MorTilki.Com

Sararan Beyaz Çamaşırlar ve Çarşaflar Nasıl Beyazlatılır?

Sararan Beyaz Çamaşırlar ve Çarşaflar Nasıl Beyazlatılır?

Beyaz, doğası gereği çabucak sararmaya ve kirlenmeye yatkın nötr bir renktir. Henüz eskimemiş olmasına rağmen beyaz çamaşırlar, kıyafetler, yastıklar ve çarşaflar sararıp kötü bir görüntü ortaya çıkarabilir. Beyazlardaki bu sararmaya terleme, yağlanma ve çeşitli çevresel faktörler neden olabilir.

Beyazlarda oluşan sararmayı çıkarmak için yalnızca sıradan yıkama yapmak çoğu zaman yeterli olmaz. Sadık bir çamaşır suyu kullanıcısı iseniz, genellikle bu nahoş lekelerden kurtulmak için çamaşır suyunu tercih etmek isteyebilirsiniz. Çoğu zaman beyazları çamaşır suyunda bekletmek işe yarayabilir ancak çamaşır suyu (Sodyum Hipoklorit) netice itibariyle kimyasal bir maddedir ve uzun süreli kullanımda kumaşların erken yıpranmasına neden olur. Ayrıca çamaşır suyunun da bazı durumlarda beyazları sararttığı bilinmektedir.

Tüm bunlarla birlikte, her evde bulunan bazı doğal ürünlerle sararan beyazları ağartıp bembeyaz hale getirmek mümkündür. Bu doğal ürünler çamaşırlarınızı herhangi bir şekilde yıpratmadığı gibi sizin sağlığınıza ve doğaya da zarar vermez. Çamaşır suyu kullanmadan sararmış çamaşırlar nasıl beyazlatılır? hep birlikte göz atalım…

Sararan Beyaz Çamaşırları Limon Suyu ile Beyazlatma

Büyük silahları çıkarmaya çok istekli olmama rağmen öncelikle en az sert olan yöntem ile başlamak istiyorum. Limon asidik içeriği sayesinde birçok alanda beyazlatma için kullanılıyor. Limon suyu ile sararan beyazları ağartmak için yarım çay bardağı limon suyunu, 1 galon (Yaklaşık 4 litre) kaynar suyla karıştırın. Beyazlatmak istediğiniz çamaşırlarınızı bu suyun içinde en az 1 – 2 saat bekletin. Daha sonra suyunu sıkıp güneşte kurumaya bırakın.

Limon suyunu çamaşır makinenizde de kullanmanız mümkündür. Deterjanınızla birlikte makinenizin yıkama döngüsüne yarım çay bardağı limon suyu ekleyin ve sonuçları görmek için yıkamanın bitmesini bekleyin. Bu yöntemin sonuçlarından heyecan duymadıysanız diğer fikirlere geçin.

Sararan Beyaz Çamaşırları Karbonat ile Beyazlatma

Karbonat mutfak dolabınızda bulunan mükemmel bir beyazlatıcıdır. İnatçı sarı lekeleri beyazlarınızdan çıkarmak için karbonat kullanabilirsiniz. Bunun için deterjanınızla birlikte yarım çay bardağı karbonatı makinenizin deterjan gözüne ekleyin. Her zaman yıkadığınız gibi yıkama işlemine devam edin.

Karbonat ile sararmış beyazları ağartmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise 4 litre sıcak suyun içine 1 çay bardağı karbonat eklemek. Karbonatlı sıcak su içinde çamaşırlarınızı 1 saat kadar bekletin ve daha sonra her zaman yıkadığınız gibi yıkayıp güneş ışığında kurutun.

Sararan Beyaz Çamaşırları Beyaz Sirke ve Tuz ile Beyazlatma

Amacınız beyaz çamaşırlar üzerindeki sararmayı giderme ve daha da beyazlatarak rengini açmak ise yumuşatıcı kullanmak sizin için iyi bir fikir olmayabilir. Beyazları yıkarken kullanılan yumuşatıcı, beyazların bembeyaz olmasını önler. İyi haber şu ki, burada da imdadımıza beyaz sirke yetişiyor. Beyaz sirke çamaşırlardaki kiri ve sararmayı çıkarırken aynı zamanda yumuşatıcı görevi üstlenir.

Çamaşırlarınızı makinede yıkarken deterjanla birlikte 1 fincan beyaz sirke kullanın. Daha etkili sonuçlar almak için 1 kova sıcak suya, 1 çay bardağı beyaz sirke ve 1 çay bardağı tuz ekleyip en az 30 dakika beyazlarınızı içinde bekletin ve daha sonra her zaman yıkadığınız gibi yıkayın. Bu da yeterli gelmezse beyazların sararan kısmına (Gömlek yakası ve koltukaltı gibi) direkt olarak beyaz sirke uygulayın ve 1 saat kadar bekletip yıkama işlemine geçin.

Sararan Beyaz Çamaşırları Aspirin ile Beyazlatma

Ağrı kesici ve kan cıvıtıcı özellikleriyle bilinen aspirin, kulağa ilginç gelsede sararmış beyazları ağartma işleminde de kullanılabilir ve gayet güzel sonuçlar alınabilir. Aspirinin içinde bulunan salisilik asit sararan beyazları ağartmada etkilidir. Bu yöntem için 5 adet beyaz tablet aspirini sıcak su içinde çözün ve beyazlarınızı bu suda 1 saat kadar bekletin. Daha sonra her zaman yıkadığınız gibi makinenizde yıkayın. Ayrıca çamaşır makinenize birkaç adet ezilmiş beyaz aspirin koyarakta bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemi uygularken renkli aspirin çeşitlerini kullanmadığınızdan emin olun. Aksi halde aspirinin rengi beyazlarınıza çıkabilir.

Sararan Beyaz Çamaşırları Takma Diş Temizleme Tableti ile Beyazlatma

Takma diş temizleme tabletleri beyaz çamaşırlar üzerindeki sararmayı giderebilir. Bu yöntemi uygulamak için bir kova sıcak suya 3 adet protez diş temizleme tableti atın. Sararmış çamaşırlarınızı bu su içine 8 ila 12 saat bekletin. Daha sonra giysileri sudan çıkarıp her zaman yıkadığınız gibi yıkayın.

Güneşin Gücünü Kullanın!

Güneşin ultraviyole ışınlarının beyazları ağartıcı etkisi vardır. Bu etkiden yararlanmak için yıkadığınız çamaşırlarınızı direkt güneş ışığında kurutun. Yukarıdaki yöntemlerden hangisini uygularsanız uygulayın sonrasında kurutma işlemi için güneşi tercih edin. Direkt olarak güneşte kuruyan çamaşırlar bir ton daha beyaz olacaktır. Güneşin aydınlatıcı etkisinin çamaşırlarınıza yansımasına izin verin!

Yukarıda da görüldüğü gibi sararan beyazları ağartmak için birçok doğal yöntem var. Bu yöntemleri kullanmak kumaşlarınıza, size ve çevreye zarar vermez. Tüm bunlara rağmen beyazlatma işlemi için kimyevi maddeleri kullanmak isterseniz de çamaşır suyu, hidrojen peroksit ve optik beyazlatıcıları tercih edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ