MorTilki.Com

Kolay Ütü Yapmanın Püf Noktaları

Kolay Ütü Yapmanın Püf Noktaları

Ütü yapmak hiç bir kadının favori işlerinden biri değil. Hatta ütü işimizin azalması için çoğu zaman ütü gerektirmeyen kıyafetleri satın almayı tercih edebiliyoruz. Bu yazımızda ütü yapmayı kolaylaştıran ip uçları vereceğiz. İşte ütü yapmanın püf noktaları…

  • Islak Çamaşırlarınızı Sallayın :

Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra kuruması için asmadan önce  sallamak derin kırışıklıkların açılmasını sağlar. Aynı şekilde kurutma makinesi kullanıyorsanız, makineye atmadan önce çamaşırları sallamak sonrasında yapacağınız ütü işinde size büyük kolaylık sağlayacaktır.

  • Çamaşır Makinenize Daha Az Çamaşır Atın :

Çamaşır makinenize daha az çamaşır atmanız, çamaşırların makine içerisinde daha serbestçe dolaşmasını sağlar. Çok fazla çamaşır atılmış sıkış tıkış makine içerisinde kıyafetleriniz çok daha fazla kırışacak, ütü yaparken sizi zorlayacaktır.

  • Ütü Masası Ütü Kadar Önemlidir :

İyi bir ütü masası ütünüz kadar önemlidir. Üst kısmı yıpranmışsa ütünüzün yüzey döşemesini değiştirebilirsiniz. Ayrıca ütü masasının karın hizasında olması size kolaylık sağlar. Eğilerek kambur duruşla ütü yapmak sizi daha çok yorar.

  • Ütü Yaparken Dairesel Hareketlerden Kaçının :

Ütüyü, kumaş üzerinde ileri-geri uzun hareketlerle yapmak gerekir. Dairesel hareketler kumaşın dokumasında bulunan atkı-çözgü iplikleri arasındaki minik gözenekleri genişletir ve kumaşın esneyerek zarar görmesine neden olur.

  • Buhar Kullanmaktan Korkmayın :

Ütü yapmaktan artık kolunuz ağrımaya başladıysa, bıkkınlık yaşamaya başladıysanız ütünüzün üzerindeki buhar ayarını yükseltin. Buhar derin kırışıklıkların düşmanıdır. Fazla buharla kırışıklıkların çok daha hızlı şekilde açıldığını göreceksiniz.

  • Ütü Sonrası Askı :

Ütüleme işlemini bitirdikten sonra mutlaka kıyafetlerinizi asın. Ütü sonrası gelişi güzel bırakılmış kıyafetler ütünün sıcağıyla ısınmış olacağından kırışmaya müsaittir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ