MorTilki.Com

Sararan Tül Perdeleri Beyazlatmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Sararan Tül Perdeleri Beyazlatmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Tül perdeler yalnızca evlerimize mahremiyet sağlamak için değil, aynı zamanda odamıza yeterli miktarda ışık girmesi için kullandığımız şık dekor ürünleridir. Beyaz tüller zamanla güneş ışınlarından, sigara dumanından ya da kalorifer, soba etkenlerinden dolayı sararabiliyor. Neyse ki, sararmış bu tül perdeleri kar beyaz hale getirmenin bazı pratik yolları var.

Tül perdeler herhangi bir odaya kolaylıkla uyum sağlar, bulunduğu ortamı daha geniş ve ferah gösterir. Ancak böylesi avantajlı bir ürün, sararmış ve kirli bir görünüm yüzünden dezavantaja dönüşebilir. Kirli perdeler odayı cansız, karanlık, boğuk gösterir ve bakımsız bir ev havası oluşturur.

Bu yazımızda sararan tülleri ilk günkü haline getirmenize yarayacak bazı basit ipuçlarına yer vererek, tül perdeleri beyazlatmak için ne yapmak gerekir? sorusunun çeşitli cevaplarını ana başlıklar altında toplayacağız. İçinden size en uygun olduğunu düşündüğünüz yöntemi seçebilirsiniz.

İpucu : Perdelerinizi yıkamaya başlamadan önce, özellikle üst korniş kısımlarında biriken tozu ve kaba kiri çırpın. Kaba toz ve hav birikintilerinden kurtulmak temiz bir yıkama işlemi için önemlidir.

1 – Tuzlu Su ile Tül Perde Beyazlatma

Perdenizi tamamiyle örtecek miktarda bir kovanın içine ılık su doldurun ve tepeleme 5 yemek kaşığı tuz ekleyip tuzlu su karışımı elde edin. Tül perdelerinizi tuzlu suya batırın ve geceden sabaha kadar bekletin. Daha sonra çamaşır makinenizde her zaman yıkadığınız gibi yıkayın.

2 – Sirke ile Tül Perde Beyazlatma

Asidik yapısı sayesinde sirke birçok alanda ağartma işlemi için kullanılmakta. Sararmış tül perdelerinizi beyazlatmak içinde sirke kullanabilirsiniz. Bunun için iki yöntem var. Dilerseniz tuzlu su yönteminde olduğu gibi sirkeli su içinde perdelerinizi bir gece bekletin, dilerseniz de makinenizin deterjan gözüne bir ölçek sirke ekleyin.

Önemli : Çoğu modern tarz perde polyesterden (naylon) üretilmiştir. Sirkenin polyestere zararı yoktur ancak keten kumaşları yakar. Nadirende olsa ketenden üretilmiş tül perdeler var. Eğer perdeniz keten ise sirke kullanmayın.

3 – Şeker ile Tül Perde Beyazlatma

Mutfaklarınızda kullandığınız şekerin tül perdelerde ağartıcı etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Bu yöntem için perdenizi her zamanki gibi makinenizin yıkama haznesine atın. Üzerinede 2-3 adet küp şeker ya da 2 tatlı kaşığı tepeleme toz şeker serpiştirin.

Önemli : Şekerin toz veya küp şeker olmasının önemi yok sonuç olarak ikiside suda eriyecektir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta, şekeri makinenin deterjan gözüne değil, direkt olarak perdenin üzerine (yıkama haznesine) koymanız gerektiğidir.

4 – Bulaşık Makinesi Tableti ile Tül Perde Beyazlatma

Tül perdeleri kar beyaz hale getirmek için kullanılan ağartma yöntemlerinden bir diğeride bulaşık makinesi tabletini kullanmak. Etkili sonuç veren bu yöntemi denemek isterseniz, bulaşık makinesi tabletini aynı şeker yönteminde olduğu gibi perdenizin içine yani makinenin yıkama haznesine koymanız gerekiyor. Tableti perdenizin arasına yerleştirin ve her zamanki gibi makinede yıkayın.

5 – Karbonat ile Tül Perde Beyazlatma

Karbonatın beyazlatma etkisini sanırım bilmeyen yoktur. Bu etkiyi, sasarmış vaziyetteki tül perdeleriniz içinde kullanabilirsiniz. Çamaşır makinenizin deterjan gözüne 2 çorba kaşığı karbonat ekleyin ve doğal yollardan perdelerinizin nasıl bembeyaz olduğuna şahit olun.

İpucu : Tül perdelerin ütülenmesi zahmetlidir. Yıkadığınız tül perdelerinizi ıslak ya da nemli vaziyette bekleterek çok daha fazla kırışmasına neden olmayın. Yıkanan perdeleri minimum kırışık olması için zaman kaybetmeden asarak kurumaya bırakın. Eğer perdelerinizi asıp kurutacağınız yeriniz yoksa, nemli haldeki perdelerinizi kornişe takarakta kendi yerinde kurumasını sağlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi sararan perdeleri ağartıp kar beyaz hale getirmek için uygulaması oldukça basit ve pratik yöntemler var. Siz de bu yöntemlerden birini kullanarak tüllerinizi ışıl ışıl hale getirebilir, odanızı daha ferah bir ortama dönüştürebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ