MorTilki.Com

Kot Pantolonların Renginin Solması Nasıl Önlenir? Kotlar Nasıl Yıkanmalıdır?

Kot Pantolonların Renginin Solması Nasıl Önlenir? Kotlar Nasıl Yıkanmalıdır?

Severek giydiğimiz kot pantolonların rengi birkaç yıkama sonra değişerek kötü bir hal alabiliyor. Aynı zamanda yıkama sırasında yeni kot pantolondan çıkan boya, çamaşır makinesinde bulunan diğer çamaşırlara işleyerek ikinci bir soruna neden olabilmektedir. Bu sorunlarla baş etmek sanıldığı kadar zor değil. Uygulayacağınız basit bir yöntemle, kot (jean) pantolonlarınızın boya verme derdinden kurtulabilir ve uzun süre kullanabilirsiniz.

Boya Veren Kot Kumaşı Önceden Nasıl Anlaşılır?

Bu yöntemi yeni aldığınızın kot giysilerin kumaşlarına uygulayarak, yıkama sırasında boya çıkıp çıkmayacağını kolayca anlayabilirsiniz. Elinize beyaz bir kağıt parçası alın ve kumaşa bastırarak ovalayın. İşlemin sonunda eğer kağıda kotun rengi bulaşmışsa, yıkama sırasında renk vereceği anlamına gelir.

Kot Kumaştan Üretilen Giysilerin Solmaması İçin Uygulanabilecek Yöntemler

Bu yöntem sayesinde kot kumaş türüne sahip pantolon, etek, ceket ve gömleklerin renginin solmasının önüne geçebilir, çıkan inatçı boyanın diğer çamaşırları boyamasını engelleyebilirsiniz.

1 – Kot giysinin rahat sığabileceği bir leğeni suyla doldurun.

2 – Suyun içerisine bir bardak sirke ilave edin ve karıştırın.

3 – Leğendeki sirkeli suyun içine kot giysiyi yerleştirin ve bir gece bekletin.

4 – Kotta oluşan sirke kokusundan kurtulmak için giysiyi çamaşır makinesine tek başına atın ve yıkama işlemi yapın.

5 – Uyguladığınız bu yöntem sayesinde, artık kot pantolon veya giysilerdeki renk solması ve boya vermesi probleminden kurtulmuş oldunuz…

Kot Pantolonları Makinede Yıkarken Nelere Dikkat Etmeli?

Kot pantolonlar çamaşır makinesinde yıkanırken ortaya çıkan yüksek sürtünme, renk solmasına yol açan diğer bir etkendir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, yıkama işlemi öncesinde kotları ters çevirmektir. Bu sayede makinede oluşan sürtünme en aza inerek renginin solması önlenmiş olur.

Yıkama işlemi sırasında uzun olamayan ve daha yumuşak bir yıkama programı seçerek kot giysilerin ömrünü uzatmak mümkün.

Aşırı sıcak su ise, kot (denim) kumaşların zarar görmesine neden olan etkenlerden bir diğeridir. Sıcak su, kot kumaştaki lifleri açar ve bol bir hale getirir. Bu tür kıyafetlerin uzun ömürlü olması için soğuk suda yıkamanız tavsiye edilir. Soğuk su, kumaşın içindeki liflerin kapalı kalmasını sağlar ve boyanın dışarı çıkmasına engel olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ