MorTilki.Com

Sadece 3 Dakikada Kamp Çadırı Nasıl Kurulur?

Sadece 3 Dakikada Kamp Çadırı Nasıl Kurulur?

Çıldırtıcı kalabalığın olduğu metropollerden bir süreliğine de olsun uzaklaşıp doğayla iç içe olmak için kamp yapmak mükemmel bir seçenektir. Özellikle yaz aylarında, büyükten küçüğe herkesin severek yaptığı bu aktiviteyi ilk defa planlıyorsanız, kamp çadırı nasıl kurulur? sorusu da kafanızda yer işgal ediyor olabilir.

Kamp çadırını kurmak sanılanın aksine oldukça kolay ve pratik bir işlemdir. Çoğu çadırlar kurulum kolaylığı düşünülerek üretildiğinden, kamp alanına çadırı kurmak birkaç dakikadan daha fazla sürmez.

1 – Kamp Alanını Belirleyin

İlk olarak kamp alanınızı belirleyin. Çadırın içinde rahat etmeniz açısından, kuracağınız yer düz bir zemin olmalıdır. Alanı belirlediyseniz bölgedeki taş parçaları, çam kozalakları, çam iğneleri vs. gibi rahatsız edici nesnelerden temizleyin.

2 – Zemine Muşamba Serin

Çadırınız zemini zaten kapatacak fakat yer ile temasınızı ne kadar keserseniz o kadar rahat edersiniz. Bu yüzden çadırı kuracağınız yere öncelikle bir muşamba sermeniz yararınıza olacaktır. Yoksa da dert etmeyin, 3. adıma geçin.

3 – Çadırın İskeletini Oluşturun

Çadırların büyük çoğunluğu kazıklar ve ana direklerden oluşur. Ana direkler, ip ile birbine birleştirilmiş portatif çubuklardan meydana gelir ve kubbe çadırlarda genellikle 2 adettir. Bu çubukları birbiriyle birleştirerek 2 uzun ana direği elde edin.

Çadırın alt ucundan başlayarak, çubukların geçmesi için hazırlanmış tünelden diğer uca kadar yitin. Aynısını diğer çubuklada diğer köşeden başlayarak yapın ve çadırınızı kaldırın. İki uzun ana direğin kesiştiği üst noktada direkleri birbirine bağlayın.

4 – Çadırın Kazıklarını Çakın

Çadırınızda 4 adet L şeklinde kazık olması gerekir. Bu kazıkları köşelerden yere çakın. Zemin yumuşaksa, elinizle yitseniz bile toprağa gömülecektir.

İpucu : Kazıkları çakmadan önce, kamp çadırınızını istediğiniz gibi çevirerek kapısının geleceği yönü belirleyin. Rüzgarın estiği tarafın tersine kapıyı getirmek faydanıza olacaktır.

5 – Varsa Yağmurluğu Örtün

Bazı çadırlarda, çadırın üst kısmına örtmek için ayrıca bir yağmurluk oluyor. Yağmur yağmıyorsa bile bu parçayı çadırınızın üzerine örterek tüm malzemelerin bir arada kalmasını sağlayabilirsiniz.

6 – Tebrikler! Korunaklı Bir Çadırınız Oldu

Tebrikler, sadece 3 dakika içinde kamp çadırınızı kurmayı başardınız. Artık sizinde dikili bir taşınız, korunaklı bir barınağınız var 😀 Kamp alanının ve çadırın keyfini çıkarabilirsiniz.

Kamp Çadırı Kurmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Beklenmedik sel felaketleri yaşanabileceği için kamp çadırınızı asla dere yataklarına kurmayın.
  • Fazla hayvan dışkılarının olduğu yerlere kamp çadırı kurmayın. Burası hayvanların yoğun olarak bulunduğu bir yer olabilir ve tehlikeli olabilir.
  • Arı kovanlarını görmek genelde zordur. Birkaç tane arıyı aynı bölgede gördüyseniz yakınlarda kovan olma ihtimali vardır. Bu bölgelere çadır kurmaktan kaçının.
  • Çadırı kurarken, kapısının direkt rüzgar ile karşı karşıya olmamasına dikkat edin.
  • Dalları kırılıp kopması muhtemel olan kuru ağaçların altına kamp çadırını kurmayın.
  • Kamp bölgenizde ayı popülasyonu varsa yiyecekleri çadır dışında tutun.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ