlayın ve gereksiz malzemeleri kaldırın. Zeminin kirlenmemesi için gazete veya kağıt havlu serebilirsiniz. Yapmak istediğiniz mum miktarı kadar, göz kararı soya mumunu ve tencereyi hazırlayın.

Adım 2 : Soya Mumunu Tencerede Eritin

Soya mumunu tencereye alın ve orta ateşte sık sık karıştırarak 10 ila 15 dakika erimeye bırakın.

Adım 3 : Esans Yağını Ekleyin

Bu adım isteğe bağlı ancak ben kesinlikle atlamamanızı öneriyorum. Çünkü bu adımı geçerseniz mumunuz kokusuz, sıradan, yalnızca ışık veren bir mum olacaktır. Kullandığınız ortama hoş kokular vermesi ve romantik bir hava katması için parfüm eklemeyi es geçmeyin.

Soya mumu eridiği esnada esans yağları eklemenin tam sırası. Bunun miktarı tercihinize göre değişir ancak bana kalırsa bir çorba kaşığı eklemeniz yeter de artar bile.

İpucu : Eğer mumlarınızı renkli yapmak istiyorsanız, mum boyası ya da pastel boya kullanabilirsiniz. Bunun için pastel boyayı mikrodalga fırında eriterek bu adımda esans yağ ile birlikte eriyen muma ekleyip karıştırın.

Adım 4 : Kavanoza Fitili Yerleştirin

Eriyen mumu kavanoza dökmeden önce fitili yerleştirmeniz gerekiyor. Bunun için fitilin alt kısma gelecek ucuna civata bağlayıp kavanoza sarkıtabileceğiniz gibi eriyen soya mumuna batırıp kavanozun dibine yapıştırabilirsiniz. Daha sonraki adımlarda yapacağınız ”fitili sabitleme” işlemi için fitilin boyunu biraz uzun bırakmanızda fayda var.

Adım 5 : Eriyen Mumu Kavanoza Boşaltın

Eriyen balmumunu yavaşca kavanoza dökün. Bu esnada fitilin üst ucundan tutun ama çekmeyin. İş bitiminde son rutuşları vermek için tencerenin dibinde az miktarda erimiş mum bırakmayı unutmayın.

Adım 6 : Fitili Sabitleyin

Eriyen mumun içinde fitilin eğilip bükülmesini önlemek için iki çubuğun arasına fitili sabitleyin. Bu işlemi, kalem veya çubukların birine fitilin üst ucunu bağlayarak da yapabilirsiniz.

Adım 7 : Son Rötuşlar İçin Biraz Daha Erimiş Soya Mumu Ekleyin

Kavanozdaki mumunuz sertleştiğinde üzerinde çatlaklar ya da delikler oluşabilir. Bu çirkin görüntüyü gidermek için daha önce tencerede bıraktığınız az miktardaki soya mumunu donmuşsa eritip üzerine ekleyin ve son rötuşları tamamlayıp sertleşmeye bırakın.

Adım 8 : Fitilin Uzun Kısmını Kesin

Mum fitili ortalama yarım santim uzunluğunda olmalıdır. Yandığında alevin titrememesi ve yüksek alev olmaması için fitilin fazlalığını kesin.

Klasik kokulu bir mumu evde yapmak bu kadar kolay. Eğer bu anlatım size çok ”sade” geldiyse ve daha yaratıcı fikirleri denemek istiyorsanız aşağıdaki önerilere göz atın…

Seçenek 1 : Çiçekli Mumlar

Bu işlemi 5. adımda eriyen mumu kavanoza boşaltmadan hemen önce yapmanız gerekiyor. Küçük bir boya fırçasını erimiş haldeki muma batırıp istediğiniz çiçeklerin yapraklarına sürerek kavanoza yapıştırın. Ayrıca kullandığınız çiçeğin kokusuna uygun bir esans yağ da kullanabilirsiniz.

Seçenek 2 : Renkli Mumlar

Bu işlemi 3. adımda soya mumunu erittikten sonra yapmanız gerekiyor. Renkli mumları yapmak için pastel boyaları mikrodalga fırında eritip kullanabileceğiniz gibi boya kalemlerinin boyasını da kullanabilirsiniz. Her mum için 12 ila 15 adet kalemin boyasına ihtiyacınız olacağını da belirtelim.

Seçenek 3 : Gömülü Hazine Olan Sürpriz Mumlar

Bu işlemi 7. adımda son erimiş mumu eklemeden hemen önce yapmanız gerekiyor. Kendi yaptığınız mumlar ile odanızda romantik bir hava estirirken sevdiğiniz kişiye küçük bir de jest yapmaya ne dersiniz? Ancak bu fikri uygulamak isterseniz değerli yüzük, küpe, kolye vs. kullanmak yerine daha ucuz olan imitasyon ürünleri kullanmanız yararınıza olacaktır.

Artık ev yapımı mumları nasıl yapacağınızı bildiğinize göre kendi eviniz için dekor yapabilir veya sevdiğiniz kişilere küçük bir jest yaparak onlar için mükemmel bir hediye oluşturabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ