MorTilki.Com

Gözlük Camındaki Çizikler Nasıl Giderilir?

Gözlük Camındaki Çizikler Nasıl Giderilir?

Çizik bir camdan bakarak çevreyi izlemekten daha sinir bozucu ne olabilir? Gerek güneş gözlüklerinin gerekse numaralı optik gözlüklerin camları çeşitli nedenlerden dolayı zamanla çizilebiliyor. Neyse ki çizilen gözlük camlarını evde onarmanın bazı pratik yolları var.

Gözlük kullanan herkes kaçınılmaz olarak nihayetinde gözlük camında çizik görecektir. Çizikler çok derin ve büyükse kötü haber şu ki, bu çizikleri gidermenin maalesef bir yolu yok. Diğer yandan çizikler kılcal çizik olarak tabir edebileceğimiz minik ve derin olmayan çiziklerse aradığınız cevapları yazımızın devamında bulacaksınız.

Evde uygulayabileceğiniz gözlük camlarındaki çiziklerin giderilmesine yardımcı olacak birkaç ipucunu listeledik. Çizilen gözlük camları nasıl onarılır? işte yanıtı…

1 – Diş Macunu ile Gözlük Camı Çiziklerini Giderme

Diş macunu sizinde tahmin edeceğiniz üzere diş katmanlarını parlatmaya yarayan ve bir nevi taşlama işlemi gören mikroskobik boyutta aşındırıcı parçacıklar içerir. Diş macununun bu özelliği sayesinde gözlük camlarında kullanılarak etkili sonuçlar alınabilir.

Diş macunu ile gözlük camı çiziklerini gidermek için bir miktar diş macununu çizik olan cama sıkın. Gözlüğünüzün yanında verilen temizlik amaçlı küçük silme beziyle ya da yumuşak penye tarzı temiz bir bezle çok fazla bastırmadan 10 saniye kadar silin. Daha sonra su ile yıkayın. İnatçı çizikler için işlemi tekrarlamanız gerekebilir.

2 – Karbonat ile Gözlük Camı Çiziklerini Giderme

Diş macunu mantığıyla çalışan bir diğer madde de karbonattır. Kullanım alanı oldukça geniş olan karbonat ile gözlük camı çiziklerinde de olumlu sonuçlar elde etmek gayette mümkündür.

Karbonat ile gözlük camı çiziklerini gidermek için karbonat ve su karışımı ile macunumsu bir kıvam elde etmeniz gerekiyor. Kullanacağınız yüzey küçük bir gözlük camı olduğu için az bir karışım yapmamız yeterli. Bunun için bir çorba kaşığı karbonata bir çay kaşığı su ekleyin ve macun kıvamlı karışımı çizik cama sürün. Çok fazla bastırmadan silin ve su ile yıkayın.

3 – Gözlük Camı Çiziklerini Gidermek İçin Diğer Yöntemler

Gözlük camı çiziklerinden kurtulmak için evde yapabileceğiniz birkaç basit numara daha var. Bunlardan birincisi bulaşık deterjanı ve limon suyu. Deterjana birkaç damla limon suyu damlatın ve gözlük camlarınızı bununla silip sonrasında su ile durulayın.

Limon gibi çalışan bir diğer madde de sirkedir. Doğal asidik yapısı sayesinde çizikleri yok edebilir. Beyaz sirke ile gözlük camlarınızı yıkayp sonrasında su ile durulayın. Ayrıca rahatsız edici olmayan minik kılcal çiziklerden kurtulmak içinde bebek şampuanı kullanabilirsiniz.

Önemli : Yukarıda yazılan yöntemler çok derin olmayan küçük çiziklerin giderilmesinde etkilidir. Derin çiziklerin giderilmesi için camda bir miktar incelme yapılması gerekir ki bu da optik gözlüklerin numarasında değişmeye ve odak noktasının kaymasına neden olur. Bu bağlamda derin çizikleri gidermenin hiçbir sağlıklı yolu yoktur. 

Gözlük camlarındaki çizikleri gidermek için aşındırıcı nesneler, solüsyonlar ve kimyasal maddeler kullanmayınız. Zımpara, çamaşır suyu, arabalarda kullanılan pasta cila gibi madddelerin kullanımı gözlük camları için uygun değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ